דלג לתוכן

היצרות תעלת עמוד השדרה

Spinal Stenosis
ד"ר אלכסנדר ברוסקין ד"ר אלכסנדר ברוסקין מנתח ניתוחי עמוד השדרה בבי"ח אלישע ובאסותא קראו עליי עוד
המומחים של Infomed מסבירים:

עמוד השדרה בנוי משרשרת ארוכה של 33 חוליות המורכבות מעצם וסחוס. כל חוליה מורכבת מגוף קדמי עגול ומקשת אחורית (lamina). החוליות מחוברות אחת אל השנייה, החל מאזור הצוואר ועד לעצם הזנב ויוצרות מעין תעלה בה עוברים קצוות העצבים אשר מעצבבים את הגפיים העליונות והתחתונות (כתלות במיקומם לאורך התעלה) וחוט השדרה. בין החוליות נמצאים הדיסקים הבין חולייתיים המאפשרים את גמישות עמוד השדרה.


היצרות תעלת עמוד השדרה היא מצב בו נוצר לחץ על חוט השדרה או על קצוות העצבים המצויים בתעלה. ברוב המקרים ההיצרות תתרחש בחלק התחתון של עמוד השדרה.

 • סימפטומים

  ישנן מספר תופעות שיכולות להתפתח בשל היצרות התעלה התלויות כמובן במיקום בתעלת השדרה שבו התרחשה ההיצרות: אם מדובר בהיצרות של תעלת השדרה באזור המותני, שכיחים תסמינים כמו קשיי הליכה, צליעה לסירוגין, כאבי רגליים (בעיקר בשעות הלילה), תחושת נמלול "והירדמות" של הרגליים ועוד. במקרים חמורים יותר, ההיצרות עלולה להוביל לאי שליטה על הסוגרים. תופעה זו מחייבת התערבות טיפולית מהירה.
  אם קיימת היצרות בחלק העליון של עמוד השדרה תורגש חולשה באזור הידיים, איבוד כוח בשתי הידיים או באחת מהן וכן גם הפרעות או שינויים בהליכה. היצרות באזור הצווארי יכולה לגרום לשינויים בחלקו העליון של חוט השדרה, אך מדובר במצב נדיר יחסית.

  במקרה של שבר בעמוד השדרה שהוביל לסגירה חלקית של התעלה המטופל/ת עלול/ה לסבול משיתוק בגפיים העליונות או התחתונות (כתלות באזור החסימה). אם המקור להיצרות הוא גידול, התסמינים יתפתחו לרוב באופן הדרגתי ומהיר שימשיך לרוב מספר שבועות.

  הדמייה של היצרות תעלת עמוד השדרה
  באדיבות ד"ר אלכסנדר ברוסקין 

   

המומחים שלנו לאורתופדיה

אורתופדיה
ד"ר שאדי סעדיה רופא בכיר, יחידת ברך וארטרוסקופיות, בי"ח רמב"ם
קראו עליי עוד
אורתופדיה
ד"ר לב לפידוס מנהל שירות אורתופדית ילדים, בית החולים קפלן
קראו עליי עוד
אורתופדיה
ד"ר ירון ברין
5.0
( 7 חוות דעת )
"הייתי רגועה מאוד לאורך כל הטיפול"
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לאורתופדיה>

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

שאלות מתוך פורום אורטופדיה כף רגל וקרסול

בניהולו של ד"ר אייל הלר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו