דלג לתוכן

בדיקת קדחת הנילוס המערבי (West-Nile Virus Test)

מדריך לטסים לחו"ל
2 דקות קריאה

בדיקה לאבחון קדחת הנילוס המערבי הינה בדיקת דם פשוטה, אשר נועדה לאבחן נשאות של הנגיף, הגורם לקדחת הנילוס המערבי, ע"י מציאת נוגדנים לנגיף בדם הנבדק. נשאות של הנגיף, המועבר לרוב ע"י עקיצת יתוש, עלולה לגרום לזיהום במערכת העצבים המרכזית- במוח ובחוט השדרה. 

הידבקות בנגיף הנילוס המערבי אפשרית לאחר חשיפה לדם נגוע בנגיף. המחלה באדם הינה בד"כ ללא סימנים קליניים, אך לעיתים מלווה בבחילות, כאבי בטן, פריחה, וכן שלשולים

במקרים נדירים באם הנגיף חודר לרקמות מע' העצבים היא יכולה לגרום לדלקת מוחית או דלקת קרום המוח, המלווים בתסמינים וסימנים נוירולוגים: כאבי ראש, חום גבוה, נוקשות צווארית וכו'.

אוכלוסיות בסיכון

על נבדקים אשר נגועים במחלות זיהומיות אחרות, המועברות דרך הדם, כגון צהבת (הפטיטיס),HIV וכו' ליידע על כך את הצוות הרפואי לפני הבדיקה. מחלות אלה אינן מהוות התוויית נגד לביצוע בדיקת אבחון קדחת הנילוס המערבי, אולם על הצוות הרפואי לנקוט באמצעי זהירות למניעת הדבקות

מחלות קשורות

קדחת הנילוס המערבי (West-Nile meningitis/ encephalitis/ myelitis). 

מתי עושים את הבדיקה?

את בדיקת הנוגדנים לנגיף עושים במידה וקיים חשש קליני להדבקות, לאור חום גבוה מלווה כאמור בסימנים ותסמינים נוירולוגים, המצביעים על נוכחות זיהום במע' העצבים המרכזית. 

לעיתים עורכים את הבדיקה לאחר ביצוע בדיקת ניקור מותני מקדימה (Spinal Tap), אשר הדגימה תוצאות לא תקינות, המחשידות לנוכחות זיהום נגיפי.

איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה.

אופן ביצוע הבדיקה

בדיקת הנוגדנים לנגיף נעשית ע"י לקיחת דגימת דם. הבדיקה מבוצעת כאשר זרוע הנבדק מושטת הפוכה על גבי משטח ישר או שולחן. הבודק מהדק רצועת גומי סביב החלק העליון של הזרוע, על מנת לעצור את זרימת הדם ביד, בכדי למנוע דליפה מוגברת של דם מאזור הדקירה. לאחר מכן, הנבדק מתבקש לכווץ את כף היד לאגרוף, פעולה שמסייעת לבודק במציאת כלי דם טוב ללקיחת הדגימה, לרוב וריד באזור המרפק או האמה. לעיתים לוקחים את הדגימה מאזור גב כף היד. 

כאשר מאתרים וריד שנראה מתאים בגודלו, מחטאים את האזור ע"י מטלית ספוגה באלכוהול ודוקרים את הוריד ע"י מחט דקה, שמחוברת למבחנה, למזרק או ל"פרפרית" בדיקה. הפעולה מעט לא נעימה וגורמת לכאב קל בשל הדקירה. 

בהמשך הבודק שואב את כמות הדם הרצויה אל תוך מבחנת בדיקה מיוחדת. בסיום השאיבה, מוצאת המחט בזריזות מן הוריד, ויש ללחוץ מייד על אזור הדקירה ע"י מטלית, בכדי למנוע היווצרות שטף דם באזור. משך הבדיקה כ-5 דק'.

אחרי הבדיקה

ניתן להפסיק ללחוץ על אזור הבדיקה לאחר כ-2-3 דק' או כאשר פוסק הדימום. לרוב מתפתח שטף דם קל באזור הדקירה, שחולף תוך מס' ימים ואינו דורש טיפול. לעיתים נדירות עלול להתפתח שטף דם משמעותי, כואב ונפוח באזור הדקירה, ויש לדווח על כך לרופא, על מנת לשלול זיהום באזור הוריד (פלביטיס), אשר דורש טיפול.

פענוח תוצאות

תוצאות בדיקת הנוגדנים לרוב מתקבלות תוך שעות-יממה.

תוצאות תקינות:

IgG negative ; IgM negative – לא הייתה מעולם הדבקות בנגיף, אין חשש למחלה.

תוצאות לא תקינות:

IgG positive ; IgM negative – הייתה בעבר הדבקות בנגיף, אולם לא קיימת מחלה פעילה.

IgG negative ; IgM positive – הייתה לאחרונה הדבקות בנגיף, קיים חשש להדבקות במחלה, ולנוכחות מחלה פעילה, המצריכה טיפול.

IgG positive ; IgM positive – היייתה בעבר הדבקות בנגיף וקיים חשש להדבקות במחלה., ולנוכחות מחלה פעילה, המצריכה טיפול.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר ריבה פיינמן
ד"ר ריבה פיינמן המטולוגיה
ד"ר רונן ברנר
ד"ר רונן ברנר אונקולוגיה
ד"ר ברנרדו מלמוד
ד"ר ברנרדו מלמוד גסטרואנטרולוגיה

מאמרים בנושא קדחת הנילוס המערבי

הקיץ הגיע, קדחת מערב הנילוס כבר כאן
הקיץ הגיע, קדחת מערב הנילוס כבר כאן
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 10/08/2014

בחודש יולי אובחנו 3 חולים בקדחת מערב הנילוס, מה שמבשר על תחילת העונה של מחלה זו בישראל. מתחילת השנה זוהו 15 חולים, ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום גסטרו ומחלות כבד

בניהולו של ד"ר אייל הירש
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו