הפרעות סומאטיות (Somatoform Disorders)

ראשי

תאור


המונח הפרעות סומאטיות נגזר מיוונית (סומה=גוף) הפרעות אלה מתאפיינות בסימפטומים הקשורים לגוף. הסובלים מהפרעות אלה מתלוננים על כאבים וליקויים בגוף , אשר אין להם גורמים גופניים ידועים, או שקיים פער רב בין הסבל שההפרעה הגופנית אמורה לגרום לתלונותיו החמורות של החולה.

חמש ההפרעות הסומאטיות העיקריות

1. הפרעת סומטיזציה: הפרעת סומטיזציה מתאפיינת בריבוי תלונות בנוגע לסימפטומים גופניים, אשר אין אפשרות להסבירם מבחינה פיזיולוגית. ההפרעה מתחילה על פי רוב לפני גיל 30.

2. הפרעה קונברסיבית: נקראת גם הפרעת המרה, ומתבטאת בפגיעה בתפקוד איברים בגוף, אף על פי שאין פגיעה גופנית באיבר עצמו, במערכת העצבים המרכזית או ההיקפית, או ברקמה.

3. הפרעת הגוף הדיסמורפית: הפרעת הגוף הדיסמורפית מתבטאת בכך שהלוקים בה סבורים שחלק בגופם פגום או מכוער ופוגע קשות בהופעתם החיצונית, בעוד הופעתם החיצונית נורמאלית לגמרי.

4. הפרעת הכאב הסומטופורמית: הפרעת הכאב הסומטופורמית מתאפיינת בתחושה חזקה ורציפה של כאבים ללא סיבה גופנית ידועה.

5. היפוכונדריה: היפוכונדריה היא דאגה ועיסוק מוגזמים בבריאות הגוף.

שכיחות ההפרעות

שכיחות ההפרעות משתנה. כל ההפרעות מלבד היפוכונדריה שכיחות יותר אצל נשים מאשר גברים.

גורמים להפרעות

לכל הפרעה גורמים ייחודיים, אולם, בכל ההפרעות קיים גורם פסיכולוגי משמעותי.

טיפול

טיפול כמה שיותר מוקדם בהפרעות סומאטיות הוא חשוב מאחר והן עלולות לגרום למצוקה רבה ולפגיעה בתפקוד החברתי והתעסוקתי. ישנן שיטות טיפול המתאימות יותר להפרעות מסוימות בהשוואה להפרעות אחרות עם זאת, תועדו הצלחות טיפוליות ברוב ההפרעות הסומאטיות בעזרת טיפול פסיכותרפי פרטני או קבוצתי, בהתאם לסוג ההפרעה. בחלק מההפרעות שילוב של טיפול תרופתי תועד כמסייע להצלחת הטיפול .

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!