דלג לתוכן

שיעול קרופ

Croup
המומחים של Infomed מסבירים:
קרופ מייצגת קבוצת מצבים המלווים בדלקת ובצקת (נפיחות) בדרכי הנשימה העליונות, במיוחד באזור מיתרי הקול וקנה הנשימה. קרופ מתאפיינת בהופעה פתאומית של שיעול נבחני.
המחלה משמעותית ביותר מגיל שלושה חודשים ועד שלוש שנים, כשקוטר דרכי הנשימה קטן והבצקת גורמת לחסימה משמעותית במעבר האוויר. רוב המקרים קלים וניתנים לטיפול בבית, אך לפעמים המחלה קשה יותר ואפילו מסכנת חיים.
בצילום רנטגן צווארי נראה היצרות מתחת למיתרי הקול בצורת חוד של עפרון.

מהלך המחלה: ברוב המקרים, קרופ היא מחלה קלה. חשוב להרגיע את הילד. יש המאמינים כי נשימת אוויר לח, ממכשיר אדים או בחדר האמבטיה, מקלה. גם יציאה לאוויר הקר הלילי, או נהיגה ברכב עם חלון פתוח עוזרת. בקרופ קשה, הדלקת של דרכי הנשימה העליונות גורמת לחסימה קשה במעבר האוויר. במקרה זה, הילד חייב להיות במעקב באשפוז עקב הסכנה מהחמרה נוספת פתאומית. יש לציין שמצבם של רוב הילדים משתפר במהירות, לפעמים כבר למחרת בבוקר.

גורמים אחרים לשיעול נבחני וסטרידור פתאומי: כאשר הסטרידור והשיעול הנבחני מתמידים או קשים במיוחד, מבצעים צילום צוואר והסתכלות בעזרת לרינגוסקופ או ברונכוסקופ בתנאים בטוחים כדי לשלול סיבות אחרות לקשיי הנשימה, כגון גוף זר באזור הגרון ומיתרי הקול ומורסה באזור הגרון האחורי (Retropharyngeal).
אפיגלוטיטיס (Epiglottitis) היא מחלה קשה מאוד, עם חום גבוה, מצב כללי ירוד מאוד, קושי בבליעה, קול חלש ביותר ונזילת רוק רב. הגורם הוא זיהום בחיידק מסוג המופילוס, באזור האפיגלוטיס, מעל מיתרי הקול. המקרים פחתו בהרבה מאז החיסון להמופילוס.
הזיהום נדיר היום בעקבות החיסון המשולש.

ד"ר בלאו חנה
  • סימפטומים


    סימנים קליניים: קרופ נגיפית מתחילה עם הצטננות, נזלת ועלייה קלה בחום. השיעול קשה יותר בלילה ובזמן בכי. על פי דרגת החומרה, מופיעים: קול צרוד, שיעול חזק ונבחני (בדומה לכלב ים), סטרידור (שירנוק - רעש שורק בזמן שאיפת אוויר) בתחילה רק בזמן מאמץ או בכי, אך במצב קשה יותר, גם בנשימה שקטה. בהמשך מופיע קוצר נשימה ושימוש-יתר בשרירי הנשימה ושקע בקדמת בית החזה בכל שאיפה. במצב קשה מאוד מופיע כיחלון או חיוורון סביב הפה מלווה באי-שקט אשר מחמיר עוד יותר את חומרת הסטרידור. המצב המסוכן ביותר הוא של עייפות ותרדמת המעידים על אי-ספיקה נשימתית.
    שיא הקרופ מופיע כיומיים-שלושה ימים אחרי תחילת סימני הזיהום, ובדרך כלל נמשך פחות משבוע.

המומחים שלנו לריאות וילדים

ילדים
פרופ' בנימין וולוביץ
5.0
( 7 חוות דעת )
"מעבר לעובדה שפרופ׳ וולוביץ מאוד נעים ומאוד נחמד, הוא מקצועי ויש לו את הידע והניסיון שבאמצעותם הוא ממש הציל ומציל את הבן שלי. תותח אמיתי והלוואי והיו עוד רופאים מוכשרים ומקצועיים כמוהו שיודעים לאבחן נכון ואז גם לתת את הטיפול הנכון ובכך למנוע סבל מיותר מהילד החולה."
קראו עליי עוד
ילדים
פרופ' דריו פרייס
4.9
( 20 חוות דעת )
"מקצוען, איכפתי, סובלני, מסביר ואדיב, הגעתי עם בתי ויצאנו בתחושה שאנחנו בידיים הכי טובות שיש"
קראו עליי עודלקביעת תור
ריאות
ד"ר מאיר קרופסקי
5.0
( 6 חוות דעת )
"ד״ר קרופסקי, הרשים אותי מאד כמומחה בתחומו, עם ידע רפואי נרחב ביותר. במקביל ״ולמרות״ מומחיותו, הוא צנוע, אנושי, ואמפטי ביותר. שלא נזדקק לו ולדומיו, אך אם וכאשר נזדקק, הוא כתובת ראויה ומומלצת ביותר."
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לריאות וילדים>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו