דלג לתוכן

טלביוודין (Telbivudine)

2 דקות קריאה

מידע נוסף

  • כן מרשם רופא כן
  • בינוני סיכון ממנת יתר בינוני
  • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
  • מעכבי האנזים reverse transcriptase מקבוצת NRTI , נוגדי נגיף דלקת הכבד B, נוגדי נגיפים שייך לקבוצת מעכבי האנזים reverse transcriptase מקבוצת NRTI , נוגדי נגיף דלקת הכבד B, נוגדי נגיפים

שמות מסחריים

  • Sebivo סביבו Sebivo
טלביוודין הינה תרופה אנטי-נגיפית המיועדת לטיפול בדלקת כבד כרונית מסוג B במבוגרים מעל גיל 16 עם תמונה היסטולוגית של מחלה פעילה, או עם רמות גבוהות בדם של החלבונים ALT ו AST המעידים על נזק כבדי. טלביוודין ניטלת דרך הפה, פעם ביום ומעכבת את שכפול הנגיף הגורם למחלה באמצעות עיכוב האנזים טראנסקריפטאז הופך (reverse transcriptase), כתוצאה מכך היא גורמת להפחתת הנזק לכבד ולשיפור בתפקודי הכבד. לאחר הפסקת הטיפול בטלביוודין תיתכן החמרה בדלקת הכבד, על כן חולים אשר מפסיקים את השימוש בתרופה חייבים להיות תחת מעקב רפואי צמוד אחר תפקודי הכבד. בנוסף לכך, קיים סיכון להתפתחות של עמידות לנגיף ה HIV בנשאים בלתי מזוהים או בלתי מטופלים אשר נושאים את הנגיף. כמו כן, תיתכן פגיעה בתפקוד הכליות בקרב חולים בעלי סיכון קודם לפגיעה כלייתית.

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות.

תדירות וזמן נטילה

פעם ביום. אין מידע לגבי משך הטיפול האופטימלי, משך הטיפול יקבע ע"י הרופא המטפל בהתאם לתפקודי הכבד.

טווח המינון

600 מ"ג, פעם ביום.

תחילת ההשפעה

תוך מספר שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.

משך ההשפעה

24 שעות.

מנה שנשכחה

במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם כמעט הגיע הזמן למנה הבאה, ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולקחת את המנה הבאה בזמן הקצוב. אין ליטול מנה כפולה כדי לפצות על המנה שנשכחה שכן הדבר עשוי להעלות את הסיכוי לתופעות לוואי.

הפסקת התרופה

אין להפסיק הטיפול מבלי להיוועץ ברופא. לאחר הפסקת הטיפול בטלביוודין תיתכן החמרה בדלקת הכבד, על כן חולים אשר מפסיקים את השימוש בתרופה חייבים להיות תחת מעקב רפואי צמוד אחר תפקודי הכבד.

מינון עודף

סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. יש לידע מייד את הרופא במידה ונלקחה מנה עודפת גדולה או במידה ומבחינים בתסמינים מיוחדים.

אזהרות

תזונה

ניתן ליטול הטבליה עם או בלי האוכל.

הריון

במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)

הנקה

התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.

תינוקות וילדים

תרופה זו אינה מיועדת לילדים מתחת לגיל 5.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

לא רלבנטי.

דווח לרופא במקרה של

  • הנקה
  • תפקוד כליתי לקוי
  • איידס
  • הריון
  • מושתלי איברים

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הן לרוב קלות עד בינוניות והן חולפות בדרך כלל תוך זמן קצר. תופעות לוואי שכיחות: סחרחורת, כאב ראש, שיעול, שלשול, בחילה, כאבי בטן, פריחה ועייפות. תופעות לוואי שאינן שכיחות כוללות: כאבי פרקים ושרירים, חולשת שרירים או רגישות בשרירים, חוסר תחושה, תחושת עקצוץ, או/ו תחושת צריבה בזרועות או/ו ברגליים - תסמיני מחלת עצבים היקפיים. כמו כן תרופה זו עשויה לגרום לעודף חומצה לקטית בדם, לכבד שומני ולהגדלה של הכבד. עודף חומצה לקטית בדם הינה תופעת לוואי נדירה אך חמורה ולעיתים אף עלולה לגרום למוות. על כן במקרה של כאבי שרירים, כאב בטן המלווה בבחילה והקאה, קשיי נשימה, או הרגשת חולשה או עייפות בזמן הטיפול, יש ליצור קשר עם הרופא באופן מיידי.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

[אנטיביוטיקה ממשפחת האמינוגילקוזידים, ציקלוספורין, אמפותריצין, טאקרולימוס, נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAIDs), ואנקומיצין]: תרופות אלו עשויות להגביר את הפגיעה הכליתית בשילוב עם טלביוודין. יש להימנע משילוב זה. [אינטרפרון]: השימוש בתרופה זו ביחד עם טלביוודין עשוי להגביר את הסיכון להתפתחות מחלת עצבים היקפיים (נוירופתיה) המתבטאת בחוסר תחושה, תחושת עקצוץ, או/ו תחושת צריבה בזרועות או/ו ברגליים. יש לנטר בקפידה תסמיני המחלה.

השפעת שימוש ממושך

במהלך הטיפול בטלביוודין וכמספר חודשים לאחר הפסקת הטיפול יש לערוך בדיקות תפקודי כבד וכליות.

לטיפול ב

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר נסים גרון
ד"ר נסים גרון כירורגיה
ד"ר ולדימיר סורין
ד"ר ולדימיר סורין כירורגיה
פרופ' ראיד סלים
פרופ' ראיד סלים יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו