דלג לתוכן

שיעול קרופ

Croup
clipboard
קרופ מייצגת קבוצת מצבים המלווים בדלקת ובצקת (נפיחות) בדרכי הנשימה העליונות, במיוחד באזור מיתרי הקול וקנה הנשימה. קרופ מתאפיינת בהופעה פתאומית של שיעול נבחני.
המומחים של Infomed מסבירים:
קרופ מייצגת קבוצת מצבים המלווים בדלקת ובצקת (נפיחות) בדרכי הנשימה העליונות, במיוחד באזור מיתרי הקול וקנה הנשימה. קרופ מתאפיינת בהופעה פתאומית של שיעול נבחני.
המחלה משמעותית ביותר מגיל שלושה חודשים ועד שלוש שנים, כשקוטר דרכי הנשימה קטן והבצקת גורמת לחסימה משמעותית במעבר האוויר. רוב המקרים קלים וניתנים לטיפול בבית, אך לפעמים המחלה קשה יותר ואפילו מסכנת חיים.
בצילום רנטגן צווארי נראה היצרות מתחת למיתרי הקול בצורת חוד של עפרון.

מהלך המחלה: ברוב המקרים, קרופ היא מחלה קלה. חשוב להרגיע את הילד. יש המאמינים כי נשימת אוויר לח, ממכשיר אדים או בחדר האמבטיה, מקלה. גם יציאה לאוויר הקר הלילי, או נהיגה ברכב עם חלון פתוח עוזרת. בקרופ קשה, הדלקת של דרכי הנשימה העליונות גורמת לחסימה קשה במעבר האוויר. במקרה זה, הילד חייב להיות במעקב באשפוז עקב הסכנה מהחמרה נוספת פתאומית. יש לציין שמצבם של רוב הילדים משתפר במהירות, לפעמים כבר למחרת בבוקר.

גורמים אחרים לשיעול נבחני וסטרידור פתאומי: כאשר הסטרידור והשיעול הנבחני מתמידים או קשים במיוחד, מבצעים צילום צוואר והסתכלות בעזרת לרינגוסקופ או ברונכוסקופ בתנאים בטוחים כדי לשלול סיבות אחרות לקשיי הנשימה, כגון גוף זר באזור הגרון ומיתרי הקול ומורסה באזור הגרון האחורי (Retropharyngeal).
אפיגלוטיטיס (Epiglottitis) היא מחלה קשה מאוד, עם חום גבוה, מצב כללי ירוד מאוד, קושי בבליעה, קול חלש ביותר ונזילת רוק רב. הגורם הוא זיהום בחיידק מסוג המופילוס, באזור האפיגלוטיס, מעל מיתרי הקול. המקרים פחתו בהרבה מאז החיסון להמופילוס.
הזיהום נדיר היום בעקבות החיסון המשולש.

ד"ר בלאו חנה

המומחים שלנו לריאות וילדים

ילדים
פרופ' חנה בלאו מומחית במחלות ריאה בילדים
קראו עליי עוד
אונקולוגיה
מור - אבחון מוקדם של סרטן הריאה
קראו עליי עוד
משפחה
טופ לייף לרפואה מודרנית בהנהלת ד"ר זיאד מחאמיד
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לריאות וילדים>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו