דלג לתוכן

בדיקת דימות רפואי פולשני (Interventional radiology)

2 דקות קריאה
דימות רפואי פולשני זהו מקצוע רפואי בתחום הדימות (רדיולוגיה), המשלב אבחון וטיפול זעיר פולשני (Minimal invasive), תחת הכוונת אמצעי דימות שונים ובקרה עליהם. מקצוע זה קרוי גם בשמות: רדיולוגיה פולשנית, רדיולוגיה התערבותית וכן דימות רפואי התערבותי.
העוסקים במקצוע זה הם רופאים מומחים בדימות רפואי שרכשו מיומנות גבוהה בהכוונת צנתרים ומוליכים לאיברי מטרה וטיפול בהם, תוך שימוש באמצעי דימות שונים דוגמת שיקוף בקרינת רנטגן, דימות על-שמע (אולטרסאונד) טומוגרפיה מחשבית (CT) או תהודה מגנטית (MRI). ציוד הצינתור מוחדר דרך חתך זעיר בעור לאבחון מחלות בכלי הדם, דרכי המרה והשתן ומתן טיפולים שונים באיברים אלו.
קיימים סוגים רבים של צנתרים הנבדלים באורכם, בעוביים, בחומר שממנו הם עשויים ובצורותיהם. הצנתר (או המוליך המוחדר דרכו) ייבחר לפי אנטומיית הדרך שבה יחליט הרופא להתקדם. הצנתרים דקים ועוביים נע בין עשירית המילימטר לשני מילימטרים. לפעמים, על מנת להגיע לכלי דם קטנים מאוד מחדירים צנתר לתוך צנתר.
במהלך הצינתור מוזרק חומר ניגוד, לרוב על בסיס יוד, לצביעת זרם הדם, דרכי השתן, דרכי המרה או חללים בתוך הגוף על מנת להדגים את המבנה האנטומי, לזהות את מקום הצנתר או הנקז, לתכנן את המשך ההתקדמות ולהעריך את הטיפול שבוצע.
תפקידי אמצעי הדימות בשלבי התהליך כוללים: א. הדגמה ואבחון הליקוי; ב. ניטור ובקרה תוך כדי הפעולה בזמן אמת; ג. וידוא תוצאת הפעולה ובהתאם, החלטה על הפסקה או המשך הטיפול; ד. מעקב ובקרה.
רופא הדימות הפולשני בוחר את מכשיר הדימות העדיף לצורך הבדיקה הדרושה ולעיתים, יודגם הליקוי ביותר ממכשיר דימות אחד במהלך הפעולה.
טיפול: מגוון הטיפולים רחב וכולל בין השאר:
- פתיחת חסימות בכלי הדם, הרחבת היצרויות בכלי הדם על ידי בלון (אנגיופלסטיה), או השתלת תומכן מתכתי (סטנט).
- סגירת מיפרצות גדולות או קרעים בכלי הדם על ידי השתלת תומכן מתכתי מכוסה (סטנט גרפט).
- סתימת כלי דם פתולוגיים (דוגמת שרירנים ברחם, מיפרצות או מומים מלידה או נרכשים של כלי הדם) על ידי סלילים מתכתיים או חלקיקים הגורמים לקרישה מהירה או לפגיעה בדופנות כלי הדם ולכיווצם.
- עצירת דימומים מכלי דם במקרי פציעה, דימום עצמוני או כתוצאה מסיבוך ניתוחי.
- מתן כימותרפיה ישירות לגידול ובכך הגדלת השפעת הטיפול, תוך הקטנת פגיעת התרופות באיברים אחרים.
- הרס גידולים או גרורות ישירות על ידי החדרת מחט מיוחדת השורפת את הגידול באמצעות גלי רדיו (Rradio frequency ablation) או מקפיאה אותו (Cryoablation).
- הטיית השתן במקרי חסימות (נפרוסטומיה) או הכנסת תומכן לשופכן.
- ניקוז דרכי מרה במקרי צהבת חסימתית (PTC), הרחבות דרכי מרה והשתלות תומכנים בדרכי המרה.
- יצירת מעקף ("שאנט" - Shunt) בין וריד השער לווריד הכבד (TIPS), במקרי יתר-לחץ תוך-כבדי עם תסמינים.
- הכנסת צנתרים מרכזיים הדרושים לטיפולים תוך-ורידיים ממושכים (פורטקט, היקמן, PICC line) או לדיאליזה (פרמקט).
- נטילת ביופסיות מחט מכוונות.
- חיזוק ואיחוי חוליות שקרסו עקב אוסטאופורוזיס או גרורות על ידי הזרקת דבק אקרילי (Vertebroplasty).
- ניקוז מורסות ועוד.
ההתפתחות הטכנולוגית גרמה למהפכה של ממש במקצוע זה, המחליף ניתוחים ופעולות פולשניות שבוצעו עד לאחרונה בחדרי ניתוח. בכך קטנים שיעורי הסיבוכים והתחלואה, ומתקצר משך ההחלמה והאשפוז.
מתחום זה התפתחו במקביל שני מקצועות עצמאיים בנפרד מהדימות הרפואי הפולשני, אשר פועלים כל אחד באיבר מטרה אחד: תחום דימות הלב הפולשני (קרדיולוגיה פולשנית) ותחום דימות מערכת העצבים הפולשנית (נירו רדיולוגיה פולשנית). עקרונות האבחון והטיפול זהים בשלושת תחומים אלו. הודות להתפתחות הטכנולוגית הרפואית, ההוריות ואפשרויות הטיפול באמצעי דימות רפואי פולשני מתרבים והולכים.

ד"ר אלי עטר

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר מרגלית מואסיס
ד"ר מרגלית מואסיס רפואת שיניים
ד"ר רנה חנא
ד"ר רנה חנא עיניים
ד"ר יואב ירון
ד"ר יואב ירון רפואת שיניים

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו