דלג לתוכן

בדיקת דרכי המרה דרך העור (percutaneous cholangiography)

בדיקת דרכי המרה דרך העור, PTC (percutaneous cholangiography)
1 דקות קריאה
בבדיקה זו בודקים את דרכי המרה. מחדירים צינורית דרך עור הבטן המגיעה ישירות אל דרכי המרה, מזריקים חומר ניגוד ומצלמים במצלמת רנטגן. מהצילום ניתן ללמוד על היצרויות, נוכחות אבנים או גידולים בדרכי המרה. מבצעים בדיקה זו כשיש חשד שדרכי המרה חסומות ורוצים לאבחן את מקור החסימה, את מיקומה המדויק ואף לפתוח אותה. פעולה זו מאפשרת ניקוז דרכי מרה, וזרימת מרה דרך הצינורית אל מחוץ לגוף (שכן החסימה בדרכי המרה עלולה שלא לאפשר זרימת מרה אל המעי). לעיתים, מבצעים כמה שעות אחרי ניתוח להסרת כיס מרה בדיקה בה מחדירים לדרכי המרה צינור בצורת T כדי לראות אם נשארו אבנים בצינור המרה המשותף, וכדי לאפשר ניקוז מצינור זה.

אזהרות

סיכון: 1. זיהום - זיהום עקב פריצת חיידקים לחלל הבטן ולדם מתרחש ב 0.2%. יש רופאים הנותנים טיפול אנטיביוטי מונע לפני הבדיקה ויש כאלו שלא. זיהום יתאפיין בחום, כאב בטן וצמרמורת. הסיכון לזיהום גבוה יותר ככל שהחסימה ממושכת יותר וככל שיש יותר מחלות רקע כמו סוכרת.
2. דימום - סיכון קטן ביותר לדימום, בעיקר באנשים עם בעיות בקרישת הדם, ובאנשים הנוטלים תרופות המפריעות לקרישת הדם כמו אספירין ווארפארין. יש להיוועץ ברופא שבוע לפני הבדיקה (אם ניתן) לגבי הפסקת התרופות הללו.
3. תגובה אלרגית לחומר ניגוד - תחושת חום, פריחה אדומה על העור עם או בלי גרד, קוצר נשימה, חולשה וירידה בלחץ הדם - נדירה, אולם שכיחה באנשים שכבר פיתחו תגובה אלרגית קודם לכן. יש להודיע לרופא על תגובה בעבר לחומר ניגוד.

הריון: לא נעשה בדרך כלל, אולם אם אין כל ברירה אחרת ניתן לבצע

הנקה: אין בעיות מיוחדות

תינוקות וילדים: אין בעיות מיוחדות

קשישים: אין בעיות מיוחדות

נהיגה: בדרך כלל נשארים באשפוז לאחר הפעולה

אלכוהול: לא מומלץ לשתות אלכוהול ביממה טרם ביצוע הבדיקה

תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה: אין תרופות שעשויות לפגוע בדיוק הבדיקה, אולם אספירין, נוגדי דלקת לא סטרואידיים ותרופות מדללות דם כמו וארפארין עלולות להגביר את הסיכון לדימום. יש להודיע לרופא על נטילת תרופות אלו מיד עם היוודע לך הצורך בבדיקה זו.

פענוח תוצאות

חסימה:
אבן בדרכי המרה
סרטן הלבלב
גרורה בכבד


תוצאות בדיקה - גברים:
תוצאות תקינות:
דרכי מרה פתוחים וללא גידול או אבן

תוצאות בדיקה - נשים:
תוצאות תקינות:
דרכי מרה פתוחים וללא גידול או אבן

תוצאות בדיקה - ילדים:
תוצאות תקינות:
דרכי מרה פתוחים וללא גידול או אבן

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר רונן ברנר
ד"ר רונן ברנר אונקולוגיה
ד"ר נדב בלפר
ד"ר נדב בלפר עיניים
ד"ר איל יעקבי
ד"ר איל יעקבי אורתופדיה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו