דלקת כבד אוטואימונית (Autoimmune hepatits)

ראשי

תאור

דלקת כבד אוטואימונית היא מחלה בלתי שכיחה המופיעה בעיקר אצל נשים ומאופיינת על ידי דלקת כבד פעילה המודגמת בביופסיה, ובערכים גבוהים של אנזימי כבד ושל חלבונים הקרויים גמא גלובולינים, בנסיוב. דלקת כבד אוטואימונית נגרמת על ידי תגובת-יתר של מערכת החיסון של החולה כנגד תאי הכבד (הפאטוציטים) של עצמו, על רקע נטייה תורשתית, אך בדומה למחלות אוטואימוניות אחרות, הגורם המדויק למחלה זו אינו ידוע.

הביטוי הקליני והמעבדתי של דלקת כבד אוטואימונית שונה באורח משמעותי מחולה לחולה ולפני שקובעים את האבחון כדלקת כבד אוטואימונית, יש לשלול סיבות אחרות למחלת כבד כרונית, כמו מנגיפים שונים, משתיית אלכוהול, מהפרעות מטבוליות או מנטילת תרופות מסוימות, משך תקופה ארוכה.

על פי סוג הנוגדן בנסיוב של החולים, תוארו שתי תת-קבוצות עיקריות של דלקת כבד אוטואימונית: Type I, תת-הקבוצה השכיחה ביותר ומאופיינת בהימצאותם של נוגדנים לגרעין ולשריר חלק, ו-Type II המופיעה אצל חולות צעירות ומאופיינת בסוג אחר של נוגדנים עצמיים הקרויים Anti LKM.

פרופ' רפאל ברוק

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

מקובל לטפל בדלקת כבד אוטואימונית בתרופות המדכאות את פעילות מערכת החיסון ועל ידי כך להפחית את התגובה הדלקתית בכבד. טיפול זה מדכא את תסמיני המחלה ומונע את החמרתה אצל למעלה מ-80% מהמטופלים.

הטיפול בדלקת כבד אוטואימונית נעשה באמצעות שתי תרופות עיקריות: פרדניזון, תרופה מקבוצת הקורטיקוסטרואידים, אשר ניתנת בראשית הטיפול במינון גבוה היורד בהדרגה בהמשך הטיפול; ואימורן (Azathioprine), תרופה מקבוצת התרופות מדכאות מערכת החיסון.

מומלץ לטפל בכל החולים שנמצאו אצלם בביופסיית כבד רמות מוגברות של אנזימי כבד ודלקת משמעותית בביופסיית כבד. קיים ויכוח לגבי הצורך בטיפול בתרופות במקרים הקלים. רוב החולים שלקו בדלקת כבד אוטואימונית מגיבים באופן מיידי כלפי תרופות המדכאות את פעילותה של המערכת החיסונית ואשר מורידות באופן משמעותי את שיעור התמותה ממחלה זו.

הטיפול בתרופות ניתן במשך מספר שנים לפחות, וחלק ניכר מהחולים יזדקק לטיפול בפרדניזון או באימורן במינון נמוך, לכל החיים, כדי למנוע החמרה של המחלה. המעקב אחר המטופלים הוא בעיקר על ידי בדיקות של תפקודי הכבד במעבדה, ובשלב מאוחר יותר גם באמצעות ביופסיית כבד נישנית שהיא המדד החשוב ביותר להצלחת המעקב והטיפול.

לחולים שאינם מגיבים לטיפול בתרופות יש סיכוי ללקות, תוך מספר שנים, בצמקת הכבד, וחלקם אף יזדקק להשתלת כבד.

פורומים כאבים כרונים אחרי ניתוחי בקע וניתוחים בהרדמה מקומית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח בקע בהרדמה מקומית אריה 23/09/2020 09:32
  • שלום לך פרופ', האם מקבלים משהו להרגעה לפני ניתוח בהרדמה מקומית? הבנתי שזה טוב להחלמה אבל מאוד מפחד מהניתוח עצמו ומהזיכרונות של אחר כך. מדבר על ניתוח בקע. נחשב ניתוח פשוט לא?

  • + הוסף תגובה
בקע סרעפתי-אתה מנתח? מוטי 07/08/2020 00:34
  • או רק במפשעה? אם כן, כמה זמן אורך ניתוח של בקע סרעפתי? אילו בדיקות צריך לעשות לפני הניתוח?

  • + הוסף תגובה
הרדמה מקומית לניתוח בקע נטע 20/07/2020 11:33
  • פרופ' האם תוכל להסביר איך מתבצע ניתוח בקע בהרדמה מקומית? זו גם שיטת ניתוח שונה? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!