אל ביוץ (Anovulation)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

ביוץ תקין דורש תיאום מורכב ברמות השונות של מערכת הרבייה: ציר מרכזי היפופיזה-היפותלמוס, הורמונים וסימני משוב, ותגובה מקומית בשחלה. לפיכך, אל-ביוץ עלול לנבוע מפגיעה בכל אחד ממנגנונים אלו ובכל רמה. כ-40% מהנשים הלוקות בהפרעת פריון, ו-15% לערך מהסיבות לאי-פריון קשורים בהפרעות בביוץ.
פרופ' דב פלדברג ד"ר אבי בן-הרוש

טיפולים ותרופות

בחלק מהמקרים ניתן להשיב את המצב לקדמותו על ידי ירידה במשקל, שהיא מרכיב חשוב בטיפול. טיפול בנשים שאינן מתכננות הריון, כולל ירידה במשקל (לעיתים ירידה של 5% מספיקה), וגלולות (עם או בלי תוספת של טיפול אנטי-אנדרוגני), או השראת וסת מחזורית לאלו שמבקשות להימנע מנטילת גלולות. כאמור, גם בגיל צעיר חשוב למנוע מצב של אל-וסת עקב הסיכון המוגבר ללקות בסרטן של רירית הרחם, בשל גדילתה הממושכת של הרירית ללא וסת.
לגבי נשים המתכננות הריון, הטיפול כולל ירידה במשקל ותרופות להשראת ביוץ. תחילה מטפלים בטבליות קלומיפן ציטרט (עם או בלי הזרעה תוך-רחמית). כ-75% מהנשים, במינון של 200-50 מ"ג ליום, בימים 9-5 למחזור, יגיבו בביוץ עם שיעור הריונות של 50%-30%. אם הטיפול נכשל, בנוכחות תנגודת מוכחת לאינסולין, ניתן להוסיף טיפול בתרופות להורדת התנגודת לאינסולין (Metformin, גלוקופאג'). אם נכשל הטיפול בתרופות ולא הושג הריון לאחר כ-6 מחזורי טיפול בדרך פומית, מקובל לעבור לטיפול בזריקות של גונדוטרופינים, עם או ללא שילוב אנאלוגים ל-GnRH. חשוב להקפיד לטפל באמצעות מינון נמוך ולהעלותו בהדרגה, עקב הסיכון המוגבר לגירוי-יתר של השחלות ולהריונות מרובי עוברים. שיעור המחזורים עם ביוץ בשיטה זו עומד על 80%-50% עם שיעור הריונות למחזור המגיע ל-30%-20%. אם לאחר כ-6 מחזורי טיפול לא הושג ביוץ/הריון, מקובל לעבור להפריה חוץ-גופית (IVF).
בשנים האחרונות פורסמו עבודות רבות על הטיפול בתרופות מרגשות אינסולין כמו Metformin, במישלב עם ירידה במשקל, לפיהן עשויות תרופות אלו לשפר את הופעת המחזור הטבעי ואת הצלחת הטיפול בכלומיפן ציטרט, בזריקות גונדוטרופינים, ואף את הצלחת הטיפול באמצעות הפריה חוץ-גופית.
גישה אפשרית נוספת היא צריבה של השחלות בדרך לפרוסקופית. נמצא כי בעקבות טיפול מסוג זה חל שיפור ביוכימי וקליני ושיפור בשיעור ההריונות המושג, הן העצמוני (ספונטני) והן כתגובה לטיפול נוסף בתרופות.
פורומים, בעיות בזיקפה, אימפוטנציה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
זיקפה חיים 08/07/2019 23:36
 • עברתי ניתוח להוצאת ערמונית עקב סרטן לפני 19 שנים. האם יש כיום תרופה או תכשיר להחזרת הזיקפה? תודה.

 • + הוסף תגובה
זיקפה לאחר כריתת ערמונית סרטנית ד"ר נחום זילבר 13/07/2019 23:50
 • יש היום יותר אפשרויות לשפר את מצב הזקפה ואפילו לגרום להיותה מקסימלית בהשוואה לתקופה של לפני 19 שנה. פנה לאורולוג מומחה בנושא תפקוד מיני .

 • + הוסף תגובה
וריד נפוח ושקע באיבר המין יהונתן 07/07/2019 20:25
 • שלום וברכה, בתקופה האחרונה שמתי לב כי וריד בצבע ירוק לאורך החלק השמאלי של גוף הפין נפוח יותר מהרגיל. (לעתים) מלווה תחושת כאב\לחץ קל באזור, במיוחד לאחר גירוי איבר המין בעת אוננות. ראוי לציין כי בתקופה האחרונה אינני מצליח להגיע לפורקן בעת אוננות, רק לעתים לאחר מאמץ רב, וקשה לי להצביע על סיבה מסוימת כרגע. פניתי לבדיקת שתן במעבדה והיא תקינה לחלוטין. רופא המשפחה בדק אותי וטען שכנראה מדובר בנפיחות שנוצרה מהמאמץ המתמשך שהפעלתי על האיבר בגלל חוסר היכולת להגיע מהר לפורקן. הוא המליץ לא להמשיך לאונן עד לתור עם האורולוג. בינתיים יש לי תור לאורולוג בסוף החודש ואני עובר בדיקת טסטוסטרון במקביל. האם וריד נפוח ושקע יכולים לחלוף אם הזמן? ואם לא, האם זה תמיד סימן רע? אני תוהה כמו כן האם זהו אכן רעיון טוב להפסיק לאונן כליל למשך כמה שבועות או שדווקא כדאי לנסות מדי פעם בעדינות. תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
וריד בולט ד"ר נחום זילבר 13/07/2019 23:47
 • לפעמים יכול להופיע ועם הזמן יבלוט פחות או ייעלם בכלל. זה לא סימן רע.

 • + הוסף תגובה
בעיות זקפה אייל 12/05/2019 21:34
 • שלום, אני בן 42 נשוי יותר מ 15 שנים ואנו מקיימים יחסי מין מהנים באופן קבוע. בחודש האחרון החלו בעיות - החל בהתרככות האיבר במהלך יחסי מין ועד אי זקפה ממש. ניגשתי לרופא שנתן לי ויאגרה ודרש שאפסיק לעשן. אני מתחיל תהליך הפסקת עישון. האם אצטרך עכשיו כל הזמן ויאגרה כדי לקיים יחסי מין? האם הפסקת העישון תחזיר לי את האונות הטבעית או שהנזק הוא לצמיתות? אני נבוך מאוד ואשתי פגועה מאוד. אני לא רוצה שזה יפגע לנו בקשר

 • + הוסף תגובה
זקפה שהשתבשה ד"ר נחום זילבר 15/05/2019 22:35
 • צדק הרופא בדבריו ובטיפול שנתן. קשה להעריך כמה זמן תזדקק לויאגרה מה שחשוב שתחדל מהעישון ואז תראה מה מצבך.

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!