דלג לתוכן

בדיקת סיווג רקמות (tissue typing)

סיווג רקמות, HLA (tissue typing)
1 דקות קריאה
בבדיקה זו בודקים מדדים גנטיים בדם לצורך סיווג רקמות. משתמשים בבדיקה זו הן כדי להתאים איבר להשתלה והן כדי לאבחן שייכות של איבר לאדם או קרבה בין אנשים. מבחינה גנטית כל אדם שונה מזולתו (מלבד תאומים זהים), וכתוצאה משונות זאת נוטה מערכת החיסון לדחות כל רקמה או איבר שאינה משל האדם עצמו. כיצד יודעת מערכת החיסון לזהות בין עצמה וזולתה ? על פני כל התאים בגוף (למעט תאי הזרע) יש מבנים מיוחדים המכונים "קולטנים הקשורים במערכת סיווג רקמות". הגנים המקודדים מבנים אלו מכונים HLA ושייכים לכמה קבוצות: A, B, C, D, ו- DR. בנוסף, מקבל כל סוג HLA ספרה. כך שבסופו של דבר כל גן מוגדר באות ומספר, לדוגמה: HLA - B27. אצל תאומים זהים מערכת הגנים הללו זהה, ואילו ככל שרקמות שני אנשים שונות זו מזו, כך יהיו להם יותר אנטיגנים שונים. בהשתלת איברים בודקים את הגנים הללו אצל התורם ואצל המועמד להשתלה, ומשתדלים לסווג אותם כך שהגנים יהיו דומים ככל שניתן. את הגנים מסדרת HLA ניתן לבדוק לא רק על גבי תאי דם אלא גם כמעט על גבי כל תא בגוף. משתמשים בשיטה זו גם לזיהוי קורבנות.
לקביעת אבהות.
בנוסף, יש קשר סטטיסטי מסוים בין מחלות מסוימות ובין גנים ספציפיים. למשל, הגן HLA - B27 קשור לדלקת חוליות מקשחת (ankylosing spondylitis).
כיום סבורים כי הגנים ל- HLA קשורים גם ברגישות יתר לתרופות מסוימות. ייתכן ולא ירחק היום בו לפני מתן תרופה ייבדק HLA אשר יסייע בידי הרופא להחליט מהי הברירה הטיפולית הטובה ביותר.

אזהרות

סיכון:

בבדיקת דם: שטף דם תת-עורי באתר לקיחת הדם (במידה ומתפתח ניתן לשים קרח על האזור)

הריון: אין בעיות מיוחדות

הנקה: אין בעיות מיוחדות

תינוקות וילדים: אין בעיות מיוחדות

קשישים: אין בעיות מיוחדות

נהיגה: אין בעיות מיוחדות

אלכוהול: אין בעיות מיוחדות

תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה: אין בעיות מיוחדות

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר מוחמד ותד
ד"ר מוחמד ותד רפואת שיניים
פרופ' אבירם נצר
פרופ' אבירם נצר אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
פרופ' גיל סיגל
פרופ' גיל סיגל אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו