דלג לתוכן

בדיקת נוגדנים למעטפת הפטיטיס B (HBS ANTIBODY)

מחלות זיהומיות
2 דקות קריאה
הפטיטיס B (Hepatitis B virus – HBV) הוא נגיף ממשפחת נגיפי הפאדנה בעל DNA דו-גדילי חלקי הגורם למחלת כבד דלקתית בשם צהבת B. מחלה זו מהווה כיום סוגיה בריאותית עולמית בשל תפוצתה הרחבה, הדורשת צעדים מניעתיים כגון בדיקות באוכלוסייה וחיסונים. הדרך העיקרית בה מועבר הנגיף מאדם לאדם היא דרך העור והריריות, ובחשיפה לנוזלי גוף מזוהמים כגון דם ומוצרי דם שונים. מגע מיני לא מוגן הוא דרך נוספת להעברת הנגיף, ובמקרים נדירים יותר גם מאם לעובר במהלך ההיריון. לאחר ההדבקה, הנגיף מגיע לזרם הדם ולכבד, שם מתרחשת הדבקה ופגיעה בתאי הכבד, בעיקר בשל תגובת מערכת החיסון. בבדיקה זו ניתן לזהות את נוגדני הAnti-HBs- המיוצרים כחלק מהתגובה הדלקתית[1].

מטרת הבדיקה

הבדיקה נועדה לשמש ככלי עזר באבחנת חשיפה לנגיף הפטיטיס B בעבר, כמו גם בקביעת חיסוניות הולמת לאחר קבלת חיסון[2].

מחלות ומצבים בריאותיים שהבדיקה יכולה לזהות 

[1]
במקרה של דלקת כבד נגיפית מסוג הפטיטיס B – כ-95% מהנדבקים/ות בעלי מערכת חיסון תקינה יתנקו מהנגיף באופן ספונטני, בעוד שהשאר עלולים לחוות זיהום חריף או כרוני (סימפטומטי או אסימפטומטי). בין התסמינים הנפוצים בהפטיטיס B נכללים:
 
 • חוסר תיאבון.
 • בחילה.
 • הקאות.
 • כאבי בטן.
 • צהבת.

בשלבים מתקדמים בהם הפגיעה בכבד משמעותית, עלולים להופיע גם:
 
 • אנצפלופתיה כבדית.
 • מיימת (הצטברות נוזלים בחלל הבטן).
 • דליות בוושט ודימומים במערכת העיכול.
 • הפרעות קרישה.
 • זיהומים חוזרים ונשנים.

במקרים של הפטיטיס B כרונית, קיים סיכון מוגבר לשחמת הכבד, להצטלקות הכבד ולהתפתחות של סרטן כבד מסוג קרצינומה הפטו-צלולרית.
 

אוכלוסיות בסיכון

מומלץ לבצע את הבדיקה בהוראת רופא.ה ובמטופלים המאובחנים עם הפטיטיס B או נשאים של הפטיטיס B. אין איסורים מיוחדים על ביצוע הבדיקה, אך מומלץ תמיד להיוועץ ברופא.ה המטפל.ת[3].

אופן ביצוע הבדיקה

ביממה שלפני הבדיקה יש להימנע מנטילת מולטי-ויטמינים ותוספי מזון המכילים ביוטין (ויטמין B7). הבדיקה מתבססת על לקיחת דם ורידי ככל בדיקת דם סטנדרטית. תוצאות יגיעו תוך ימים בודדים[4] [5].

אזהרות

סיכון: הבדיקה כרוכה בסיכון מינימלי ביותר לדימום, המטומה, התעלפות, סחרחורת וזיהום מקומי[7].

פענוח תוצאות

[6]
ערכי נורמה
 • במחוסנים – תוצאה חיובית עם >12 mIU/mL (מעידה כי החיסון עורר בהצלחה את מערכת החיסון לייצר נוגדנים נגד הנגיף).
 • בלא-מחוסנים – תוצאה שלילית עם <5 mIU/mL (מעידה כי הנבדק.ת לא נחשפ.ה לנגיף בעבר).

מחוץ לנורמה
 • במחוסנים – תוצאה שלילית המעידה על היעדר נוגדן ה-anti-HBs בדם, על אף קבלת חיסון. תוצאה זו תומכת בהנחה כי הגוף לא הגיב לחיסון באופן הצפוי וכי הנבדק.ת אינו מחוסן להפטיטיס B.
 • בלא-מחוסנים – תוצאה חיובית המעידה על חשיפה לנגיף ההפטיטיס B בעבר ועל החלמה.

רמת סיכון:

הכי נמוך
רופאים בתחום
ד"ר רוני רוזן
ד"ר רוני רוזן גסטרואנטרולוגיה
פרופ' יהודה קמרי
פרופ' יהודה קמרי פנימית
5.0
( 6 חוות דעת )
"הגעתי לקמרי דרך המלצה עם קריסת כבד , חשד לשחמת , לחץ דם גבוה כולסטרול סכרת והשמנת יתר , לאחר איבחון של קמרי , הוא שינה לי את כל מערך התרופות שלקחתי במשך 10 שנים והם לא עזרו לי כלל , ואף רופא בקופ״ח לא התייחס לבעיות שלי ולטענות שלי , כבר בחודש הראשון לטיפול של קמרי , ירדתי במשקל , התאזנתי עם הסכרת והדלקת החריפה שהייתה לי בכבד , וכמובן האיזון בלחץ דם והכולסטרול, כל ביקור כל שיחת טלפון מקמרי מקצועית ומדוייקת , כולל הליווי של הדיאטנית במרפאה , וכמובן שאמליץ בשמחה על קמרי וצוותו , אני הגעתי אליו לפני שנה בדיוק עם קריסת כבד, כבר דיברו איתי על השתלה שאולי אזדקק לה , היום אני מאוזנת ושומרת על עצמי וקמרי זמין לכל שאלה או כל חשש שיש לי , ולכן אני ממשיכה אצלו לסבב נוסף של השגחה שלו וטיפול צמוד שלו , במילה אחת הוא אציל לי את החיים לפני שנה ואני אסירת תודה ❤️"
ד"ר נתן גלוק
ד"ר נתן גלוק גסטרואנטרולוגיה
5.0
( 7 חוות דעת )
"ד״ר גלוק היה זמין טלפונית לכל שאלה והיה מאוד נעים ורגיש. הצליח לתאם לי תור מאוד מהר."

שאלות מתוך פורום מרפאת מטיילים רמב"ם

בניהולו של ד"ר עמי נויברגר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו