דלג לתוכן

סינדקטיליה

Syndactyly
המומחים של Infomed מסבירים:
סינדקטיליה הוא מצב מלידה שבו במהלך ההתפתחות העוברית לא נפרדו האצבעות זו מזו. הסיבה לכך יכולה להיות תורשתית או אחרת. השכיחות בגברים גבוהה פי שלושה מאשר אצל נשים. לרוב מדובר באצבעות השלישית והרביעית אך ייתכנו גם מצבים שבהם יותר אצבעות מחוברות ולעיתים אף כולן. לעיתים מופיעה הסינדקטיליה כחלק מתסמונת כוללת יותר במערכת השלד או במערכות אחרות. נהוג להפריד את האצבעות בגיל שנה, גיל שבו קיימת כבר בשלות טובה יותר של מערכות הלב והריאה ומתאפשר ניתוח בהרדמה כללית במינימום סיבוכים. בכל מקרה נכון לסיים את סדרת הניתוחים לפני גיל שנה.
כאשר מחוברות זו לזו יותר משתי אצבעות, נכון להפריד תחילה את האגודל ואת האצבע החמישית. הסיבה לכך היא שהבדלי האורך בין האצבעות הללו לבין האצבעות השכנות גדול והאצבעות הקצרות עלולות לעכב את התפתחותן של שכנותיהן הארוכות יותר. לא ניתן להפריד אצבע אחת משכנותיה משני הצדדים בו-בזמן. (כלומר, האמצעית מבין שלוש אצבעות מחוברות), היות ופעולה זו מסכנת את אספקת הדם לאצבע. במקרים אלו הניתוח יבוצע בשני שלבים.
הסינדקטיליה מתאפיינת לעיתים בחיבור בין האצבעות באמצעות הרקמה הרכה בלבד, ולעיתים קיימים גם גשרים גרמיים בין האצבעות. לאחר ההפרדה בין האצבעות אין אפשרות לסגור את האזור שנחשף בניתוח באמצעות תפירה ראשונית, ויש להוסיף שתל עור שנלקח בדרך כלל מהירך או משיפולי הבטן.
חוץ מהחיבור בין האצבעות קיימת בדרך כלל גם נטייה של האצבע להסתובב סביב צירה. יש לקחת בחשבון שפגם זה לא ניתן לתיקון במלואו, בניתוח.
גם על הניתוח המוצלח ביותר יש לעיתים לחזור בתום הצמיחה היות וזו האחרונה מחזירה לפעמים חלק מהעיוות.
סיבוך נוסף שאינו נדיר הוא עיוות של מיטת הציפורן עקב ההפרדה.

פרופ' יואל אנגל

  המומחים שלנו לילדים ואורתופדיה

  אורתופדיה
  ד"ר לב לפידוס מנהל שירות אורתופדית ילדים, בית החולים קפלן
  קראו עליי עוד
  כירורגיה
  פרופ' פרנסיס סרור
  5.0
  ( 5 חוות דעת )
  "פרופ׳ סרור דאג להסביר לנו על המצב של הילד שלנו, ענה על כל השאלות וחששות שלנו. הוא התייחס לילד בגובה העיניים, היה נעים ומקצועי ביותר. יצאנו מהייעוץ כשכל השאלות שלנו נענו ומרוצים מאוד. בהחלט נמליץ עליו!"
  קראו עליי עוד
  ילדים
  פרופ' מרים דוידוביץ מנהלת המכון לנפרולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים.
  קראו עליי עוד
  לכל המומחים שלנו לילדים ואורתופדיה>

  שאלות מתוך פורום כירורגיית ילדים- ניתוחי בקע מפשעתי, בקע טבורי, אשך טמיר

  בניהולו של ד"ר עמנואל סגייה
  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו