דלג לתוכן

נמק גנגרנה (Gangrene)

3 דקות קריאה
גנגרנה היא נמק של רקמות או של איברים בגוף האדם. מראה הנמק ומיקומו משתנים בהתאם לגורמים השונים ולפיכך ניתן לסווג את הנמק ל-4 קבוצות עיקריות:

1. נמק יבש (Dry gangrene) - הסוג השכיח ביותר. מופיע בדרך כלל בצורה הדרגתית כתוצאה מחסימה חלקית שמתפתחת לחסימה מלאה של עורק המוביל דם לרקמות שונות. נמק מסוג זה מופיע בדרך כלל באזורי קצה של גוף האדם, ובעיקר בקצות הידיים והרגליים. כתוצאה משיבושים באספקת הדם, התאים והרקמות מתחילים למות. האזור הופך בהדרגה לקר, מקבל צבע כחלחל ובהמשך אף נעשה כהה יותר עד לצבע הסופי - שחור לחלוטין. האזור יבש ובדרך כלל אין בו זיהום כלשהו. תהליך זה מתרחש בפרקי זמן של שבועות עד חודשים. נמק יבש נגרם בעיקר לחולים עם מחלת טרשת עורקים (Arteriosclerosis), בחולי סוכרת ו/או במעשנים.

2. נמק רטוב (Wet gangrene) - נגרם כתוצאה מהפסקה פתאומית של אספקת הדם. נמק רטוב מתרחש בדרך כלל בקצוות של הידיים והרגליים. מקורו יכול להיות כווית חום או קור, חבלה קשה או קריש דם פתאומי החוסם את העורק. בסוג זה של נמק יש על פי רוב עם התפתחותו מעורבות של חיידקים, הגורמים לזיהום באיבר הפגוע. בנמק הרטוב, כשמו כן הוא, האיבר הפגוע מפריש תוכן נוזלי-מוגלתי, צורתו תפוחה ואינה סימטרית.

3. נמק עם גז (Gas gangrene) - יש המגדירים סוג זה של נמק כחלק מקבוצת הנמק הרטוב אולם הרוב רואים בנמק כזה סוג בפני עצמו. נמק עם גז מתרחש בעיקר באזורים שנחבלו או באזורי ניתוח. יש בו מעורבות של קבוצות חיידקים ייחודיים בעיקר מקבוצת הקלוסטרידיום (Clostridium) וקבוצות פחות שכיחות. מה שמאפיין חיידקים אלה היא העובדה שהם מסוגלים להתרבות ולפעול בסביבה דלת חמצן, וכן לייצר גזים ורעלנים בעלי עוצמה רבה המסוגלים בתוך שעות להרוס מסות של שרירים ורקמות אחרות. חולה שלקה בסוג זה של נמק אם אינו מקבל טיפול מהיר ונמרץ, הנמק עלול להביא למותו תוך 48-24 שעות.

4. נמק פנימי (Internal gangrene) - סיווגו של נמק זה אינו על פי מאפייניו, אלא על פי מיקומו. הוא מתרחש באיברים פנימיים של גוף האדם בניגוד לסוגי הנמק שתוארו לעיל ואשר מתהווים בעיקר בקצות הגפיים. הנמק הפנימי מתהווה בעיקר באיברי הבטן (מעיים, כיס מרה) והסיבות השכיחות לכך הן אספקת דם לקויה או זיהומים.

ד"ר מיכאל הופמן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים

חלק מהסימנים סגוליים לסוג הנמק וחלקם האחר משותף לכל הסוגים. סימני הנמק כוללים: נפיחות האזור הנגוע, כאבים בעוצמות שונות, הרגשת נימול, שינויים בצבע העור, הפרשת נוזלים מהאיבר הנגוע, עלייה בחום הגוף, דופק מהיר ובמצבים חדים עלולים לחול קוצר נשימה, בלבול, חוסר תיאבון, הקאות ואף מצב של הלם.

אבחון ובדיקות

נמק מאובחן לרוב על סמך הסיפור הרפואי והבדיקה הגופנית. ניתן להיעזר גם בבדיקות דם, אך בעיקר על מנת להגדיר את חומרת הנמק. בנמק שיש בו זיהום, ניתן, בעזרת תרביות מותקנות מהפצע ו/או מהדם, לנסות ולבודד את החיידק. לעיתים, בעיקר בנמק עם גז או נמק פנימי, צריך לבצע בדיקת דימות כגון טומוגרפיה מחשבית (CT) או תהודה מגנטית (MRI) על מנת לקבוע את הגבולות הפנימיים של הנמק.

טיפולים ותרופות

הטיפול בנמק תלוי בסוג הנמק ובמיקומו. ה"טיפול" הטוב ביותר בנמק הוא מניעתו. המניעה חשובה ביותר לגבי אנשים בקבוצת סיכון, כגון חולים הלוקים בטרשת עורקים מתקדמת (Arteriosclerosis), מעשנים וחולי סוכרת. אנשים אלה נדרשים לשמור בקפדנות יתרה על היגיינה של כפות הידיים והרגליים ולטפל באופן מיידי בכל פצע באזורים אלה. לעיתים יש צורך לבצע ניתוחי מעקפים לעורקים, בעיקר לרגליים, על מנת לשפר את זרימת הדם לקצוות.

  טיפול בנמק היבש הוא בעיקר טיפול מקומי למניעת התפתחות של זיהום.

הטיפול בנמק הרטוב הוא טיפול מקומי במישלב עם טיפול באמצעות אנטיביוטיקה, במקרים הקלים בדרך פומית ובמקרים הקשים בהזלפה דרך הווריד.

הטיפול בנמק עם גז צריך להינתן בדחיפות. מלבד אנטיביוטיקה דרך הווריד וטיפול תומך אחר, נמק זה מחייב ניתוח מיידי לפתיחת האיבר הנגוע וכריתת הרקמות החולות.

טיפול בנמק הפנימי זהה לטיפול בנמק עם הגז והוא כולל טיפול תומך, טיפול באמצעות אנטיביוטיקה דרך הווריד, וניתוח לכריתת האיבר שנמק.
רופאים בתחום
ד"ר אלה לוקיץ
ד"ר אלה לוקיץ פנימית
פרופ' אמיר קרבן
פרופ' אמיר קרבן גסטרואנטרולוגיה
ד"ר עדיאל רויטמן
ד"ר עדיאל רויטמן גריאטריה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות מתוך פורום פרוקטולוגיה ומחלות מעי

בניהולו של ד"ר רפאל אלון
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו