דלג לתוכן

בדיקת אקו לב עובר (Fetal echocardiography)

אקו לב עובר, אקוקרדיוגרפיה של לב העובר (Fetal echocardiography) לידה
2 דקות קריאה

אקו-קרדיוגרפיה עוברית (Fetal echocardiography), שנקראת בקיצור אקו לב עובר, היא בדיקת אולטרסאונד לא פולשנית, שבוחנת לעומק את המבנה והתפקוד של לב העובר, כשהוא עדיין ברחם אמו. אקו לב עובר נועד לזהות את הליקויים והמומים בלב ובכלי הדם, שעלולים לסכן את חיי התינוק. מכיוון שמדובר בבדיקה מיוחדת, שאינה חלק מבדיקות השגרה בהריון, הרופא יפנה את האישה ההרה לאקו לב עובר כאשר קיים חשד או סיכון להתפתחות של בעיות בלב העובר.

 

אקו לב מתבצע על ידי רופא מומחה עם ידע מיוחד במומי לב מולדים, כמו קרדיולוג ילדים למשל. הרופא יבחן את מבנה הלב והמסתמים, עובי של שריר הלב ויכולת השאיבה שלו, כלי הדם היוצאים והנכנסים אל הלב, זרימת הדם בחלקים השונים של הלב ואת תקינות קצב הלב. איתור הליקויים טרום הלידה מאפשר להיערך נכון מבעוד מועד ואפילו לתת טיפול או לנתח מוקדם ככל האפשר.

המטרה של אקו לב עובר היא לגלות מומים בלב ובכלי הדם שלו וליקויים בתפקוד הלב אצל העובר כשהוא עדיין ברחם

מגבלות אקו לב עובר

מידת הדיוק ויכולת גילוי המומים תלויות כמובן בשלב ההריון שבו נעשית הבדיקה. עם זאת, לא כל המומים ניתן לאבחן באמצעות אקו לב עובר. לדוגמה, קשה יותר לזהות דווקא את הליקויים הקלים יותר, כמו פגם במחיצה בין עליות הלב או חור בין החדרים השמאלי לימני או היצרות של אבי העורקים, שקשה לאבחון גם אחרי הלידה.

אוכלוסיות בסיכון

אקו לב עובר אינו חלק משגרת הבדיקות בהריון, אלא מומלץ במקרים של סיכון מוגבר למומים: 


בעיות אצל העובר – מומים מבניים אחרים בגוף העובר, תוצאות מחשידות של סקירת מערכות או שקיפות עורפות, הפרעות משמעותיות או פיגור בגדילת העובר ברחם, חשד להפרעות כרומוזומליות, כמות גדולה מדי של מי שפיר או בצקת כללית של העובר, רקע של מום בלב בהריון קודם, ולהבדיל, הריון עם תאומים זהים.


בעיות אצל האישה ההרה – נטילת תרופות במהלך הריון שעלולות להיות מסוכנות למערכת הלב של העובר, מום בלב בהריון קודם או רקע של מומים בלב במשפחה, במיוחד אצל אחד ההורים או האחים.מחלות קשורות אצל האישה בהריון

1. מחלה של האם שמעלה סיכון למומים או בעיות לב אצל העובר (כמו סוכרת לא מאוזנת) או במקרים מסוימים של הריון בסיכון.

2. מחלה זיהומית במהלך ההריון שעלולה לפגוע בלב העובר כגון אדמת או פרוו (המחלה החמישית, שבמקרים מסוימים פוגעת גם במערכת הדם ובלב של העובר).

3. הימצאות נוגדנים עצמיים Anti Ro או  Anti La (שעלולים לפגוע במערכת ההולכה בלב העובר) אצל נשים עם מחלות אוטואימוניות (למשל, זאבת אדמונית).


מתי עושים אקו לב עובר?

לרוב, אקו לב עובר מתבצע בין השבוע ה־19 לבין השבוע 25 להריון. אך הרופא יכול להמליץ על הקדמת הבדיקה במידת הצורך או על ביצוע אקו לב נוסף, כחלק ממעקב הריון בסיכון.

אופן ביצוע הבדיקה

אקו לב עובר היא בדיקת אולטרסאונד פשוטה, בלתי חודרנית, שנעשית תוך העברת מתמר של גלי קול על גבי הבטן. יתכן שהבדיקה המוקדמת תיעשה בגישה נרתיקית עם מתמר דק מיוחד.


איך להתכונן לבדיקה?

לא נדרשת הכנה לפני ביצוע אקו לב עובר.


אחרי הבדיקה

 לרוב, הבדיקה נמשכת בין רבע לחצי שעה. אקו לב עובר אינו כרוך בחשיפה לקרינה כלשהי ולכן אינו מהווה סיכון. אפשר לחזור לפעילות הרגילה מיד עם סיום הבדיקה.

פענוח תוצאות

במקרה שמתעורר חשד למום בלב העובר, לעתים יהיה צורך בבדיקות נוספות:

1. דיקור מי שפיר.

2. אקו לב עובר חוזר או סקירת מערכות מורחבת.

3. בירור נוסף אצל מומחה לגנטיקה.

4. ייעוץ אצל מומחה לקרדיולוגיה ילדים לגבי טיפולים אפשריים והשלכות בעתיד.


רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
פרופ' אלי זלצשטיין
פרופ' אלי זלצשטיין קרדיולוגיה
ד"ר רמי פוגלמן
ד"ר רמי פוגלמן קרדיולוגיה
ד"ר נועם סמורז'יק
ד"ר נועם סמורז'יק יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים

מאמרים בנושא אקו לב עובר

מה שחשוב לדעת על בדיקת אקו לב עובר
מה שחשוב לדעת על בדיקת אקו לב עובר
ד"ר חסן בכרי מאת: ד"ר חסן בכרי 19/11/2020

כשליש מהמומים המתגלים במהלך ההריון הם מומי לב. מעקב תכוף במהלך ההריון חיוני לשם מעקב אחר התפתחותו, משמעותו לבריאות ... לכתבה המלאה

פרויקט מיוחד: 5 אירועי הבריאות ששינו את 2016
פרויקט מיוחד: 5 אירועי הבריאות ששינו את 2016
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 28/12/2016

מנגיף הזיקה ועד לחרם הג'אנק פוד בחסות משרד הבריאות: ריכזנו עבורכם את 5 אירועי הבריאות המשמעותיים ביותר שהתרחשו בשנה... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום היסטרוסקופיה

בניהולו של ד"ר יוחאי בר-שביט
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו