טרוכנטריק בורסיטיס: מה גורם לדלקת ואיך ניתן להקל על הכאבים?

אחד מהגורמים השכיחים ביותר להתפתחות של כאבים בירך הוא טרוכנטריק בורסיטיס – מצב בו מתפתחת דלקת ברקמה הסנוביאלית במפרק הירך. מדוע מתפתחת הדלקת, אילו תסמינים יעידו עליה ואיזה טיפול עשוי להקל על המצב? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסות


מפרק הירך הוא מפרק סינוביאלי המחבר בין האגן לבין גפה התחתונה. כדי לאפשר את תנועתו, קיימת במפרק בורסה – רקמה סנוביאלית דמוית שק המכילה נוזלים שונים. בגופינו קיימות כ-150 בורסות המרפדות את שטחי הפנים של רכיבי השלד השונים, בהם העצמות והמפרקים. הבורסה משמשת כבולם זעזועים, היא מהווה מעין חומר מסכך אשר מאפשר תנועה חלקה של מפרק הירך ויוצרת הפרדה בין שריר העכוז לבין מפרק הירך. טרוכנטריק בורסיטיס, או דלקת באמתחת תל הירך, היא מצב בו מתפתחת דלקת של הבורסה באזור אשר גורמת  לכאבים עזים. הלכה למעשה, דלקת זו מהווה את אחת הסיבות השכיחות ביותר לכאבים בירך. 


גבר סובל מכאבים בשל טרוכנטריק בורסיטיסקיימות מספר סיבות להתפתחות דלקת של הבורסה, בהן:

- שימוש יתר במפרק הירך

בשל מאמץ גדול וקבוע המוביל לשחיקת המפרק.

- תנועה פתאומית

אשר עלולה להוביל למתיחה בגידי מפרק הירך ולגרום להתפתחות דלקת בבורסה. 

- חבלה (טראומה) למפרק

כתוצאה מנפילה או מכה. 

- חולשה של מערכת השרירים באגן ובישבן.

הגורמת להפעלת עומס רב מהרגיל על מפרק הירך

- חוסר איזון מבני (סטרוקטורלי)

כגון מבנה אגן לא מאוזן או אורך רגליים לא שווה, הגורם למרכז הכובד של הגוף להשתנות ויוצר עומס רב על אחת מהרגליים. כתוצאה מחוסר איזון זה מופעל לחץ רב על מפרקי הירך, הברך והקרסול באותה רגל.

-שינויים ניווניים של מפרק הירך 

- דלקות פרקים


קראו עוד: סובלים מפציעה אורתופדית כרונית? טיפול בגלי הלם עשוי להקל על המצב 


מהם התסמינים שעלולים להעיד על טרוכונטריק בורסיטיס?

הדלקת גורמת לרוב לכאבים באזור הבורסה, כלומר בנקודת החיבור שבין הגיד לעצם תל הירך. הכאבים נוטים להופיע לאחר פעילות, כמו הליכה, ריצה או עלייה במדרגות, והם יתפתחו לעיתים גם לאחר ישיבה ממושכת. במקרים מסוימים הם יופיעו גם לאחר שכיבה ממושכת על הצד. בנוסף, לעיתים יורגש כאב באזור עצם הירך במגע. 


איך ניתן לאבחן?

אבחון של טרוכונטריק בורסיטיס מתבצע באמצעות בדיקה קלינית, בעזרת מישוש של המפרק המעורר כאב עז. לעיתים גם קושי בשכיבה על הצד בו ממוקם המפרק הבעייתי עשוי להוות אינדיקציה לקיום הדלקת. במרפאה המתמחה בטיפול בכאב האבחון כולל גם בדיקה של מרכז הכובד בעמוד השדרה, בדיקה של אורך הרגליים ואיתור נקודות טריגר שעלולות להעיד על קושי בתנועת הגידים או על קיום של חומצות חלב בשרירי הירך והישבן אשר מקשות על ההחלמה.

במקרים מסוימים יהיה גם צורך בבדיקות הדמיה, כגון צילום רנטגן, MRI, או מיפוי עצמות, בהן יראו שינויים באזור מפרק הירך או ממצאים המעידים על דלקת. 

מהן דרכי הטיפול? 

הטיפול המשולב בטרוכונטריק בורסיטיס ישנן שתי מטרות מרכזיות: שמירה על טווח התנועה של השרירים והגידים באזור האגן והירך; טיפול בדלקתיות שהתפתחה באזור הבורסה. 

כדי לאזן את עמוד השדרה והאגן ולשמור על טווח התנועה, יתבצע טיפול מנואלי או דיקור, תוך התאמה של מדרסים קשיחים או רכים על פי הצורך. הטיפול בדלקת יתבצע באמצעות שימוש בגלי הלם המסייעים במצבים כרוניים שונים. טיפול זה מסייע בהאצת תהליך הריפוי הטבעי של הגוף, בשיפור הדלקת וזרימת הדם באזור, ובהפחתת הכאב.הכתבה בחסות איתן שדה, אורתוטיסט מומחה וגבסן רפואי, מומחה ברפואה משלימה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם אורתוטיסט איתן שדה אשלא אורתופדיה השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים רפלקסולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חום בכפות הרגליים 14 ניה 22/04/2020 01:37
  • שלום לבתי בת 14 יש תחושת חום בכף הרגל היא ללא עודף משקל(קראתי שזה יכול להיות הסיבה) ולפעמים כמו כאב כזה שהיא הולכת כאילו השריר לא נמתח בכף הרגל.. היא נוהגת לשים גרביים הרבה אבל כמובן מחליפה .. ממה זה יכול לנבוע?תודה רבה

  • + הוסף תגובה
פלישות אדמה ומים רפלקסולוגיה 24/02/2020 09:23
  • שלום וברכה, ישנם מקורות האומרים כי פלישת מים תיראה כצבע צהוב ברגל ופלישת אדמה כחום וישנם מקורות האומרים כי צבע צהוב מיוחס יותר לאדממה ומים יראו כצבע בהיר בכף הרגל.אשמח לנקודת מבטך בעניין וכיצד ניתן להבחין ביניהם? תודה.

  • + הוסף תגובה
גלי חום ברגל ימין אנני 26/01/2020 16:11
  • אתמול החלו גלי חום בקרסול רגל ימין . מרגישה טוב ללא כאבים. בת 65 בדרך כלל פעילה גופנית .

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!