דלג לתוכן

בדיקת נוגדנים לפנאומוקוקוס (PNEUMOCOCCAL CA.POL.ABS)

ריאות
2 דקות קריאה
סטרפטוקוקוס פנאומוניאה (Streptococcus pneumoniae) המוכר גם בשם פנאומוקוקוס הוא חיידק נקד גרם-חיובי בעל קפסולה המהווה גורם מחולל נפוץ בזיהומים של מערכת הנשימה ככלל ובדלקת ריאות שנרכשה בקהילה בפרט. זיהומים בפנאומוקוקוס נפוצים בעיקר בחודשי החורף והאביב המוקדמים. בעשורים האחרונים עקב פיתוח חיסונים, פחתו מקרי הזיהום ברחבי העולם באופן משמעותי. מנגנון החיסון הנפוץ לפנאומוקוקוס מתבסס על גירוי מערכת החיסון לייצר נוגדנים נגד הקפסולה הסוכרית של החיידק. בבדיקה זו ניתן לזהות נוגדנים לקפסולת הפנאומוקוקוס בדם כעדות לחיסון נגד החיידק[1].

ערכת חיסון נגד דלקת ריאות, בדיקת נוגדנים לפנאומוקוקוס
צילום: shutterstock | Bernard Chantal

מטרת הבדיקה

הבדיקה נועדה לשמש להערכת תגובה לחיסון נגד פנאומוקוקוס. בנוסף, הבדיקה יכולה לשמש לבדיקת תפקוד מערכת החיסון והיכולת לייצר נוגדנים, כחלק מבירור לכשל חיסוני מסוגים שונים[2].

מחלות ומצבים בריאותיים שהבדיקה יכולה לזהות

[1]
הבדיקה יכולה לזהות תגובה חיסונית תקינה או לקויה בתגובה למתן חיסון נגד פנאומוקוקוס.
זיהום על ידי פנאומוקוקוס מתרחש לרוב בעקבות חשיפה של חלל הלוע לחיידקים על ידי נשימה, אם כי באדם הממוצע בעל מערכת חיסון תקינה חשיפה לחיידק לרוב לא תביא לזיהום. הגורמים הוירולנטיים העיקריים של חיידק הפנאומוקוקוס הם הקפסולה – המשמשת להתחמקות מתאי מערכת החיסון, והיכולת להיצמד לדפנות דרכי הנשימה ולחדור דרכן.
גורמי הסיכון העיקריים לזיהום הם: דלקת ריאות היא המחלה הנפוצה ביותר הנגרמת על ידי חיידק הפנאומוקוקוס, ויכולה להופיע עם התסמינים הבאים:
  • קוצר נשימה.
  • שיעול.
  • כאב פלאוריטי בחזה.
  • ייצור מוגבר של ליחה.
  • חום.
  • תשישות.
  • שינוי במצב המנטלי.
  • קצב לב מוגבר.​​​​​​​

אוכלוסיות בסיכון

מומלץ לבצע את הבדיקה בהוראת רופא.ה ולאחר קבלת חיסון נגד פנאומוקוקוס באוכלוסייה העונה על הקריטריונים להתוויה. אין איסורים מיוחדים על ביצוע הבדיקה אך מומלץ תמיד להיוועץ ברופא.ה המטפל.ת[3].

אופן ביצוע הבדיקה

לא נדרשת הכנה מוקדמת לבדיקה. הבדיקה מתבססת על לקיחת דם ורידי ככל בדיקת דם סטנדרטית. אין הנחיות מיוחדות לאחר הבדיקה. תוצאות יגיעו לרוב תוך שבועות בודדים[4] [5].

אזהרות

סיכון: הבדיקה כרוכה בסיכון מינימלי ביותר לדימום, המטומה, התעלפות, סחרחורת וזיהום מקומי. [6]

פענוח תוצאות

[3]
ערכי נורמה
ערכי הנורמה הם ערכים גבוהים, המשתנים בהתאם לסרוטיפ (וריאנט) החיידק נגדו מכוונים הנוגדנים ובהתאם לגיל המחוסנ.ת.

מתחת לנורמה
תוצאות הנמוכות מערכי הנורמה מעידות על תגובה חיסונית חלשה מהצפוי בתגובה לחיסון. אחד מהגורמים האפשריים למצב זה הוא כשל חיסוני מסוג כלשהו.

רמת סיכון:

הכי נמוך
רופאים בתחום
ד"ר לירון מלכא
ד"ר לירון מלכא אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
5.0
( 59 חוות דעת )
"דוקטור מלכא הסבירה כי יש צורך בבדיקה מהאף, הייתה מאוד עדינה וסבלנית מאוד בכל ההליך. כמו כן הסבירה על הממצאים ועל דרך הטיפול"
ד"ר יצחק שוחט
ד"ר יצחק שוחט אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
מומחה אא״ג וניתוחי ראש וצוואר
ד"ר יצחק דנו - דנו אסתטיקס
ד"ר יצחק דנו - דנו אסתטיקס אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
4.9
( 16 חוות דעת )
"הרגשה מצויינת לאחר טיפולי הזרקה התוצאות מדברות בעד עצמן המראה שנוצר טבעי ויפה. ד"ר דנו בעל ידי זהב פשוט אלוף אמין ומקצועי. ממליצה בחום!!!"
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו