טרוכנטריק בורסיטיס: מה גורם לדלקת ואיך ניתן להקל על הכאבים?

אחד מהגורמים השכיחים ביותר להתפתחות של כאבים בירך הוא טרוכנטריק בורסיטיס – מצב בו מתפתחת דלקת ברקמה הסנוביאלית במפרק הירך. מדוע מתפתחת הדלקת, אילו תסמינים יעידו עליה ואיזה טיפול עשוי להקל על המצב? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסות


מפרק הירך הוא מפרק סינוביאלי המחבר בין האגן לבין גפה התחתונה. כדי לאפשר את תנועתו, קיימת במפרק בורסה – רקמה סנוביאלית דמוית שק המכילה נוזלים שונים. בגופינו קיימות כ-150 בורסות המרפדות את שטחי הפנים של רכיבי השלד השונים, בהם העצמות והמפרקים. הבורסה משמשת כבולם זעזועים, היא מהווה מעין חומר מסכך אשר מאפשר תנועה חלקה של מפרק הירך ויוצרת הפרדה בין שריר העכוז לבין מפרק הירך. טרוכנטריק בורסיטיס, או דלקת באמתחת תל הירך, היא מצב בו מתפתחת דלקת של הבורסה באזור אשר גורמת  לכאבים עזים. הלכה למעשה, דלקת זו מהווה את אחת הסיבות השכיחות ביותר לכאבים בירך. 


גבר סובל מכאבים בשל טרוכנטריק בורסיטיסקיימות מספר סיבות להתפתחות דלקת של הבורסה, בהן:

- שימוש יתר במפרק הירך

בשל מאמץ גדול וקבוע המוביל לשחיקת המפרק.

- תנועה פתאומית

אשר עלולה להוביל למתיחה בגידי מפרק הירך ולגרום להתפתחות דלקת בבורסה. 

- חבלה (טראומה) למפרק

כתוצאה מנפילה או מכה. 

- חולשה של מערכת השרירים באגן ובישבן.

הגורמת להפעלת עומס רב מהרגיל על מפרק הירך

- חוסר איזון מבני (סטרוקטורלי)

כגון מבנה אגן לא מאוזן או אורך רגליים לא שווה, הגורם למרכז הכובד של הגוף להשתנות ויוצר עומס רב על אחת מהרגליים. כתוצאה מחוסר איזון זה מופעל לחץ רב על מפרקי הירך, הברך והקרסול באותה רגל.

-שינויים ניווניים של מפרק הירך 

- דלקות פרקים


קראו עוד: סובלים מפציעה אורתופדית כרונית? טיפול בגלי הלם עשוי להקל על המצב 


מהם התסמינים שעלולים להעיד על טרוכונטריק בורסיטיס?

הדלקת גורמת לרוב לכאבים באזור הבורסה, כלומר בנקודת החיבור שבין הגיד לעצם תל הירך. הכאבים נוטים להופיע לאחר פעילות, כמו הליכה, ריצה או עלייה במדרגות, והם יתפתחו לעיתים גם לאחר ישיבה ממושכת. במקרים מסוימים הם יופיעו גם לאחר שכיבה ממושכת על הצד. בנוסף, לעיתים יורגש כאב באזור עצם הירך במגע. 


איך ניתן לאבחן?

אבחון של טרוכונטריק בורסיטיס מתבצע באמצעות בדיקה קלינית, בעזרת מישוש של המפרק המעורר כאב עז. לעיתים גם קושי בשכיבה על הצד בו ממוקם המפרק הבעייתי עשוי להוות אינדיקציה לקיום הדלקת. במרפאה המתמחה בטיפול בכאב האבחון כולל גם בדיקה של מרכז הכובד בעמוד השדרה, בדיקה של אורך הרגליים ואיתור נקודות טריגר שעלולות להעיד על קושי בתנועת הגידים או על קיום של חומצות חלב בשרירי הירך והישבן אשר מקשות על ההחלמה.

במקרים מסוימים יהיה גם צורך בבדיקות הדמיה, כגון צילום רנטגן, MRI, או מיפוי עצמות, בהן יראו שינויים באזור מפרק הירך או ממצאים המעידים על דלקת. 

מהן דרכי הטיפול? 

הטיפול המשולב בטרוכונטריק בורסיטיס ישנן שתי מטרות מרכזיות: שמירה על טווח התנועה של השרירים והגידים באזור האגן והירך; טיפול בדלקתיות שהתפתחה באזור הבורסה. 

כדי לאזן את עמוד השדרה והאגן ולשמור על טווח התנועה, יתבצע טיפול מנואלי או דיקור, תוך התאמה של מדרסים קשיחים או רכים על פי הצורך. הטיפול בדלקת יתבצע באמצעות שימוש בגלי הלם המסייעים במצבים כרוניים שונים. טיפול זה מסייע בהאצת תהליך הריפוי הטבעי של הגוף, בשיפור הדלקת וזרימת הדם באזור, ובהפחתת הכאב.הכתבה בחסות איתן שדה, אורתוטיסט מומחה וגבסן רפואי, מומחה ברפואה משלימה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם אורתוטיסט איתן שדה אשלא אורתופדיה השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים רפלקסולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רפלקסולוגיה Tal 21/11/2019 00:05
  • שלום, יש לי אצבעות רגליים מקופלות והייתי שמח לדעת אם ניתן לטפל בזה? תודה

  • + הוסף תגובה
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 11/11/2019 20:32
  • שלום וברכה הלכתי לדיקור סיני היום והיא נתנה לי לעשות עיסוי עם האצבעות על העיניים כ10 דקות ככה 3 תרגילים מה זה אומר תודה רבה

  • + הוסף תגובה
איך מוצאים רפלוקוסולוגית טובה? עודד 06/02/2019 09:36
  • אנו גרים בירושלים יש לנו בן שנתיים וחצי עם עיכוב בדיבורץ וירידה בשמיעה. איך מוצאים רפלקסולוגית מתאימה?

  • + הוסף תגובה
רפלקסולוגית טובה אורן 20/09/2019 16:45

הצטרפו לאינדקס הרופאים!