דלג לתוכן

ריפוי בדיבור (Speech therapy)

אוטיזם
1 דקות קריאה

המינוח "ריפוי בדיבור" הוא שם של תחום טיפול רחב בהרבה מזה הכלול בשם עצמו. התחום כולל את האבחון והטיפול באנשים הלוקים בהפרעות בתקשורת. התקשורת בין בני אדם היא בעיקר מילולית, ברם יש לה גם מרכיבים נוספים. האדם כיצור חברתי מתקשר עם החברה, מאז היוולדו ועד למותו. כבר סמוך ללידה נחשף התינוק לשפה מדוברת. בשנים הראשונות של בית הספר האדם רוכש את המיומנות להשתמש בשפה הכתובה. הפעילויות התקשורתיות מתבצעות באמצעות מערכת העצבים המרכזית והחושים.

תחומי העיסוק העיקריים של קלינאי התקשורת, הם אבחון וטיפול בנושאים הבאים: שפה (דיבור, הבנה משמיעה, קריאה וכתיבה), הפרעות בשמיעה והפרעות בהפקת השפה, בבליעה ובפיתוח אמצעים לתקשורת חלופית.
זהו תחום התמחות טיפולית בפני עצמו הנלמד בחוגים ייחודים באוניברסיטאות. כדי לעסוק בתחום, יש צורך בהכשרה אקדמאית.

הפעילות היא בתת-התמחויות שונות:

1. בילדים: הפרעות ברכישת השפה, בהיגוי, בשמיעה (גם בחירשות מלאה) הטיפול כולל התאמת מכשירי שמיעה, לימוד הדיבור לאחר השתלת מגבר באוזן הפנימית ובקשיי הבעה מסוג של גמגום. התאמת מכשור לתקשורת חלופית. איתור וטיפול בילדים הלוקים בבעיות למידה על רקע הפרעות בשפה, כמו הלוקים בדיסלקציה (ליקוי בקריאה, בשל פגיעה ממוקדת במוח).

2. במבוגרים: הפרעות נרכשות בשמיעה, איתור והתאמת מכשור עזר. טיפול באנשים לאחר פגיעות במוח הלוקים בהפרעות בשפה (אפזיה ודיסארתריה) וקשיים בבליעה (דיספגיה), טיפול באנשים לאחר פגיעה באיברי הדיבור והבליעה (לאחר ניתוח לכריתת גידול בגרון), ולאנשים עם פיום הקנה (טרכיאוסטומיה).

3. הפעלת מערכות אבחון כמו מכונים להערכת כושר השמיעה (אודיאומטריה) ובדיקות לתגובה בגזע המוח לצליל (ABR).

בדרך כלל, קלינאי התקשורת מטפלים כחלק מצוות, שמעורבים בו רופאים ובעלי מקצועות "עזר רפואיים" אחרים מהתחומים הבאים: רפואת ילדים (מיילדות, התפתחות הילד), אף אוזן גרון, נירולוגיה ורפואה פיזיקלית, שיקום, וכן, מקצועות עזר רפואיים, כמו פסיכולוגיה, ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה.

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
פרופ' מיכל קרמר
פרופ' מיכל קרמר עיניים
ד"ר נחום זילבר
ד"ר נחום זילבר אורולוגיה
ד"ר גד ולן
ד"ר גד ולן אורתופדיה

מאמרים בנושא ריפוי בדיבור

למה זה עולה לנו? כל מה שצריך לדעת על ריפלוקס לרינגופרינגיאלי
למה זה עולה לנו? כל מה שצריך לדעת על ריפלוקס לרינגופרינגיאלי
ד"ר יקי כהן מאת: ד"ר יקי כהן 26/11/2015

אם אתם סובלים מצרידות ומשיעול טורדני, מרגישים שתקוע לכם גוף זר בגרון ומתקשים לבלוע - יכול להיות שיש לכם ריפלוקס לרי... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו