דלג לתוכן

ריפוי בעיסוק לפעוטות (Occupational therapy with toddlers)

1 דקות קריאה

ריפוי בעיסוק לפעוטות הינו טיפול אשר מסייע לתינוקות המתקשים במגוון משימות ומיומנויות הרלוונטיות לגילם. הטיפול יכול לסייע בקשיים בתחום התחושתי, המוטורי, הקוגניטיבי ועוד.

ריפוי בעיסוק לפעוטות – התמודדות עם פערים התפתחותיים

בכל שלב בחיים, מצופה מהאדם לפתח מיומנויות שונות, כחלק מהתפתחותו התקינה. בשנות החיים הראשונות, תינוקות רוכשים מאסה גדולה של כישורים, המהווים אבני בסיס לצורך התפתחותן של מיומנויות מורכבות יותר בהמשך. למשל, בתחום המוטורי לומדים תינוקות להפעיל את המפרקים, על מנת שיוכלו ללכת, לזחול, לאחוז בחפצים ועוד. בתחום הבינאישי הם לומדים לתקשר את הצרכים שלהם לסביבה, לאותת שהם רעבים, מפוחדים, שמחים וכד'. לעיתים מופיעים בתקופה זו עיכובים התפתחותיים, חלקם מזעריים, חלקם כתוצאה מנכות, או מהפרעה כלשהי, כגון הפרעה על ספקטרום האוטיזם או פיגור שכלי. ריפוי בעיסוק לפעוטות מבקש לסייע במקרים אלו ולקדם את התינוק בתחומים בהם הוא מתקשה, באמצעות עבודה ישירה עם התינוק, ועבודה עם הוריו.

ריפוי בעיסוק לפעוטות – תהליך הטיפול

ריפוי בעיסוק רלוונטי למגוון קבוצות גיל. בהתאם, קיים למשל ריפוי בעיסוק לפגים, ריפוי בעיסוק לבני נוער וריפוי בעיסוק לגיל השלישי. במסגרת ריפוי בעיסוק לפעוטות מתבצע תחילה אבחון שמטרתו למקד את התחומים בהם קיים קושי. לאחר מכן, מותאמת תכנית אישית במטרה לקדם את התינוק בהתאם לקשייו. ריפוי בעיסוק לפעוטות יכול למשל לכלול תרגילים לחיזוק מיומנויות מוטוריות, או משחקים שמטרתם לשפר מיומנויות קוגניטיביות או תקשורתיות. כמו כן ריפוי בעיסוק לתינוקות מקנה כלים להורים ומלמד אותם כיצד להקל על התינוק ולהתאים את סביבת המגורים לקשייו. לדוגמא, כאשר מדובר בתינוק המתמודד עם הפרעה בוויסות החושי מסוג רגישות יתר למגע, ההורים לומדים כיצד להלביש, לחתל ולרחוץ אותו, באופן שיפחית את מצוקתו.
רופאים בתחום
ד"ר נדב בלפר
ד"ר נדב בלפר עיניים
ד"ר מיכאל(מרק) ויסוקובסקי
ד"ר מיכאל(מרק) ויסוקובסקי עיניים
ד"ר ניצן שלזינגר
ד"ר ניצן שלזינגר רפואת שיניים

מאמרים בנושא ריפוי בעיסוק לפעוטות

ואקום בבקבוקי תינוקות: למה הוא מזיק?
ואקום בבקבוקי תינוקות: למה הוא מזיק?
אמילי האודי מאת: אמילי האודי 28/07/2014

מדף בקבוקי התינוקות מכיל עשרות סוגים של בקבוקים. כיצד תדעו מה מתאים לתינוק שלכם ולמה חשוב לבדוק אם הוא יוצר ואקום? מדריך לכתבה המלאה

לצלוח את השנה הראשונה לחיי התינוק בשלום
לצלוח את השנה הראשונה לחיי התינוק בשלום
יעל זמיר, מערכת אינפומד מאת: יעל זמיר, מערכת אינפומד 13/05/2014

אם את מרגישה שקיבלת מספיק עצות בתקופת ההיריון, חכי לתקופה שלאחר הלידה. כמות העצות שתקבלי מרגע לידת התינוק תהיה אדיר... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו