דלג לתוכן

אימון קבוצתי (Group Coaching)

2 דקות קריאה

כוחן של קבוצות נתמך באלפי מחקרים, ומאות מחקרים מעידים על יעילותו של אימון אישי בקידום מטרות ושיפור הישגים. שילוב ביניהם היה רק שאלה של זמן ומודל של אימון קבוצתי אכן החל להתפתח בשנים האחרונות ולזכות לתמיכה מחקרית.

אימון קבוצתי ומטרותיו

לכולנו שאיפות, חלומות ותקוות וכולנו נתקלים בקשיים בדרך להגשמתם. קשיים אלו יכולים לנבוע מנסיבות חיצוניות (כלכליות למשל), מחוסר שיתוף פעולה של הסביבה (בן זוג שלא מאמין בנו או ילדים שאנו מושקעים בגידולם) ומעכבות אישיות כמו חוסר אמון שלנו בעצמנו, חששות ועוד.
אימון פותח במטרה לסייע להגדיר את יעדים בתחום בו רוצים להתפתח ולהשתפר, לזהות את הגורמים המעכבים זאת ולפעול להגשמת החזון האישי.

במסגרת אימון אישי, מאמן מלווה את המתאמן ומכוון אותו להציב תתי יעדים ולאתר אסטרטגיות התמודדות עם הקשיים העומדים בדרכו. אימון יכול לסייע במספר תחומים:

אימון קריירה - שיפור יכולות ניהוליות, פתיחת עסק עצמאי והגדלת מספר הלקוחות, קידום העסק והתפוקה, ניהול צוותים ועוד.

• אימון בתחום האישי - למשל אימון למציאת זוגיות, אימון בריאות, אימון אישי להרזיה, אימון לניהול זמן והתמודדות עם דחיינות, אימון קשב וריכוז, אימון להגשמת חלומות אישיים ועיסוק בתחומי עניין ועוד.

• אימון בתחום הבין אישי - למשל אימון משפחתי, אימון זוגי ועוד.

• אימון לספורטאים תחרותיים - לשיפור ההישגים וייעול תכנית האימונים.

אימון קבוצתי מסוגים שונים

אימון קבוצתי מתנהל בקבוצות קטנות (כעשרה משתתפים) בשתי מתכונות מרכזיות.
מתכונת אחת היא אימון לקבוצה קיימת: צוות עבודה, עמותה, צוות ניהול ואפילו משפחה. אימון קבוצתי מסוג זה מניח כי לקבוצה מטרות משותפות ורצונות משותפים לשיפור בתחום מסוים. האימון מתמקד בגיבוש הקבוצה ומיקודה בדרכי פעולה חיוניות להשגת יעדים שהוגדרו. באימון מסוג זה הדגש הוא על ההתקדמות הקבוצתית, אך כל אחד מהמשתתפים מרוויח הזדמנות להעצמה אישית כחלק מהשתייכותו לקבוצה ומההתקדמות לעבר יעדים שהוא מציב לעצמו.

אימון קבוצתי במתכונת אחרת הוא אימון קבוצתי לקבוצת אנשים שאינם מכירים זה את זה ופונים לאימון כדי לשפר את הישגיהם האישיים. אימון קבוצתי מדגיש את התקדמותו האישית של כל אחד ומספק למשתתפים גם מקור תמיכה ועידוד משמעותי בתהליך, בנוסף להכוונה האישית. כוחו של אימון קבוצתי הוא ביצירת מסגרת עבודה בה נחשפים לסגנונות עבודה שונים, מוצפים קשיים ועכבות לא מודעים ושיש בה הזמנה ללמידה משמעותית תוך התבוננות בתהליכים שעוברים חברי הקבוצה. מרבית המאמנים הקבוצתיים ישלבו במסגרת אימון קבוצתי גם מפגשים פרטניים על מנת לאפשר חיזוק של התהליך האישי.

אימון קבוצתי או אימון אישי?

הן לאימון אישי והן לאימון קבוצתי יתרונות וחסרונות. אימון אישי מספק יחס אישי ותשומת לב מהמאמן, ובחירת היעדים וההתקדמות מותאמת במדויק לצרכיו של המתאמן. זאת בעוד שבאימון קבוצתי תשומת הלב של המאמן מתחלקת בין המשתתפים, ועלולים להיווצר לחץ קבוצתי או תחרות, שיביאו לבחירת יעדים שפחות מתאימים לפרט. עם זאת אימון קבוצתי מציע תמיכה קבוצתית, חשיפה לידע ולרעיונות ולמידה מהתהליך שעוברים המשתתפים האחרים. כמו כן, כאשר חלק ממטרות האימון נוגעות לשיפור מיומנויות בין אישיות (למשל, שיפור האסרטיביות) מתאפשר תרגול חי של מיומנויות אלו.

בשורה התחתונה, הבחירה בין אימון קבוצתי לאימון אישי צריכה להתבסס על היכרות הפונה עם עצמו, על מגבלותיו וכוחותיו. אדם ביישן מאוד או אדם הזקוק לדרבון רב יוכל להפיק יותר מאימון אישי בעוד שאדם שחש בנוח במסגרות קבוצתיות, פתוח לרעיונות או זקוק לעזרה בכישורים בין אישיים יוכל להיתרם משמעותית דווקא מאימון קבוצתי.

מאמרים בנושא אימון קבוצתי

לא תאמינו: זהו הסוד לחיים מאושרים ובריאים
לא תאמינו: זהו הסוד לחיים מאושרים ובריאים
מוניק חסון אלעזר BA, ND מאת: מוניק חסון אלעזר BA, ND 28/07/2016

לא כסף, לא הצלחה ואפילו לא זוגיות: תוצאות מחקר גדול חושפות כי המפתח לאושר טמון דווקא בחיי חברה עשירים. אז מה חשוב י... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו