דלג לתוכן

אנגיודיספלזיה

Angiodysplasia
המומחים של Infomed מסבירים:
אנגיודיספלזיה היא מחלה המתאפיינת בנגעים הנמצאים בדרך כלל לאורך מערכת העיכול, בעיקר במערכת העיכול התחתונה מימין. נגעים אלה הם תוצאה של התפתחות בלתי תקינה של כלי דם עורקיים או ורידיים ברירית של מערכת העיכול. כתוצאה מכך נוצרים ברירית של מערכת העיכול כלי דם רחבים יותר מהרגיל. לנגעים אלה יש נטייה לדמם בקלות יותר מאשר כלי דם רגילים. גודל הנגעים יכול להיות מילימטרים ספורים ועד מספר סנטימטרים. אצל חולים הלוקים בנגעים אלה יש שכיחות גבוהה יותר של היצרות המסתם האאורטלי (Aortic stenosis) מאשר באוכלוסייה הרגילה.

הנגעים יכולים להיות ללא תסמינים, ובדרך כלל הם מאובחנים כתוצאה מבירור שנעשה עקב דימום חד ממערכת העיכול, או כתוצאה מאנמיה כרונית מחוסר ברזל.

מכיוון שהנגעים יכולים להיות לעיתים בגודל של מילימטרים ספורים ואינם תמיד מדממים, הניסיון לאתרם בבירור אנמיה כרונית עלול להיות בעייתי והנבדק נדרש לא פעם לעבור בדיקות רבות עד לאבחון.

ד"ר מיכאל הופמן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


  • אבחון ובדיקות

    שיטות האבחון המקובלות לזיהוי האנגיודיספלזיות כוללות הסתכלות ישירה ברירית מערכת העיכול על ידי סיב אופטי (אנדוסקופיה, Endoscopy); הדגמת כלי הדם של מערכת העיכול בעזרת חומר ניגוד מסוג יוד (אנגיוגרפיה, Angiography) או חומר רדיואקטיבי (סינטיגרפיה, Scintigraphy).

המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה וקרדיולוגיה

קרדיולוגיה
ד"ר ירון סטנובסקי
5.0
( 6 חוות דעת )
"הייתי טופל ע"י ד"ר ירון בעבר ובחרתי לחזור עליו בהזדמנות הראשונה."
קראו עליי עוד
קרדיולוגיה
ד"ר אמנון איתן מומחה לקדיולוגיה, סגן בכיר למנהל המערך הקרדיולוגי בביה"ח כרמל מצנתר בכיר בביה"ח כרמל, בעל התמחות בפנימית ובקרדיולוגיה בביה"ח רמב"ם
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה וקרדיולוגיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

שאלות מתוך פורום גסטרו

בניהולו של פרופ' דן קרטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו