דלג לתוכן

פולימיאלגיה ראומטיקה (Polymyalgia rheumatica)

3 דקות קריאה
פולימיאלגיה ראומטיקה (פמ"ר) היא מחלת מפרקים דלקתית המאופיינת בהופעה הדרגתית, או פתאומית של כאבים בחגורת הכתפיים, הצוואר ואזור הירכיים והעכוז. הכאבים מלווים בנוקשות המפרקים והשרירים באזור הכתפיים והירכיים, בעיקר בשעות הבוקר. המחלה מופיעה במבוגרים מעל גיל 50, ושכיחותה עולה עם הגיל.

פולימיאלגיה ראומטיקה שכיחה יותר בנשים מאשר בגברים. השכיחות המדויקת בישראל לא נבדקה, אך בסקר שנערך בארצות הברית נמצא כי אחד מכל 200 אנשים בגיל 50 ומעלה חולה, או חלה בעבר במחלה.

המחלה גורמת בתחילה לסבל ניכר, אך קיים יש טיפול יעיל למחלה, ורוב החולים מחלימים לחלוטין תוך מספר שנים.

הסימנים המאפיינים את מחלת פולימיאלגיה ראומטיקה הם כאבים בחגורת הכתפיים, הצוואר ואזור הירכיים והעכוז המלווים בנוקשות מפרקים ושרירים באזורים אלו בשעות הבוקר, עם שיפור מסוים במהלך שעות היום. בבדיקה נמצאת רגישות מפושטת באזורים אלו. הסימנים יכולים להתפתח במהירות, לפעמים בן לילה, או בצורה איטית יותר, תוך מספר שבועות. הם גורמים על פי רוב לסבל רב ומשפיעים על תפקודו של החולה.

בחלק מן החולים קיימת נוסף על כל אלה, מעורבות של מפרקים אחרים, כגון כפות הידיים, דבר המקשה לעיתים להבדיל בין פולימיאלגיה ראומטיקה לבין דלקות מפרקים אחרות, כגון דלקת מפרקים שגרונית. בחלק מחולי פולימיאלגיה ראומטיקה, מופיעות תופעות מערכתיות, כגון חום (בדרך כלל לא יותר מ-38 מ"צ), חוסר תיאבון וירידה במשקל, תשישות והרגשה כללית רעה.

בכ-10% עד 20% מחולי פולימיאלגיה ראומטיקה קיימת, או מתפתחת גם דלקת בכלי דם (ואסקוליטיס), בעיקר בעורקי הצוואר והראש. דלקת עורקים זו (דלקת עורקי הרקה), מתבטאת בדרך כלל בכאבי ראש, ולעיתים בכאבים בלסת בזמן לעיסה. בבדיקה, ניתן לעיתים לחוש בעורקים נפוחים עם רגישות מקומית באזור הרקות. במידה וקיימת מעורבות עורקי העיניים או המוח, עלול הדבר לגרום לאיבוד ראייה פתאומי, או לשיתוק מוחין. יש הטוענים כי בכל חולי פולימיאלגיה ראומטיקה קיימת דלקת עורקים כזו, אך ברובם, היא נמצאת בצורה קלה ביותר, ללא סימני מחלה וללא נזק משני.

פרופ' גדעון נשר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה להתפתחות פולימיאלגיה ראומטיקה אינה ידועה. כמו בהרבה מחלות ראומטיות, ההנחה הרווחת היא כי קיים שילוב של נטייה תורשתית, מרכיב סביבתי (ייתכן נגיף כלשהו, או גורם זיהומי אחר) וגיל החולה. בשל הכאבים המפושטים, הניחו בעבר כי קיימת פגיעה בשרירים, אולם הסתבר כי במחלה זו, הכאבים והנוקשות נובעים מדלקת במפרקי הכתפיים והירכיים, וכן דלקת של הבורסות (בורסיטיס) באזורים אלו. בורסה היא מעין שקיק המכיל נוזל החוצץ בין שרירים וגידים, לבין עצמות סמוכות, ותפקידה להפחית את החיכוך בזמן תנועה.

אבחון ובדיקות

פולימיאלגיה ראומטיקה מאובחנת על פי סימני המחלה האופייניים ועל פי הממצאים בבדיקת החולה. אין בדיקות דם, או בדיקות דימות אבחוניות למחלה.

ניתוח בדיקות דם בחולי פולימיאלגיה ראומטיקה אומנם מראה לרוב סימנים לקיום תהליך דלקתי (שקיעת דם מוחשת, ערכים מוגברים של חלבון בשם CRP, אנמיה קלה וכדומה), אולם סימנים אלו אינם ייחודיים, ואין בהם כדי לעזור להבדיל בין מחלה זו לבין מחלות דלקתיות אחרות.

בדיקות אולטרסאונד של הכתפיים מדגימות לעיתים בורסיטיס, אך גם ממצא זה אינו ייחודי.

בכל חולה פולימיאלגיה ראומטיקה יש לבדוק סימנים לקיום דלקת עורקים של הרקה. במידה וקיים חשד למעורבות עורקים בתהליך הדלקתי מבצעים ביופסיה של עורקי הרקה לצורך אבחון הדלקת.

טיפולים ותרופות

תרופות מקבוצת הקורטיקו-סטרואידים הן היחידות אשר הוכחו כיעילות בטיפול בפולימיאלגיה ראומטיקה. בארץ מטפלים בעיקר בפרדניזון (Prednisone). המינון ההתחלתי הוא בדרך כלל 20-15 מ"ג ליום. סימני המחלה משתפרים ברוב המקרים, תוך יומיים-שלושה.

השפעות הלוואי הידועות של סטרואידים הן על פי רוב מעטות במינונים אלו, אך בכל זאת, תיתכן הגברת תיאבון עם עלייה במשקל, הפרת האיזון בסוכרת, יתר-לחץ-דם, והגברת אוסטאופורוזיס. יש לבצע מעקב אחר מדדים אלו, ולטפל בהתאם. במידה וקיימת עדות לדלקת עורקים, המינון ההתחלתי של פרדניזון יהיה גבוה יותר.

מינון הפרדניזון מורד בהדרגה במהלך מספר חודשים, תוך מעקב אחר סימני המחלה. במידה וסימני המחלה נישנים, מגבירים שוב באופן זמני את מינון התרופה. לאחר מכן, ניתן להמשיך בהפחתה הדרגתית של המינון, עד להפסקת הטיפול. בדרך כלל, נמשך הטיפול כשנתיים עד ארבע שנים, אם כי, יש חולים הזקוקים לטיפול ממושך יותר. לעומת זאת, קיימים חולים בהם מספיקה תקופת טיפול של שנה, או פחות.
רופאים בתחום
ד"ר יובל ארמה
ד"ר יובל ארמה אורתופדיה
ד"ר נפתלי ליברמן
ד"ר נפתלי ליברמן אורתופדיה
ד"ר דוד אדיבי
ד"ר דוד אדיבי אורתופדיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות מתוך פורום פיברומיאלגיה

בניהולו של ד"ר יונתן וולמן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו