דלג לתוכן

שיעול קרופ (Croup)

3 דקות קריאה
קרופ מייצגת קבוצת מצבים המלווים בדלקת ובצקת (נפיחות) בדרכי הנשימה העליונות, במיוחד באזור מיתרי הקול וקנה הנשימה. קרופ מתאפיינת בהופעה פתאומית של שיעול נבחני.
המחלה משמעותית ביותר מגיל שלושה חודשים ועד שלוש שנים, כשקוטר דרכי הנשימה קטן והבצקת גורמת לחסימה משמעותית במעבר האוויר. רוב המקרים קלים וניתנים לטיפול בבית, אך לפעמים המחלה קשה יותר ואפילו מסכנת חיים.
בצילום רנטגן צווארי נראה היצרות מתחת למיתרי הקול בצורת חוד של עפרון.

מהלך המחלה: ברוב המקרים, קרופ היא מחלה קלה. חשוב להרגיע את הילד. יש המאמינים כי נשימת אוויר לח, ממכשיר אדים או בחדר האמבטיה, מקלה. גם יציאה לאוויר הקר הלילי, או נהיגה ברכב עם חלון פתוח עוזרת. בקרופ קשה, הדלקת של דרכי הנשימה העליונות גורמת לחסימה קשה במעבר האוויר. במקרה זה, הילד חייב להיות במעקב באשפוז עקב הסכנה מהחמרה נוספת פתאומית. יש לציין שמצבם של רוב הילדים משתפר במהירות, לפעמים כבר למחרת בבוקר.

גורמים אחרים לשיעול נבחני וסטרידור פתאומי: כאשר הסטרידור והשיעול הנבחני מתמידים או קשים במיוחד, מבצעים צילום צוואר והסתכלות בעזרת לרינגוסקופ או ברונכוסקופ בתנאים בטוחים כדי לשלול סיבות אחרות לקשיי הנשימה, כגון גוף זר באזור הגרון ומיתרי הקול ומורסה באזור הגרון האחורי (Retropharyngeal).
אפיגלוטיטיס (Epiglottitis) היא מחלה קשה מאוד, עם חום גבוה, מצב כללי ירוד מאוד, קושי בבליעה, קול חלש ביותר ונזילת רוק רב. הגורם הוא זיהום בחיידק מסוג המופילוס, באזור האפיגלוטיס, מעל מיתרי הקול. המקרים פחתו בהרבה מאז החיסון להמופילוס.
הזיהום נדיר היום בעקבות החיסון המשולש.

ד"ר בלאו חנה

סימפטומים


סימנים קליניים: קרופ נגיפית מתחילה עם הצטננות, נזלת ועלייה קלה בחום. השיעול קשה יותר בלילה ובזמן בכי. על פי דרגת החומרה, מופיעים: קול צרוד, שיעול חזק ונבחני (בדומה לכלב ים), סטרידור (שירנוק - רעש שורק בזמן שאיפת אוויר) בתחילה רק בזמן מאמץ או בכי, אך במצב קשה יותר, גם בנשימה שקטה. בהמשך מופיע קוצר נשימה ושימוש-יתר בשרירי הנשימה ושקע בקדמת בית החזה בכל שאיפה. במצב קשה מאוד מופיע כיחלון או חיוורון סביב הפה מלווה באי-שקט אשר מחמיר עוד יותר את חומרת הסטרידור. המצב המסוכן ביותר הוא של עייפות ותרדמת המעידים על אי-ספיקה נשימתית.
שיא הקרופ מופיע כיומיים-שלושה ימים אחרי תחילת סימני הזיהום, ובדרך כלל נמשך פחות משבוע.

סיבות וגורמי סיכון

קרופ לרוב, נגרמת מזיהום נגיפי, במיוחד נגיף הפארה-אינפלואנזה (Parainfluenza). המחלה נפוצה בחורף ותחילת האביב. פגים לשעבר וילדים עם דרכי נשימה עליונות מוצרות, הם בסיכון-יתר. לפעמים קרופ נגרם מזיהום חיידקי. ילדים אלה חולים יותר עם חום גבוה ומצוקה נשימתית. "קרופ עוויתי" (Spasmodic croup) מתייחס לקרופ הנישנה מספר פעמים ומופיע ללא חום, או זיהום. השיעול הנבחני מתחיל פתאום, לרוב בלילה. המחלה מלווה בנטייה לאלרגיה.

סיבוכים אפשריים

במקרים הבאים, יש לפנות מייד עם הילד לרופא או לחדר מיון:
ההתקף לא חולף או מחמיר.
קיים רעש נשימתי (סטרידור) בזמן רגיעה, ללא בכי.
יש קשיי נשימה, או שקע עמוק בבית החזה או בבטן עם כל נשימה.
חיוורון או כיחלון סביב הפה.
קושי בבליעה או נזילת רוק רב מהפה.
חום גבוה.
אי-שקט גובר.
תרדמת.

טיפולים ותרופות

הטיפול בבית החולים כולל:
שמירה על מצב רגוע. כאן להורים תפקיד חשוב.
מעקב כללי ונשימתי קרוב: מדידת ריווי החמצן בדם בעזרת חיישן המודבק לאצבע (סטורציה), ולפעמים בדיקת דם לגזים (מדד לרמת חמצן ודו-תחמוצת הפחמן).
מתן נוזלים בדרך פומית או בעירוי, מתן חמצן לפי הצורך.
שאיפות אדרנלין (Racemic epinephrine) המפחיתות את הבצקת באזור מיתרי הקול.
הטיפול בסטרואידים עדיין שנוי במחלוקת, אך הם מפחיתים דלקת בדופן דרכי הנשימה ויכולים לקצר את משך המחלה.
אין לטפל בתרופות הרגעה, כי הן מדכאות את הנשימה. לא מומלץ לטפל במכייחים אשר מגרים את דרכי הנשימה. אין מקום לטיפול באנטיביוטיקה בקרופ ממקור נגיפי.
במקרים קשים במיוחד, שבהם מתפתחת אי-ספיקה נשימתית (חמצון נמוך ודו-תחמוצת פחמן גבוה) יש צורך בהחדרת צינור דרך מיתרי הקול (אינטובציה) להנשמה במחלקת טיפול נמרץ.
רופאים בתחום
ד"ר גיא שטויר
ד"ר גיא שטויר ילדים
ד"ר מיכה צינמן
ד"ר מיכה צינמן משפחה
פרופ' בנימין וולוביץ
פרופ' בנימין וולוביץ ילדים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו