שברי מאמץ (Stress Fracture)

ראשי

תאור

פגיעה מפעילות ספורטיבית, שתוארה לראשונה ב-1855, מהווה כ-30% מכלל הפגיעות מפעילות מוגברת. שבר מאמץ מוגדר, לפי ההסתדרות הרפואית בארצות הברית, כשבר מלא או חלקי הנגרם מחוסר איזון בין עומס נישנה המוטל על העצם לבין יכולת העצם להסתגל לעומס זה. פגיעה מסוג זה אופיינית לאוכלוסיות שנדרשות לפעילות מוגברת והיא תוארה הן בבני אדם, והן בסוסי מירוץ ובכלבי מירוץ.

שכיחות שברי מאמץ בקרב העוסקים באתלטיקה קלה ובריצה הוא 16%-4%. שיעור שברי המאמץ בקרב חיילים הוא 10%-5%. שיעור הפגיעה בקרב ספורטאיות גבוה במעט מאשר בספורטאים, וכך בהשוואה לחיילים שיעור הפגיעה בקרב חיילות הוא פי שלושה גבוה יותר.

אתלט עם שבר מאמץ בשוק

השבר השכיח אצל אתלטים הוא בעצם השוק (כ-50% מהשברים), פגיעה בעצם השוקית מתוארת ב-15% מהפגיעות ובעצם הירך ב-7% לערך. שברים בעצמות המסרק מתוארים ב-20% מהשברים לערך. בקרב חיילים, השבר השכיח ביותר הוא שבר מאמץ בשוק (70%-60%), כ-30% מהשברים בירך ו-10%-5% בעצמות המסרק. שברי מאמץ בשוקית מופיעים בשיעור נמוך מאוד. ההבדלים בין שתי האוכלוסיות, בשיעורי השברים וסוגיהם מקורם באופי הפעילות השונה בשתי הקבוצות. האתלטיקה מאופיינת בריבוי תנועה (ריצה, קפיצה), ואילו בצבא הפעילות המוגברת קשורה בנשיאת ציוד, ובעיקר בהליכה ממושכת. אצל כ-10% מהנפגעים יופיע השבר בשתי הרגליים.


סימפטומים


שבר מאמץ מתבטא בכאב שאינו אופייני או בכאב מוסווה. נכון בעיקר בשברים "העמוקים" יותר (השברים באגן או בעצם הירך). הכאב משתנה ותלוי במיקום השבר, בחומרתו ובדרגת הפעילות. לאצנים מוכר הביטוי "הקרצ'נדו של שבר המאמץ": בתחילה מופיע כאב זמן מה אחרי תחילת הריצה, ונעלם עם הפסקת הריצה. מאוחר יותר יופיע כאב מייד בתחילת הריצה והוא עשוי להיעלם רק לאחר שעבר זמן מה מהפסקת הריצה. בשלב השלישי יופיע הכאב גם בחיי היומיום ואף במנוחה. יש הטוענים כי לא כל שבר מלווה בכאב, או שדווקא בפעילות יתבטא הכאב פחות בשל הפרשת האנדורפינים (משככי הכאב הטבעיים שהגוף מפריש בזמן מאמץ).

פגיעות מפעילות מוגברת מתבטאות בדרך כלל בכאב אך ללא נזק קבוע. שבר מאמץ, לעומת זאת, עשוי להפוך לשבר מלא, ולכן חשוב לאבחן מוקדם ככל שניתן מייד עם התעוררות החשד. 

סיבות וגורמי סיכון

הגורם השכיח והבולט ביותר בהתפתחות שבר מאמץ הוא הטלת עומס נישנה מבלי שניתנה לעצם האפשרות לשוב להיבנות ולהתחזק. קרוב לוודאי כי קיים גם רקע גנטי להיארעות שברי מאמץ אך ההוכחות לכך עדיין אינן מובהקות. גזע ומין משפיעים על רמת הסיכון להתפתחות שברי מאמץ. נשים חשופות יותר לפגיעה, אפריקאים פגיעים פחות מאשר לבנים וכו'. כושר גופני ירוד והיבטים ביומכניים (מבנה נעל) מהווים אף הם גורמי סיכון להתפתחות שבר מאמץ.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון מבוצע בדרך כלל באמצעות מיפוי עצמות, שהוא האמצעי המיושם ביותר כ"בדיקת הבחירה" (דרוג השברים המקובל כיום נעשה לפי מיפוי העצמות) (תמונה 1). לעיתים מסתייעים גם בצילום רנטגן, בטומוגרפיה מחשבית (CT), בבדיקת העל-שמע (אולטרסאונד) ובתהודה המגנטית, המסתמן היום כאמצעי האבחנה המובחר בשל רמת הדיוק, הרגישות, יכולתו לאתר את השבר בשלב מוקדם מאוד, מיעוט אבחנת-יתר, והיותו לא כרוך בקרינה מייננת.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

שבר המאמץ מחלים בדרך כלל מעצמו, בתנאי מנוחה, ללא הטלת מאמץ נוסף על העצם הפגועה. כך מנגנוני הריפוי (פעילות אוסטאובלסטית) יפצו על היחלשות העצם שנגרמה על ידי פעילות מנגנוני הספיגה (פעילות אוסטאוקלסטית) שהופעלו בעת המאמץ הגופני. לכן, מתבסס הטיפול על מנוחה יחסית, על הורדת עומס האימון והעומס המוטל על העצם. משך המנוחה הדרוש להחלמה תלוי בדרגת השבר ובמיקומו. מיעוט השברים (10%-5%) לא יתאחו, ובמקרים בודדים תחול היפרדות השבר ויתחייב ניתוח, כמו גם בשברים שהאיחוי בהם מתעכב.

מניעה

תוכנית מאוזנת של פעילות גופנית היא ערובה למניעת שברי מאמץ. את תוכנית האימון יש לבסס על סרגל מאמצים מדורג. יש לאפשר כמות שעות סבירה לשינה ולמנוחה בין האימונים. מאחר שחשוב לאפשר למנגנוני בניית העצם לפצות על מנגנוני ספיגת העצם, נהוג היה להוריד את העומס באימון בכל שבוע שלישי. שימור כוח השרירים והכושר האירובי מהווים גורם חשוב במניעת שברים שכן הביומכניקה הנכונה של ההליכה מבוססת על שרירים תקינים הבולמים את העומס המוטל על מערכת השלד ומורידים את העומס מהעצמות.

ד"ר גדעון מן, ד"ר שי שבת, ד"ר נעמה קונסטנטיני

פורומים כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח כתף ארתוסקופיה רון 28/05/2020 22:34
 • היי ירון עברתי ניתוח בכתף -ארתוסקופיה- רציתי לשאול אותך למה אסור לבצע פעילות גופנית במשך שנה שלמה מרגע הניתוח? מה הסיבה ?

 • + הוסף תגובה
ניתוח כתף ארתרוסקופי דר' ירון סלע 28/05/2020 23:01
 • שלום רב רון, ותודה על פנייתך. ישנם ניתוחים שונים בכתף, הנובעים מפתולוגיות שונות בכתף. עלי לקבל אינפורמציה על סוג הפתולוגיה במקרה שלך אשר היוותה אינדיקציה לניתוח, מה הניתוח שבוצע, ומה התוכנית השיקומית שהוגדרה לך. אמירה מסוג "...אסור לבצע פעילות גופנית במשך שנה שלמה מרגע הניתוח"... היא כוללנית מידי. נא פרט. בריאות שלמה

 • + הוסף תגובה
שבר בכתף עם תזוזה קלה רחל 27/05/2020 13:06
 • אני בת 61 ביום ראשון נפלתי ברחוב ונלקחתי למיון על ידי בעלי עשו צילום כתף וכתבו בצילום שבר gt עם תזוזה קלה ושחר רו אותי הבחתה עם מתלה לא יכולה לתפקד בכלל כאבים עזים נוטלת טיפות אופטלגין וכדורי סולדיאר טראמל נראה לי .השאלה כמה זמן צריך להיות ככה עם המתלה כמה זמן החלמה מה הטיפול הנדרש לא הוסבר לי כלום בבית החולים אשמח לעזרה ויעוץ מה לעשות .תודה מראש

 • + הוסף תגובה
שבר בכתף עם תזוזה קלה דר' ירון סלע 27/05/2020 14:13
 • שלום רב רוחל, ותודה על פנייתך ! תחילה רחל, אני שמח בשבילך שהשבר המתואר לא חמור יותר. יש סוגים שונים של שברים סביב הכתף, וממה שתארת, המקרה שלך קל יחסית ולרוב, לא מצריך התערבות ניתוחית. כמומחה כתף, אני כמובן זמין לייעוץ וטיפול ישיר, אך לא דרך הפורום. הפורום עוסק בנושאים קולקטיבים עקרוניים כאינפורמציה לציבור הרחב. את מוזמנת לפנות אלי ישירות ויותר מאשמח לסייע במהירות. לרוב, שברים מהסוג המתואר מצריכים כ 6 שבועות של מתלה ליד על מנת לאפשר לשבר להתאחות. יש לבצע צילומי ביקורת לאורך התקופה ולוודא שאין תזוזה משנית בשבר. במידה ויש תזוזה לאורך הזמן, לעתים משנים אסטרטגיה והולכים לחדר ניתוח. אני מקווה שבמקרה שלך לא תהיה תזוזה לאורך זמן ותסתפקי בטיפול שמרני. לאחר התקופה הזו, לרוב מפסיקים שימוש במתלה ומתחיל השלב השיקומי הפיזיותרפי הנמשך מספר שבועות/חודשים... כל מקרה לגופו. לעתים יש בהמשך לברר עם בדיקת US לכתף , האם יש נזקים נלווים בגידים, בנוסף לשבר בעצם. יש לשקם בהדרגה את התנועה של הכתף, ויש לדעת מראש, בתיאום ציפיות ברור, שלא תמיד מוחזרת התנועה המלאה בכתף, ואף יתכן כאב ממושך. אאחל לך בריאות שלמה רחל, וחג שמח !

 • + הוסף תגובה
אנכונדרומה מלי 22/05/2020 14:19
 • כאבים בכתף בתוצאת mri חשד לאנכונדרומה בהומרס העליון בגודל 6 סמ אפשר הסבר??

 • + הוסף תגובה
אנכונדרומה דר' ירון סלע 24/05/2020 16:23
 • שלום רב מלי, ותודה על פנייתך ! אשמח לעזור מלי, אך ברשותך מספר שאלות לבירור ראשוני - 1. האם יש כאבים באזור? 2. האם הממצא היה מקרי והבירור המקורי היה לבעיה רפואית אחרת ? 3. בת כמה את ומה מצבך הרפואי הכללי ? 4. האם היה סיפור חבלתי ? 5. מה הטיפול שבוצע עד כה ? 6. מי בדק אותך , האם מומחה כתף או רופא אחר ? 7. האם בוצעו צילומי רנטגן ו/או US לאזור לפני ה MRI ? 8. האם יש רקע רפואי רלוונטי בעברך ? האם היית אצל מומחה אורטופד אונקולוגי בעבר ? ועוד ועוד... אנא ספקי לי מידע אודותייך מעבר לתיאור הלקוני, על מנת שאוכל לגבש דעה בנושא. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
אנכודרמה מלי 24/05/2020 19:53
 • שלום דר אכן יש כאבים באיזור נשלחתי לmri בעקבות הכאב בת 49 סובלת מפיברומיאלגיה וקרוהן.לא זכורה לי חבלה.. פשוט כאבים שהתחילו לפני 4 חודשים כרגע לא בוצע שום טיפול למעט פיזיותרפיה של גלי הלם (לפני ידיעה על הממצא) נשלחתי עי האורטופד.. ביצעתי אולטרסאונד שהיה תקין... לא ביקרתי אצל אורופד אונקולוגי... למרות שקראתי לגבי הממצא..טרם חזרתי לאורטופד -זמינות תורים...

 • + הוסף תגובה
אנכודרמה דר' ירון סלע 25/05/2020 19:20
 • חן חן על העדכון. כעת המצב קצת יותר ברור לי. כמובן, שללא בדיקתך, אינני יכול לבצע רפואה מכוונת מקרה בפורום קלקטיבי. בגדול אומר, וללא התחייבות למקרה שלך, שלרוב, ממצאים אלו בעצם הינם מקריים. לרוב , יש להשוות לצילומים בעבר ולראות האם היתה דינמיקה בגודל ומיקום. הבעיה היא, שלא תמיד יש בדיקות מהעבר להשוות אותן לממצא מההווה. הסיבה להתעיית עם אורטופד אונקולוגי היא שתחום זה זהו "לחם חוקם". זה אמנם לרוב נגע שפיר ולא מסוכן, אך אורטופד אונקולוגי יוכל לתת לך ההכוונה ובירור מקיפים ובחירת מסלול טיפול תואם לך. אאחל לך בריאות שלמה ובמהרה !

 • + הוסף תגובה
תטדה מלי 25/05/2020 20:47
בריאות שלמה דר' ירון סלע 26/05/2020 12:15

הצטרפו לאינדקס הרופאים!