דלג לתוכן

אנגיודיספלזיה (Angiodysplasia)

1 דקות קריאה
אנגיודיספלזיה היא מחלה המתאפיינת בנגעים הנמצאים בדרך כלל לאורך מערכת העיכול, בעיקר במערכת העיכול התחתונה מימין. נגעים אלה הם תוצאה של התפתחות בלתי תקינה של כלי דם עורקיים או ורידיים ברירית של מערכת העיכול. כתוצאה מכך נוצרים ברירית של מערכת העיכול כלי דם רחבים יותר מהרגיל. לנגעים אלה יש נטייה לדמם בקלות יותר מאשר כלי דם רגילים. גודל הנגעים יכול להיות מילימטרים ספורים ועד מספר סנטימטרים. אצל חולים הלוקים בנגעים אלה יש שכיחות גבוהה יותר של היצרות המסתם האאורטלי (Aortic stenosis) מאשר באוכלוסייה הרגילה.

הנגעים יכולים להיות ללא תסמינים, ובדרך כלל הם מאובחנים כתוצאה מבירור שנעשה עקב דימום חד ממערכת העיכול, או כתוצאה מאנמיה כרונית מחוסר ברזל.

מכיוון שהנגעים יכולים להיות לעיתים בגודל של מילימטרים ספורים ואינם תמיד מדממים, הניסיון לאתרם בבירור אנמיה כרונית עלול להיות בעייתי והנבדק נדרש לא פעם לעבור בדיקות רבות עד לאבחון.

ד"ר מיכאל הופמן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


אבחון ובדיקות

שיטות האבחון המקובלות לזיהוי האנגיודיספלזיות כוללות הסתכלות ישירה ברירית מערכת העיכול על ידי סיב אופטי (אנדוסקופיה, Endoscopy); הדגמת כלי הדם של מערכת העיכול בעזרת חומר ניגוד מסוג יוד (אנגיוגרפיה, Angiography) או חומר רדיואקטיבי (סינטיגרפיה, Scintigraphy).

טיפולים ותרופות

אם הנגעים מחייבים טיפול (במקרה של דימום חד או של אנמיה כרונית) יש מספר אפשרויות: טיפול בתרופות באמצעות הורמונים; צריבה של הנגעים תוך כדי בדיקה אנדוסקופית; וכריתה של חלקי מעי במקרים חדים.
רופאים בתחום
ד"ר אירנה אלון
ד"ר אירנה אלון גסטרואנטרולוגיה
פרופ' שמעון רייף
פרופ' שמעון רייף גסטרואנטרולוגיה
ד"ר עופרה קריגר- שרעבי
ד"ר עופרה קריגר- שרעבי גסטרואנטרולוגיה

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום גסטרו

בניהולו של ד"ר דן קרטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו