דלג לתוכן

בדיקת נוגדנים לטוקסופלזמה (Toxoplasmosis Antibodies)

2 דקות קריאה

בדיקת נוגדנים לטוקסופלזמה נועדה לבדוק נוכחות שני סוגים של נוגדנים נגד הטפיל טוקסופלזמה (Toxoplasma gondii), המצביעה על הדבקה קודמת או קיימת בטפיל וסיכון להתפתחות מחלת טוקסופלזמוזיס. הדבקות בטוקסופלזמה יכולה להיגרם ע"י אכילת בשר נא נגוע או במגע עם צואת חתולים נגועים ומעבר שלו למערכת העיכול. 

 

 

קראו עוד:  המדריך המלא לפענוח בדיקות דם

 במרבית המקרים, הדבקות בטפיל אינה גורמת לנזק וחולפת מעצמה, אולם לעיתים היא עלולה לגרום למחלת הטוקסופלזמוזיס.  טוקסופלזמוזיס אינה מחלה קשה אצל אנשים בריאים. אך היא מסוכנת במיוחד עבור נשים בהריון, שעלולות להעביר את הזיהום בטפיל הטוקסופלזמה לעובר שברחמן דרך השליה ולגרום למחלה קשה ומומים אצל היילוד, או עבור חולים שמערכת החיסון שלהם מוחלשת. 

בדיקת נוגדנים לטוקסופלזמה אינה בודקת חיסון למחלה, כיוון שלא קיים חיסון ידוע, אלא מאבחנת הדבקה קודמת או נוכחית בטפיל הטוקסופלזמה. הבדיקה נעשית על ידי לקיחת דגימת דם פשוטה.

אוכלוסיות בסיכון

מחלות קשורות

טוקסופלזמוזיס, טוקסופלזמוזיס של היילוד (congenital), אבצס מוחי (brain abscess).

 

מתי עושים בדיקת הנוגדנים לטוקסופלזמה?

ראשית, בדיקת נוגדנים לטוקסופלזמה עושים כדי לבדוק הדבקה קודמת אצל נשים בהריון או לפני הריון, כחלק מבדיקת סקר לזיהומים מולדים, שנועדו למנוע העברת טפיל הטוקסופלזמה לעובר.

בנוסף, בדיקת נוגדנים לטוקסופלסמה נעשית במטרה לאבחן מחלת טוקסופלזמוזיס פעילה אצל יילודים או אנשים בעלי סימנים קליניים מחשידים (בייחוד אדם שנמצא במגע עם חתולים), כגון חום, הגדלת קשרי לימפה, סימנים נוירולוגים או ממצאים בבדיקות הדמיה. 


כמו כן, נהוג לבדוק הדבקות בטוקסופלזמה אצל חולים עם מערכת חיסון מוחלשת, למשל חולי HIV, חולי סרטן לאחר טיפולים כימותרפיים ועוד.

 

איך להתכונן לבדיקת הנוגדנים לטוקסופלזמה?

אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה.


אופן ביצוע הבדיקה

בדיקת נוגדנים לטוקסופלזמה נעשית על ידי לקיחת דגימת דם מהווריד
המבחנה עם דגימת הדם נשלחת למעבדה מיוחדת לצורך סריקה לרמת הנוגדנים לטוקסופלזמה.

 

אחרי בדיקת הנוגדנים לטוקסופלזמה:

ניתן להפסיק ללחוץ על אזור הבדיקה לאחר כ-2-3 דק' או כאשר פוסק הדימום. לרוב מתפתח שטף דם קל באזור הדקירה, שחולף תוך מס' ימים ואינו דורש טיפול. לעיתים נדירות עלול להתפתח שטף דם משמעותי, כואב ונפוח באזור הדקירה, ויש לדווח על כך לרופא, על מנת לשלול זיהום באזור הוריד (פלביטיס), אשר דורש טיפול.

פענוח תוצאות

תוצאות בדיקת נוגדנים לטוקסופלזמה מתקבלות לרוב תוך 2-3 ימים. התוצאות מפרטות האם קיימים בדם הנבדק שני סוגי נוגדנים  IgG ו-IgM לטפיל הטוקסופלזמה (Toxoplasma gondii).

תוצאות תקינות:

IgG negative + IgM negative: מעולם לא הייתה הדבקה בטפיל. אין סכנה בכניסה להריון.

תוצאות לא תקינות:

IgM positive + IgG negative: הדבקה בטוקסופלזמה לאחרונה לראשונה בחיים. בעייתי מאד אצל נשים בהריון או המתכננות הריון בקרוב, ומצריך בירור נוסף על מנת להעריך אם העובר נדבק. (טיטר נוגדנים של פחות מ- 1:8 במבוגר נחשב כ-IgM positive).

IgM negative + IgG positive: הייתה הדבקה בטפיל הטוקסופלזמה בעבר, אולם אין מחלה פעילה. אין סכנה לאישה בכניסה להריון או בהעברת הזיהום בטפיל לעובר.(טיטר נוגדנים של פחות מ-1:16 במבוגר נחשב כ-IgG positive).

IgM positive + IgG positive: הייתה הדבקה בטפיל בזמן האחרון, עד מספר חודשים לפני. אצל נשים בהריון או המתכננות הריון בקרוב להתייעץ לגבי הערכת העובר. ביילודים ותינוקות, טיטר נוגדנים של פחות מ-1:2 נחשב כ- IgM positive, כלומר נחשב כהדבקה.

 

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר רוני רוזן
ד"ר רוני רוזן גסטרואנטרולוגיה
ד"ר אלי דריזין
ד"ר אלי דריזין יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
מנהל את שירותי ההדמיה בתחום הגינקולוגי בקופ"ח "מאוחדת"
פרופ' יהודה קמרי
פרופ' יהודה קמרי פנימית
5.0
( 6 חוות דעת )
"הגעתי לקמרי דרך המלצה עם קריסת כבד , חשד לשחמת , לחץ דם גבוה כולסטרול סכרת והשמנת יתר , לאחר איבחון של קמרי , הוא שינה לי את כל מערך התרופות שלקחתי במשך 10 שנים והם לא עזרו לי כלל , ואף רופא בקופ״ח לא התייחס לבעיות שלי ולטענות שלי , כבר בחודש הראשון לטיפול של קמרי , ירדתי במשקל , התאזנתי עם הסכרת והדלקת החריפה שהייתה לי בכבד , וכמובן האיזון בלחץ דם והכולסטרול, כל ביקור כל שיחת טלפון מקמרי מקצועית ומדוייקת , כולל הליווי של הדיאטנית במרפאה , וכמובן שאמליץ בשמחה על קמרי וצוותו , אני הגעתי אליו לפני שנה בדיוק עם קריסת כבד, כבר דיברו איתי על השתלה שאולי אזדקק לה , היום אני מאוזנת ושומרת על עצמי וקמרי זמין לכל שאלה או כל חשש שיש לי , ולכן אני ממשיכה אצלו לסבב נוסף של השגחה שלו וטיפול צמוד שלו , במילה אחת הוא אציל לי את החיים לפני שנה ואני אסירת תודה ❤️"

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא נוגדנים לטוקסופלזמה

מזון תינוקות
מזון תינוקות
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 09/05/2009

מזון תינוקות לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום סרטן הלבלב

בניהול ד"ר רונן ברנר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו