דלקת כבד אוטואימונית (Autoimmune hepatits)

ראשי

תאור

דלקת כבד אוטואימונית היא מחלה בלתי שכיחה המופיעה בעיקר אצל נשים ומאופיינת על ידי דלקת כבד פעילה המודגמת בביופסיה, ובערכים גבוהים של אנזימי כבד ושל חלבונים הקרויים גמא גלובולינים, בנסיוב. דלקת כבד אוטואימונית נגרמת על ידי תגובת-יתר של מערכת החיסון של החולה כנגד תאי הכבד (הפאטוציטים) של עצמו, על רקע נטייה תורשתית, אך בדומה למחלות אוטואימוניות אחרות, הגורם המדויק למחלה זו אינו ידוע.

הביטוי הקליני והמעבדתי של דלקת כבד אוטואימונית שונה באורח משמעותי מחולה לחולה ולפני שקובעים את האבחון כדלקת כבד אוטואימונית, יש לשלול סיבות אחרות למחלת כבד כרונית, כמו מנגיפים שונים, משתיית אלכוהול, מהפרעות מטבוליות או מנטילת תרופות מסוימות, משך תקופה ארוכה.

על פי סוג הנוגדן בנסיוב של החולים, תוארו שתי תת-קבוצות עיקריות של דלקת כבד אוטואימונית: Type I, תת-הקבוצה השכיחה ביותר ומאופיינת בהימצאותם של נוגדנים לגרעין ולשריר חלק, ו-Type II המופיעה אצל חולות צעירות ומאופיינת בסוג אחר של נוגדנים עצמיים הקרויים Anti LKM.

פרופ' רפאל ברוק

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

מקובל לטפל בדלקת כבד אוטואימונית בתרופות המדכאות את פעילות מערכת החיסון ועל ידי כך להפחית את התגובה הדלקתית בכבד. טיפול זה מדכא את תסמיני המחלה ומונע את החמרתה אצל למעלה מ-80% מהמטופלים.

הטיפול בדלקת כבד אוטואימונית נעשה באמצעות שתי תרופות עיקריות: פרדניזון, תרופה מקבוצת הקורטיקוסטרואידים, אשר ניתנת בראשית הטיפול במינון גבוה היורד בהדרגה בהמשך הטיפול; ואימורן (Azathioprine), תרופה מקבוצת התרופות מדכאות מערכת החיסון.

מומלץ לטפל בכל החולים שנמצאו אצלם בביופסיית כבד רמות מוגברות של אנזימי כבד ודלקת משמעותית בביופסיית כבד. קיים ויכוח לגבי הצורך בטיפול בתרופות במקרים הקלים. רוב החולים שלקו בדלקת כבד אוטואימונית מגיבים באופן מיידי כלפי תרופות המדכאות את פעילותה של המערכת החיסונית ואשר מורידות באופן משמעותי את שיעור התמותה ממחלה זו.

הטיפול בתרופות ניתן במשך מספר שנים לפחות, וחלק ניכר מהחולים יזדקק לטיפול בפרדניזון או באימורן במינון נמוך, לכל החיים, כדי למנוע החמרה של המחלה. המעקב אחר המטופלים הוא בעיקר על ידי בדיקות של תפקודי הכבד במעבדה, ובשלב מאוחר יותר גם באמצעות ביופסיית כבד נישנית שהיא המדד החשוב ביותר להצלחת המעקב והטיפול.

לחולים שאינם מגיבים לטיפול בתרופות יש סיכוי ללקות, תוך מספר שנים, בצמקת הכבד, וחלקם אף יזדקק להשתלת כבד.

פורומים הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הרמת חזה גל 19/09/2020 10:55
  • שלום ד"ר ... הייתי בשני ייעוצים אצל רופאים בכירים ..האחד המליץ על תיקון אסימטריה (נפילה בשד אחד דרגה 2 ובשני דרגה 3) הכוונה לעשות הרמה בשד אחד ולהניח שתלי סיליקון 280 ובשני 300.הרופא השני המליץ הרמה בשני השדיים כי לדבריו תיקון אסימטריה באחד לא ייתן תוצאה שווה ( טען כך מניסיון של שנים שראה את התוצאה לאחר שנה אצל מנותחות ששני השדיים שונים לגמרי ) ולהניח שתלים לא יותר מ250 כי בהרמה לא רצוי גדול יותר שהחזה לא יצנח והוסיף כי מנתח מקרים של הרמה רק בשיטת העוגן כי זו שיטה שהוכיחה את עצמה ..מה דעתך על עניין האסימטריה ? האם שיטת הרמה "סוכריה " שהיא עם פחות צלקות הוכיחה עצמה ? מתי מנתח בוחר בה ולא בשיטת העוגן ? והאם באמת רצוי לא לחצות את הגודל של 250 בשתלים כשמדובר בהרמה ?

  • + הוסף תגובה
לומינרה בשפתיים מיאל 09/09/2020 03:15
לומינרה בשפתיים פרופ' ליאור הלר 19/09/2020 09:32
  • שלום תמי בין 6-10 חודשים אם כי זה יותר קרוב לששה חודשים. כמובן שזה תלוי גם במיקום ההזרקה ובשפתיים בגלל התנועה שלהם שה יכול להחזיק זמן קצר יותר מאשר במקומות אחרים בפנים. בברכה

  • + הוסף תגובה
חוסר תחושה בשד לאחר ניתוח שושי 16/09/2020 23:06
  • שלום, לפני 4 שנים עשיתי ניתוח הרמת חזה. מאז ועד היום יש אזורים בשד (בעיקר בצד שמאל) שאין לי תחושה. אני מרגישה לפעמים שמגרד לי ואני לא יודעת איפה לגרד כי אין לי תחושה. זה נורא מתסכל. רציתי לדעת האם יש דרך לטפל במצב הזה?האם זה נזק בלתי הפיך? תודה מראש לתשובתך

  • + הוסף תגובה
חוסר תחושה בשד לאחר ניתוח פרופ' ליאור הלר 19/09/2020 09:30
  • שלום שושי אם מדובר בתופעה שקרתה עקב ניתוח שהיה ליפני ארבע שנים סביר להניח שמדובר בנזק בלתי הפיך. בדרך כלל נזק לעצבי תחושה שנגרם מבצקת או מתיחה שלהם על רקע הניתוח מסתדר תוך מספר חודשים. לדעתי לא קיים טיפול רפואי שיכול לשפר את המצב. זאת תופעה יחסית שכיחה בניתוחי שד. בברכה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!