דלג לתוכן

היצרות מלידה של השוער (Pyloric Stenosis)

2 דקות קריאה
ההיצרות מלידה של שוער הקיבה (אזור המעבר בין הקיבה לתריסריון) .
היא בעיה ניתוחית שכיחה ביותר הגורמת להקאות אצל ילודים.
ההקאות מתחילות בשבוע השני או השלישי לחיים ובהדרגה מתחזקות וצורתן דומה לקשת.
בזכרים שכיחות המחלה היא פי ארבעה מאשר בנקבות וככלל, היא מופיעה ב-4-1.5 מכל 1,000 לידות חי. מסיבה שאינה ברורה התעבות ובצקת של סיבי שריר השוער גורמים ל"גידול" המצמצם את חלל תעלת שוער הקיבה (פילורוס) ומעכב את התרוקנות הקיבה.

ד"ר נפתלי פרויד

סימפטומים

הקאות קשתיות ללא מרה ומישוש גוש בצורת זית בבטן ימנית עליונה. מאמציה של הקיבה להעביר אוכל לתריסריון באים לביטוי בהתכווצויות או "גלים" הנראים בדופן הבטן של היילוד. כתוצאה מההקאות המתמשכות מופיעות עצירה ואף ירידה במשקל ועצירות. רוב הזמן יילודים אלה, רעבים. הקאות ממושכות יכולות לגרום לדלקת ברירית הקיבה עם דימום. בשיעור קטן של המקרים תסתמן צהבת עם עלייה בריכוז הבילירובין הבלתי ישיר. צהבת זו אינה דורשת טיפול ותחלוף מעצמה בתוך כשבוע לאחר הניתוח.

אבחון ובדיקות

בדיקת הבחירה כדי לאשש את האבחנה היא בדיקת על-שמע (Ultrasound) שבאמצעותה יאובחן הגוש וניתן יהיה למדוד את אורכו ואת רוחבו. במקרה של ספק באבחנה ניתן לבצע בדיקה של צילומי רנטגן עם חומר ניגוד (בליעת בריום). בצילומים אלה, ניתן יהיה לראות הרחבה של הקיבה עם פינוי איטי מאוד של חומר הניגוד דרך תעלת שוער צרה ביותר.

טיפולים ותרופות

ההקאות גורמות לאובדן של נוזלים ולחוסר איזון במלחים וגזים בדם. היצרות השוער אינה מצריכה ניתוח דחוף. יתרה מזאת, אין לנתח את היילוד טרם הוחזר מאזן הנוזלים והמלחים לערכים תקינים. תיקון מאזן הנוזלים והמלחים, יכול להמשך עד ליממה ובמקרים קיצוניים, אף יותר.
הניתוח המקובל, הוא חיתוך ופיסוק שריר השוער כדי לשחרר את התעלה המוצרת ובכך לאפשר את התרוקנות הקיבה ("פילורומיוטומיה" ע"ש Fredet - Ramsted). התינוק יחזור בהדרגה להזנה דרך הפה ויגיע לכמות המזון היומית הנדרשת לו בתוך 36 עד 48 שעות.
רופאים בתחום
פרופ' יוג'ין ליבוביץ
פרופ' יוג'ין ליבוביץ ילדים
ד"ר חוסיין שמאלי
ד"ר חוסיין שמאלי גסטרואנטרולוגיה
ד"ר דני בלום
ד"ר דני בלום ילדים

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו