שאלה - מהן הסיבות להופעת חלבון בשתן, כאשר מדובר באדם בריא לחלוטין, ללא מחלה כלייתית, ללא פגם גנטי, וללא דלקות למיניהן, שבבדיקת כל אלה מסתבר שהכל בסדר? מה יכול ליצור מצב כזה? האם דיאטות בגיל צעיר יכולות לגרום

השאלה:
מהן הסיבות להופעת חלבון בשתן, כאשר מדובר באדם בריא לחלוטין, ללא מחלה כלייתית, ללא פגם גנטי, וללא דלקות למיניהן, שבבדיקת כל אלה מסתבר שהכל בסדר? מה יכול ליצור מצב כזה? האם דיאטות בגיל צעיר יכולות לגרום לפגיעה בכליות כך שהחלבון יופרש החוצה? מדובר באדם


תשובה:


לכ- 0.5 עד 10% מכלל האוכלוסיה יש מה שנקרא isolated proteinuria, כלומר, הפרשה של חלבון בשתן ללא כל ממצא נוסף. ההגדרה של מצב זה היא נוכחות של חלבון בשתן בהיעדר כל ממצא חריג אחר, מערכת שתן תקינה בבדיקת הדמיה, ובהיעדר מחלת כליות ידועה. מרבית העונים לקריטריונים אלה מפרישים כמות שאינה עולה על 2 גר' חלבון ביממה. ליותר מ- 80% מהחולים יש פרוגנוזה מצוינת, והם במצב שנקרא benign isolated proteinuria הנחלקת ל- 4 אפשרויות עיקריות:

הפרשת חלבון אידיופתית זמנית (idiopathic transiet proteinuria) - ממצא בודד של הפרשת חלבון בשתן, לרוב במבוגרים צעירים, אשר חולפת בדרך כלל עד הביקור המרפאתי הבא/ לא נשמע שזהו המצב במקרה שאת מתארת.

הפרשת חלבון פונקציונלית (functional proteinuria) הפרשת חלבון זמנית בשתן במהלך מחלת חום, חשיפה לקור, לחץ נפשי, אי-ספיקת לב או דום נשימה בשינה. תופעה זו מיוחסת לשינויים בלחץ הסינון הגלומרולרי, וזו הפרעה חולפת. נשמע שגם מצב זה אינו מתאים למקרה שתיארת.

הפרשת חלבון לסירוגין (intermittent proteinuria) - הפרשת חלבון בשתן בערך במחצית מדגימות השתן.

הפרשת חלבון תנוחתית (postural proteinuria) - לרוב פחות מ-2 גרם חלבון במשך 24, וכנוכחות החלבון בשתן נצפית רק כשהשתן נלקח במצב של עמידה. הדבר מתרחש בכ- 2-5 אחוז מהמתבגרים. ב-80 אחוז ההפרעה חולפת ו ב-20 אחוז היא קבועה. גם ההפרעה הקבועה נפתרת לרוב תוך כ-10 עד 20 שנה.

במקרים אלה ביופסיית כליה מראה תשובה תקינה לחלוטין או שינויים לא ספציפיים.

בכ-20% מהחולים עם הפרשת חלבון בשתן כממצא יחיד, יש מה שנקרא persistent proteinuria - הפרשה קבועה של חלבון בשתן שאינה חולפת, וחלקם (20% עד 40%) מפתחים בהדרגה אי-ספיקת כליות במהלך 10 עד 20 השנים הבאות. כדי לקבוע מצב כזה נדרשת הפרשת חלבון בשתן במספר רב של דגימות שתן, הן בעמידה והן בשכיבה. עם זאת, במקרה כזה, ביופסיית כליה לרוב מראה ממצאים לא תקינים.

אני מקווה שהמידע עזר במשהו להבנתך

בברכה,

ד"ר שירי אורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!