קשב וריכוז אצל מבוגרים ( ADHD in adults ) 


הפרעות קשב וריכוז הנן הפרעות המזוהות לרוב עם תקופת הילדות, ספציפית עם שנות בית הספר והגן. אף על פי כן, הפרעות אלו נפוצות לאורך רוב שנות החיים של הסובלים מהן. כחלק מכך ניתן להבחין למשל בסוגי הפרעות קשב וריכוז אצל תינוקות וכן בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים.

קשב וריכוז אצל מבוגרים – כיצד משפיעה ההפרעה בבגרות?


הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים, או בקיצור, קשב וריכוז אצל מבוגרים, עשויות להתבטא בתחומי חיים שונים. כך למשל, במקרים רבים מופיעים קשיים בתכנון ויישום משימות, וכן ישנו קושי בעמידה בלוחות זמנים. קשיים אלו פוגעים ביכולת להתנהל במסגרות בעלות דרישות מוגדרות, כגון מקומות תעסוקה ומוסדות להשכלה גבוהה. כמו כן  קשב וריכוז אצל מבוגרים עלול להשפיע על מערכות יחסים, ולהתבטא בתנודות רגשיות והתפרצויות זעם אשר מעיבות על האינטימיות הזוגית, חיי המשפחה וחיי החברה. קשיים אלו עשויים לגבות גם מחיר נפשי, ולייצר עומסים אשר עלולים להוביל לתחושת דימוי עצמי נמוך ולתסמינים של דיכאון או חרדה לסוגיה. במקרים אלו מומלץ לפנות לאבחון ולטיפול.

קשב וריכוז אצל מבוגרים – תהליך האבחון

קשב וריכוז אצל מבוגרים ניתן לאבחון במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי או אצל מומחי נוירופסיכולוגיה. כמו כן לעיתים מתבצע אבחון בעקבות הפניה של פסיכולוג או איש מקצוע טיפולי אחר. אבחון הפרעות קשב וריכוז כולל לרוב מספר שלבים:

1. איסוף מידע - המאבחן אוסף מידע על המאובחן ועל סוגי הקשיים עמם המתמודד בעבר ובהווה. היות והפרעות קשב וריכוז נפוצות משנות הילדות ובמקרים מסוימים אף מהינקות, לרוב מצופה כי אדם בוגר המגיע לאבחון בעקבות התמודדות עם ההפרעה, מתמודד עמה מזה שנים רבות.

2. מבחנים ייעודיים - ביצוע סדרת מבחנים נוירו-קוגניטיביים אשר מספקים משוב אודות רמות הקשב והריכוז של הפרט. מבחנים נוספים עשויים לספק אינדיקציה גם לגבי קשיים רגשיים.

3. קביעת תכנית פעולה - בעקבות האבחון מופנה המאובחן להמשך טיפול, במגוון טיפולים אפשריים.

קשב וריכוז אצל מבוגרים – כיצד מטפלים?

כיום, טיפולים שונים מסייעים בהתמודדות עם קשב וריכוז אצל מבוגרים. להלן הגישות המרכזיות:

1. טיפול פסיכולוגי
ישנן מספר דרכים להיעזר בפסיכותרפיה על סוגיה השונים לטיפול במקרי קשב וריכוז אצל מבוגרים. ישנם טיפולים אשר מקנים כלים לארגון החשיבה, כגון  במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז. כמו כן עשויה הפסיכותרפיה לסייע גם בהתמודדות עם הקשיים הרגשיים הנלווים להפרעה. כאמור, קשב וריכוז אצל מבוגרים משפיע גם על חיי הזוגיות והמשפחה. ועל כן, במקרים רבים טיפולים כגון טיפול משפחתי או טיפול זוגי, מסייעים לשפר את איכות מערכות היחסים של הפרט.

2. טיפול תרופתי
ישנן מספר תרופות פסיכיאטריות אשר נפוצות במיוחד בטיפול בקשב וריכוז אצל מבוגרים. תרופות כגון ריטלין וקונצטרה, משחררות חומרים כימיים אשר מעלים את רמות הקשב והריכוז, וכן מסייעות בהרגעתם של סימפטומים היפראקטיביים.

3. אימון אישי
אימון לבעלי הפרעות קשב וריכוז מסייע במקרים בהם ישנו צורך להתמקד בקושי או ביעד ממוקד, שהפרט מבקש להגשים. במקרים אלו מאמן מסייע למאומן להרכיב תכנית עבודה מסודרת, שתסייע להגיע ליעד המבוקש. מדובר בתהליך קצר טווח אשר מתאים כאשר ניתן לגבש מוקד ספציפי לעבודה.

רופאים ומכונים בפוקוס

רופאים בתחום
ד"ר גבריאל גרינברג ד"ר גבריאל גרינברג
מנהל יחידת צינטורי לב בבי"ח השרון . קרדיולוג... קרא עוד
ד"ר ניר נתנזון ד"ר ניר נתנזון
מיפוי שומות- גילוי מוקדם של סרטן העור קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ