דלג לתוכן

בדיקת על-שמע דרך הוושט (Transesophageal Echocardiography)

2 דקות קריאה
בדיקת על-שמע דרך הוושט היא שיטת בדיקה שלצורך ביצועה מוזער המתמר העל-שמעי המורכב על גבי מכשיר גמיש דמוי גסטרוסקופ, ואשר קצהו ניתן להנעה לצדדים ולכיפוף על ידי בקרה מרחוק, לצורך השגת דימות מיטבי. המתמר מכיל גבישי על-שמע רבים אשר ניתן באמצעותם לסרוק 360 מעלות, ולכן הדימות הוא רב-מישורי. המתמר מצויד גם ביכולות דופלר, לרבות דופלר צבעוני. מיקום הוושט מאחורי הלב והיותו במגע ישיר עמו, הם תנאים מיטביים לדימות של חללי הלב ומרכיביו, כאשר המתמר מוחדר אל הוושט והקיבה בבליעה.

בדיקה זו נעשית לאחר בדיקות אקו דרך דופן בית החזה שלא סייעו לאבחון, כמו בחולים מונשמים, או כאשר נדרש דימות של מבנים בלב אשר הצפייה בהם טובה יותר דרך הוושט, כמו הפרוזדור השמאלי ואב העורקים (הוותין), איתור מקור בלב או בכלי הדם הגדולים לתסחיפים היקפיים, לצורכי אבחון, זיהוי דלקת של פנים הלב, איתור המנגנון של פתולוגיה במסתם כמו דלף המסתם הדו-צניפי (המיטראלי), ותכנון ניתוח לתיקון המסתם. זיהוי מחלות בוותין של בית החזה, כמו בתירה, מתבצע באורח מדויק יותר בשיטה זו. הוריות נוספות הן הערכת תפקוד הלב ומבנהו במהלך ניתוחי לב, הערכת תפקוד שריר הלב בסיום הניתוח, או הערכת ההצלחה של תיקון או החלפת המסתם. הבדיקה מנוצלת לניטור תפקוד הלב בניתוחים שאינם בלב, בחולים עם מחלת לב במצב מתקדם.

אין לערוך את הבדיקה במצבים הבאים: בעיות בעמוד השדרה הצווארי שהנעתו עלולה לגרום לשיתוק, בעיות בבליעה כמו ב-Zenker diverticulum ובעיות של חסימה בוושט. ניתוח קודם בקיבה מחייב דיווח לרופא המבצע, ייתכן שיימנע בשל כך מהחדרת המתמר לקיבה במהלך הבדיקה.

אופן ביצוע הבדיקה

הבדיקה מבוצעת בתנאים אמבולטוריים, לאחר אילחוש מקומי של הלוע באמצעות תרופה לאילחוש מקומי כמו Lidocaine הניתנת בהתזה. במקרים רבים נדרש אילחוש קל דרך הווריד, באמצעות תרופה ממשפחת האופיאיטים או ה-Benzodiazepines, כמו Versed. הנבדק נושם באופן עצמוני במהלך הבדיקה, עליו להיות בצום מספר שעות לפני הבדיקה, אם כי את התרופות הרגילות הוא יכול להמשיך וליטול עם מעט מים.

במהלך הבדיקה, מתבצע ניטור רציף של קצב הלב ומהירותו, אק"ג, רוויון החמצן ולחץ-הדם. הפרשות הלוע נשאבות החוצה. תפקוד הלב מנוטר בזמן אמיתי תוך צפייה בתמונות העל-שמע המתקבלות במהלך הבדיקה. הבדיקה מתבצעת בידי רופא מומחה לב (קרדיולוג), בסיוע צוות הכולל טכנאי-אקו המתפעל את מכשיר האקו ואחות המטפלת בנבדק.

אזהרות

סיכון: הבדיקה בטוחה וכרוכה בסיכון נמוך לסיבוכים הקשורים בדרך כלל לחומרי האילחוש, לטראומה אפשרית לשיניים רופפות, ללוע או לוושט. סיבוך משמעותי אך נדיר ביותר - ניקוב הוושט.

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר ירון סטנובסקי
ד"ר ירון סטנובסקי קרדיולוגיה
5.0
( 7 חוות דעת )
"מקצועית ונעימה"
פרופ' אריאל פינקלשטיין
פרופ' אריאל פינקלשטיין קרדיולוגיה
רופא מומחה בקרדיולוגיה התערבותית ( צינתורים) המערך הקרדיולוגי, המרכז הרפואי ת"א
ד"ר יונתן קוגן
ד"ר יונתן קוגן קרדיולוגיה
מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב, אסותא אשדוד, קרדיולוג מומחה במחלות לב והתמחות בהפרעות קצב

שאלות מתוך פורום ניתוחי לב

בניהולו של ד"ר דוד יעקובי
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו