דלג לתוכן

כיח (Sputum)

2 דקות קריאה
כיח הוא חומר המורכב מרוק ומריר אשר מגיע לפה בעקבות שיעול ומקורו בריאות, בקנה הנשימה או בסימפונות. הפרשה זו יכולה להיות מזוהמת על ידי גורמים פתוגניים שונים, יכולה להיות דמית, או להכיל תאים שונים אשר באמצעותם ניתן לאבחן מחלות ריאה שונות וגורמי זיהום שונים כגון דלקות בריאה, שחפת, איידס, וכן סרטן ריאות.

הגורם המחולל דלקות ריאה יכול להיות חיידק, נגיף או פטרייה.

בדיקת כיח אינה חודרנית והיא חשובה ביותר לפעולות הרפואיות הבאות:

1. זיהוי החיידקים על ידי צביעת "גרם". הצביעה נעשית בשני צבעים: סגול לזיהוי חיידקי "גרם-חיוביים" ואדום לצביעת חיידקי "גרם-שליליים".

2. בידוד החיידק על ידי התקנת תרביות על מצעי מזון מיוחדים, כדי לעמוד על רגישותו לתרופות אנטיביוטיות שונות.
3. התקנת תרביות מיוחדות לזיהוי ולבידוד פטריות ונגיפים.

4. בחשד לשחפת, צביעה מהירה לזיהוי ראשוני של החיידקים. היעדרות חיידקים בבדיקה ראשונית זו אינה מספקת לשלילת המחלה. יש צורך להתקין תרביות מיוחדות, ארוכות טווח (עד שלושה שבועות) לצמיחת החיידק. לעיתים דרושות דגימות במהלך שלושה ימים רצופים כדי לזהות את גורם המחלה.

5. בחשד למחלת האיידס, זיהוי של "פנימוציסטי קריני" מדגימת כיח, נקבע באמצעות צביעה מיוחדת ולא בעזרת תרבית. הבידוד חשוב במיוחד כדי להתאים את הטיפול בחולים שלקו במחלה זו.

6. בחשד לסרטן ריאות, זיהוי תאים סרטניים באמצעות צביעה מיוחדת. לאחרונה פותחו שיטות מתקדמות שבהן ניתן לזהות תאים בעלי קולטנים מיוחדים, או בעלי סמנים תורשתיים אשר יכולים להצביע על שינויים קדם-סרטניים. בדיקות אלו הן חלק מתוכניות סקר לגילוי מוקדם של סרטן ריאות.

יש לבדוק את הכיח לפני כל טיפול אשר יכול למנוע את התרבות החיידקים, הנגיפים או הפטריות. הדגימה המהימנה ביותר היא דגימת הבוקר, בצום, לאחר נשימה עמוקה ושיעול חזק.

יישום בדיקת כיח מגורה לאחר שאיפת מי מלח:

1. במחלות דלקתיות של הריאה כגון אסתמה, הוכחה בדיקת ה"כיח המגורה" כיעילה לאבחון הסיבה למחלה. יעילותה הוכחה גם במישור הקליני: על פי נוכחות של תאים דלקתיים כגון אאוזינופילים קובעים את סוג הטיפול ואת רמת המינון.

2. בדיקת "כיח מגורה" יעילה גם לבירור שיעול טורדני. באמצעות צביעה מיוחדת של התאים בדגימה, ניתן לאתר נוכחות של מקרופגים העמוסים בטיפות שומן, עדות לקיומו של תהליך רפלוקס קיבתי-ושטי, או לאבחן שיעול על רקע של דלף אפי אחורי המתאפיין בנוכחות אאוזינופילים בכיח.

3. בדיקת "כיח מגורה" יעילה גם לבירור מחלות ריאה על רקע תעסוקתי. אצל עובדים החשופים לאבק מזיק, חלקיקי האבק נבלעים על ידי המקרופגים שנמצאים בדגימת הכיח. ניתן לזהות חלקיקים אלו באמצעות אלקטרון מיקרוסקופ סורק, אשר בודק את היסודות הכימיים המרכיבים את חלקיקי האבק המזיק.

אבחון ובדיקות

תוצאות בדיקת כיח חשובות לאבחון גורמי זיהום שונים כגון דלקות בריאה, שחפת ומחלת האיידס. וכן לאבחון סרטן ריאות.

ניתן לאסוף דגימה מן הכיח בעקבות שיעול. אצל נבדקים שאינם יכולים ליצור כיח באופן עצמוני יש לגרות את דרכי הנשימה באמצעות שאיפה של מי מלח, על מנת לקבל דגימות מאזורים עמוקים יותר בעץ הסימפונות. הבדיקה בשיטה זו נקראת "כיח מגורה". לפי תכולת התאים בדגימת הכיח ניתן לזהות את מקור הדגימה, אם הוא באזורי סימפונות עמוקים (על בסיס נוכחות של מאקרופגים ושל תאי דלקת אחרים) או בחלק העליון של עץ הסימפונות (על בסיס נוכחות של תאי אפיתל רבים).
רופאים בתחום
פרופ' דב היימר
פרופ' דב היימר ריאות
ד"ר שבתאי ורסנו
ד"ר שבתאי ורסנו ריאות
ד"ר אמיר און
ד"ר אמיר און פנימית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו