דלג לתוכן

אי-ספיקה במסתם הריאה (Pulmonary regurgitation)

2 דקות קריאה
מסתם הריאה הוא מסתם תלת-צניפי הממוקם בין החדר הימני של הלב לבין עורק הריאה הראשי היוצא ממנו, ומספק דם לא מחומצן למחזור הדם בריאה. במצב של אי-ספיקה, המסתם אינו נסגר באופן תקין (דיאסטולה), ומתרחשת בשל כך דליפה של דם מעורק הריאה לחדר הימני. הדליפה נגרמת כתוצאה מליקוי בעלי המסתם, מהרחבה של טבעת המסתם, ממחלה שבה מעורב עורק הריאה או, לעיתים קרובות, נלווית ללחץ-דם גבוה בריאות.

דליפה קלה היא ממצא נפוץ מאוד (תקין) בעיקר במבוגרים. אולם דליפה קשה תגרום לחדר הימני להעביר נפח דם גדול יותר לעורק הריאה ותהליך זה יביא במשך הזמן להרחבת החדר הימני (עומס נפח). אי-ספיקה של מסתם הריאה יכולה להיות חדה או כרונית ובדרגה קלה עד קשה. חומרת הדליפה תלויה בגודל הפתח של המסתם בדיאסטולה, בהפרש הלחצים בין שני צידי המסתם ובמשך הדיאסטולה.

תוחלת החיים של חולים שלקו באי-ספיקה משמעותית של מסתם הריאה קשורה במחלה הבסיסית שבעטייה התפתח המום במסתם.

סימפטומים

התסמינים בחולים שלקו בדליפה של מסתם הריאות נדירים ומופיעים במקרים של אי-ספיקה קשה עם התפתחות של אי-ספיקה של החדר הימני. הם כוללים חולשה ועייפות במאמץ קל, קוצר נשימה, תעוקת חזה, דפיקות לב מואצות, איבוד הכרה פתאומי ובצקות. במקרים קיצוניים יותר מתפתחת נפיחות בבטן, כאב בטן ברבע הימני העליון מישני להגדלת הכבד ולמיימת. סימנים אחרים יכולים להיות מישניים למחלה הבסיסית או ללחץ ריאתי גבוה כמו דימום בדרכי הנשימה. בבדיקה אפשר למצוא אצל חולים אלה הרחבה של ורידי הצוואר, איוושה אופיינית על מסתם הריאה וקול לב שני מודגש.

סיבות וגורמי סיכון

אי-ספיקה של מסתם הריאה יכולה להיגרם ממספר מחלות, כמו יתר-לחץ-דם ריאתי ראשוני או מישני, טטרלוגיה ע"ש פלו, דלקת זיהומית של המסתם, תסמונת קרצינואיד, מחלת לב רימטית, טראומה, וחסר מלידה של מסתם הריאה.

אבחון ובדיקות

אישור האבחון נעשה בבדיקת אקוקרדיוגרפיה ובצנתור ימני.

טיפולים ותרופות

אי-ספיקה של מסתם הריאה אינה מחייבת טיפול. טיפול בתרופות ניתן כאשר מתפתחים סימני אי-ספיקה של החדר הימני. במקרים של דליפה מישנית לפגם במסתם הגורמת להתפתחות אי-ספיקה ימנית, קיימת הוראה לניתוח לשם תיקון המסתם או החלפתו, בדרך כלל במסתם ביולוגי.
רופאים בתחום
פרופ' עמית שגב
פרופ' עמית שגב קרדיולוגיה
פרופ' רן קורנובסקי
פרופ' רן קורנובסקי קרדיולוגיה
ד"ר גבריאל גרינברג
ד"ר גבריאל גרינברג קרדיולוגיה

שאלות מתוך פורום קרדיולוגיה וצנתור לב

בניהולו של ד"ר גבריאל גרינברג
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו