//

דלקת חלחולת (Proctitis)

ראשי

תאור

דלקת חלחולת, פרוקטיטיס, היא דלקת של רירית החלחולת (הרקטום). הפרוקטיטיס עלולה להיות חדה ולהיות מלווה בשלשול, חום, דם בריר בצואה וטנזמוס (טחירה). הופעת התסמינים קשורה במידת החומרה ובגורם לדלקת. הפרוקטיטיס עלולה להיות כרונית, נישנית, ובמקרים של דלקת ספציפית שאינה קשורה בזיהום, עלולה להתפתח בעקבות טיפול בהקרנות, לאחר ניתוח, כתופעה שניונית לנטילת תרופות מסוימות, או חוסר אספקת דם (איסכמיה). כאשר החולה מתלונן על שלשול דמי שנמשך מעל לשבוע, מבצעים בירור באמצעות בדיקות דם, בדיקת צואה וסיגמואידוסקופיה.
יש גורמים שונים לפרוקטיטיס. הנפוצים ביותר הם זיהומים מחיידקים, מפטריות או מנגיפים. החיידקים הנפוצים ביותר הם Shigella, Campilobacter jejuni, Salmonella ו-Esherichia coli. מחלות אלה חולפות מעצמן בתוך כשבוע. טיפול באנטיביוטיקה ניתן רק במקרים חמורים במיוחד.

זיהומים אחרים שכיחים פחות. מספר מזהמים גורמים לפרוקטיטיס בקרב חולים הלוקים בדיכוי המערכת החיסונית כמו חולי איידס (AIDS).

הדלקת גורמת לקולופרוקטיטיס הנצפית במקרים של דיברטיקוליטיס (דלקת סעיף). החולה מתלונן על חום ועל כאב בטן בצד שמאל תחתון. במקרים מסוימים המחלה עלולה להתפתח למורסה בהיקף המעי הגס. הטיפול מתבסס על אנטיביוטיקה ועל מעקב רפואי. במקרים מסוימים מנתחים זמן קצר לאחר ההתקף החד. פרוקטיטיס עלולה להתפתח כתגובה להקרנות, לנטילת תרופות (כגון תרופות אנטי-דלקתיות) או במקרים של חוסר אספקת דם (איסכמיה) הקשורה במחלת לב, בקרישת-יתר של הדם או בנטילת אמצעי מניעה בדרך פומית.

פרוקטיטיס יכולה ללוות דלקת כיבית של המעי הגס המאופיינת על ידי דלקת מתמשכת ברירית שמתחילה בפי הטבעת. במחלת Crohn אין ברקטום דלקת, אלא כמות מסוימת של כיבים, והאבחון נקבע על ידי קולונוסקופיה וביופסיה. אלה מקרים כרוניים. אם יש כיב בודד ברקטום שסיבתו אינה ידועה ייתכן חיקוי של דלקת כיבית של המעי הגס, ויש להתקין ביופסיה שתאשר את האבחון. הטיפול מתבסס על הקלת העצירות.

ד"ר מרק באר גבל

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

פורומים פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת פרוקטולוג רחל 14/08/2020 10:29
 • בוקר טוב מבקשת לדעת איך מרגישים לאחר בדיקת פרוקטולוג ,האם יכולה לאחר הבדיקה להתנהל כרגיל

 • + הוסף תגובה
חוקן בעזרת פליט אנמה 133 מ"ל לפני בדיקת טחורים יוחאי 12/08/2020 14:43
 • שלום, מחר בשעות הבוקר יש לי בדיקת טחורים אצל פרוקטולוג, הרופא אמר לי לעשות חוקן בעזרת פליט אנמה 133 מ"ל, אם זכור לי נכון בסביבות 3-4 שעות לפני הבדיקה. מתוך קפדנות, גם אתמול וגם היום אני רק שותה מים ומיץ תפוחים כדי שהכל יהיה נקי. האם זה בטוח להשתמש בחוקן הזה (פליט אנמה) למרות שכנראה אין במעי שום צרכים אלא רק נוזלים מהשתייה שאני שותה? בעלון רשום שאם אין פעילות מעי ויציאת צרכים בתוך 10 דקות מהחוקן זה מצב מסוכן... האם זה בטוח להשתמש בחוקן כזה במצב בו כבר יומיים אני רק שותה ולא אוכל כלום? תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
שאלתי גם בפורום נוסף שראיתי שאתה עונה בו יוחאי 12/08/2020 14:47
 • זה פשוט דיי דחוף ואני לא יודע איזה פורום תבדוק קודם. מספיק אם תענה לי רק באחד מהם, תודה.

 • + הוסף תגובה
חוקן ד"ר רפאל אלון 12/08/2020 20:27
 • מטרת החוקן היא לעשות ניקוי של הרקטום. אין בו שום סיכון. אם הרופא שלך ביקש הכנה תעשה זאת בלי חשש

 • + הוסף תגובה
תודה רבה יוחאי 12/08/2020 21:16
פיסורה אלה 27/07/2020 15:25
 • היי, סובלת שבועיים מכאב חד ביציאה וכמה שעות אחר כך. הלכתי היום לבדיקת פרוקטולוג שקבע שמדובר בפיסורה. הוא רשם לי משחת אנרטולין למרוח 4 פעמים ביום למשך חודשיים. בנוסף, רשם לי שמן פראפין שתי כפות ביום גם כן לחודשיים. השאלה שלי היא בנוגע לשמן. אין סכנה להשתמש בשמן פראפין במשך חודשיים רצוף? האם לא קיימת סכנת התמכרות לתכשיר בשימוש ממושך? וגם קראתי שהשמן גורם לאי ספיגה של כל מיני ויטמינים. האם לא כדאי לקחת מרככי צואה אחרים? יש לי מעי רגיז שמתבטא בעצירויות ואני לוקחת בדרך כלל כדור שנקרא לקסין פורטה כדי לרכך יציאות. תודה מראש על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
פיסורה ד"ר רפאל אלון 27/07/2020 20:27
 • הטפול עם אנטרולין הוא נכון. ניתן להשתמש במרככי צואה אחרים כמו מה שציינת או נורמלקס או פגלקס.

 • + הוסף תגובה
פיסורה.. נגה 07/08/2020 05:41
 • שלום, בהמשך לשאלה על הפיסורה. אני מטופלת באנטרולין למעלה מחודשיים, אם כי בחודש האחרון חשתי הטבה משמעותית (חשבתי שהחלמתי) ומרחתי רק פעם אחת ביום משחה. בימים האחרונים הפצע נפתח שוב והסבל חזר. מה לעשות מעבר לשתיית שמן?

 • + הוסף תגובה
פיסורה ד"ר רפאל אלון 07/08/2020 09:53
 • תחזרי למשטר הטיפולי הקודם: למרוח המשחה 4 פעמים ביום ולקחת מרכך צואה כדי שלא תהיינה יציאות קשות, בתקוה שהפצע ירפא. לא להפסיק או להפחית הטיפול גם כשיש הטבה ולהמשיך עד החלמה מלאה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!