דלג לתוכן

היצרות תעלת עמוד השדרה (Spinal Stenosis)

ערוץ האורתופדיה
3 דקות קריאה
ד"ר אלכסנדר ברוסקין ד"ר אלכסנדר ברוסקין מנתח ניתוחי עמוד השדרה בבי"ח אלישע ובאסותא 073-7023935

עמוד השדרה בנוי משרשרת ארוכה של 33 חוליות המורכבות מעצם וסחוס. כל חוליה מורכבת מגוף קדמי עגול ומקשת אחורית (lamina). החוליות מחוברות אחת אל השנייה, החל מאזור הצוואר ועד לעצם הזנב ויוצרות מעין תעלה בה עוברים קצוות העצבים אשר מעצבבים את הגפיים העליונות והתחתונות (כתלות במיקומם לאורך התעלה) וחוט השדרה. בין החוליות נמצאים הדיסקים הבין חולייתיים המאפשרים את גמישות עמוד השדרה.


היצרות תעלת עמוד השדרה היא מצב בו נוצר לחץ על חוט השדרה או על קצוות העצבים המצויים בתעלה. ברוב המקרים ההיצרות תתרחש בחלק התחתון של עמוד השדרה.

סימפטומים

סימפטומים

ישנן מספר תופעות שיכולות להתפתח בשל היצרות התעלה התלויות כמובן במיקום בתעלת השדרה שבו התרחשה ההיצרות: אם מדובר בהיצרות של תעלת השדרה באזור המותני, שכיחים תסמינים כמו קשיי הליכה, צליעה לסירוגין, כאבי רגליים (בעיקר בשעות הלילה), תחושת נמלול "והירדמות" של הרגליים ועוד. במקרים חמורים יותר, ההיצרות עלולה להוביל לאי שליטה על הסוגרים. תופעה זו מחייבת התערבות טיפולית מהירה.
אם קיימת היצרות בחלק העליון של עמוד השדרה תורגש חולשה באזור הידיים, איבוד כוח בשתי הידיים או באחת מהן וכן גם הפרעות או שינויים בהליכה. היצרות באזור הצווארי יכולה לגרום לשינויים בחלקו העליון של חוט השדרה, אך מדובר במצב נדיר יחסית.

במקרה של שבר בעמוד השדרה שהוביל לסגירה חלקית של התעלה המטופל/ת עלול/ה לסבול משיתוק בגפיים העליונות או התחתונות (כתלות באזור החסימה). אם המקור להיצרות הוא גידול, התסמינים יתפתחו לרוב באופן הדרגתי ומהיר שימשיך לרוב מספר שבועות.

הדמייה של היצרות תעלת עמוד השדרה
באדיבות ד"ר אלכסנדר ברוסקין 

 

סיבות וגורמי סיכון

סיבות וגורמי סיכון

ישנם גורמים שונים להיצרות תעלת עמוד השדרה, השכיח שבהם הוא זה הניווני. היצרות התעלה מהווה היא חלק מתהליך פיזיולוגי טבעי המתרחש עם הגיל. ככל שאנו מתבגרים, קוטר התעלה הופך צר יותר, דבר המוביל ללחץ ניכר על חוט השדרה או קצוות העצבים. לכן, ההיצרות מתרחשת לרוב במטופלים בעשור השישי ועד השמיני לחייהם.
כמו כן, ההיצרות עלולה להיגרם בשל פריצה של דיסק בין חולייתי, אשר מובילה ללחץ על חוט השדרה או העצבים המצויים באזור.
גם גידולים שונים וכן גם שברים בחוליות עמוד השדרה עלולים להוביל להיצרות ניכרת התעלה ולעיתים אף לסתימה חלקית שלה.

 קיימים גם גורמי סיכון אשר מעלים את הסיכוי להתפתחות ההיצרות, בהם גיל מבוגר, קיום של מחלות רקע (למשל מחלות ממאירות שונות), עודף משקל, נטייה גנטית, ביצוע של פעילות פיזית מאומצת שעלולה להוביל לשינויים ניווניים בגיל צעיר וכן גם עישון.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בשלב הראשון יבצע הרופא המטפל אנמנזה מקיפה ובהתאם לממצאים יפנה לבדיקת הדמיה מתאימה. אם קיים חשד להיצרות בעמוד השדרה המותני תתבצע בדיקת CT, בעוד שאם יש חשד לפגיעה בחוט השדרה תתבצע גם בדיקת MRI.

לעיתים יומלץ לבצע גם בדיקת מיפוי עצמות כדי לבחון אם המקור להיצרות נעוץ בהתפתחות של מחלה זיהומית, שבר טרי בחוליות ועוד.

ההחלטה בנוגע לבדיקה שתתבצע נתונה כמובן לשיקול דעתו של הרופא המטפל. במקרים שבהם יישקל פתרון ניתוחי יתבצעו גם בדיקות כלליות כדי לבחון את הרקע הרפואי של החולה ולהבין אם הוא יכול לעמוד בניתוח.

סיבוכים אפשריים

תופעות נלוות וסיבוכים אפשריים

היצרות תעלת עמוד השדרה היא מחלה ניוונית ופרוגרסיבית ולמעשה אין לנו כל יכולת לשלוט על קצב התקדמות המחלה. לכן, חשוב לטפל בשלבים מוקדמים כדי למנוע מצב שבו ההיצרות הובילה לתופעות בלתי הפיכות, כמו למשל אי שליטה על הסוגרים או חולשה ניכרת של הגפיים.
כתלות באבחנה ובהמלצת הרופא המטפל, לרוב אם התפתחו סימנים ברורים מאוד המעידים על המחלה מומלץ לשקול ביצוע של טיפול כירורגי.

טיפולים ותרופות

טיפולים ותרופות

קיים מגוון רחב של טיפולים שמרניים אשר מיועדים למטופלים שאינם נחשבים כמועמדים מתאימים לניתוח או שלא מעוניינים בו. מבין החלופות הקיימות ניתן לציין טיפולים במרפאת כאב, טיפולי פיזיותרפיה או טיפולים אוסטאופתים ועוד. טיפולים אלה אמנם מסייעים בהשגת הטבה זמנית בכאב ובהקלה תופעות נוספות שהתפתחו, אולם הם אינם פותרים את בעיית ההיצרות. למעשה, כדי לפתור את הבעיה מיסודה יידרש פתרון כירורגי.

הניתוח לטיפול בהיצרות תעלת עמוד השדרה נועד כדי לשחרר את הלחץ המופעל על העצבים האזוריים וחוט השדרה באמצעות פתיחה של התעלה.
ישנן מספר גישות לביצוע הניתוח: למינקטומיה, השיטה הוותיקה ביותר לביצוע הפעולה, כוללת ניתוח פתוח שבמהלכו מוסרת הקשת האחורית של החולייה - הלמינה כדי לשחרר את הלחץ המופעל על קצוות העצבים או על חוט השדרה. ניתוח זה יכול לגרום לחוסר יציבות של החוליות ועל כן יכלול לעיתים גם קיבוע שלהן.
לצד הניתוח המסורתי, קיימות גם גישות חדשניות וזעיר פולשניות לביצוע הפעולה, אולם הן מתאימות לרוב למקרים קלים יותר.
במצבים מורכבים ניתוח למינקטומיה נחשב לטיפול הבחירה. ניתוחים אלה יכולים להתבצע במטופלים ומטופלות בכל גיל, כל עוד מצב החולה מאפשר לבצע פעולה כירורגית ולכן מומלץ לבצע את הפעולה מוקדם ככל הניתן.
 

מניעה

מניעה

כאמור, היצרות תעלת עמוד השדרה היא תהליך פיזיולוגי טבעי ולכן הוא אינו ניתן למניעה. אולם, שמירה על משקל תקין, ביצוע של פעילות גופנית בשגרה והימנעות מעישון, עשויים לדחות את התפתחות התהליך הניווני.


 

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר מרק ויסמן
ד"ר מרק ויסמן אורתופדיה
ד"ר אלישע אופירם
ד"ר אלישע אופירם אורתופדיה
ד"ר צוני סיגל
ד"ר צוני סיגל אורתופדיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר

מעוניינים לקבל מידע נוסף על היצרות תעלת עמוד השדרה ?
השאירו פרטים להתייעצות עם ד"ר אלכסנדר ברוסקין

שאלות מתוך פורום כאבים בכתף ובמרפק

בניהולו של ד"ר ירון סלע
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו