דלג לתוכן

כיח

Sputum
המומחים של Infomed מסבירים:
כיח הוא חומר המורכב מרוק ומריר אשר מגיע לפה בעקבות שיעול ומקורו בריאות, בקנה הנשימה או בסימפונות. הפרשה זו יכולה להיות מזוהמת על ידי גורמים פתוגניים שונים, יכולה להיות דמית, או להכיל תאים שונים אשר באמצעותם ניתן לאבחן מחלות ריאה שונות וגורמי זיהום שונים כגון דלקות בריאה, שחפת, איידס, וכן סרטן ריאות.

הגורם המחולל דלקות ריאה יכול להיות חיידק, נגיף או פטרייה.

בדיקת כיח אינה חודרנית והיא חשובה ביותר לפעולות הרפואיות הבאות:

1. זיהוי החיידקים על ידי צביעת "גרם". הצביעה נעשית בשני צבעים: סגול לזיהוי חיידקי "גרם-חיוביים" ואדום לצביעת חיידקי "גרם-שליליים".

2. בידוד החיידק על ידי התקנת תרביות על מצעי מזון מיוחדים, כדי לעמוד על רגישותו לתרופות אנטיביוטיות שונות.
3. התקנת תרביות מיוחדות לזיהוי ולבידוד פטריות ונגיפים.

4. בחשד לשחפת, צביעה מהירה לזיהוי ראשוני של החיידקים. היעדרות חיידקים בבדיקה ראשונית זו אינה מספקת לשלילת המחלה. יש צורך להתקין תרביות מיוחדות, ארוכות טווח (עד שלושה שבועות) לצמיחת החיידק. לעיתים דרושות דגימות במהלך שלושה ימים רצופים כדי לזהות את גורם המחלה.

5. בחשד למחלת האיידס, זיהוי של "פנימוציסטי קריני" מדגימת כיח, נקבע באמצעות צביעה מיוחדת ולא בעזרת תרבית. הבידוד חשוב במיוחד כדי להתאים את הטיפול בחולים שלקו במחלה זו.

6. בחשד לסרטן ריאות, זיהוי תאים סרטניים באמצעות צביעה מיוחדת. לאחרונה פותחו שיטות מתקדמות שבהן ניתן לזהות תאים בעלי קולטנים מיוחדים, או בעלי סמנים תורשתיים אשר יכולים להצביע על שינויים קדם-סרטניים. בדיקות אלו הן חלק מתוכניות סקר לגילוי מוקדם של סרטן ריאות.

יש לבדוק את הכיח לפני כל טיפול אשר יכול למנוע את התרבות החיידקים, הנגיפים או הפטריות. הדגימה המהימנה ביותר היא דגימת הבוקר, בצום, לאחר נשימה עמוקה ושיעול חזק.

יישום בדיקת כיח מגורה לאחר שאיפת מי מלח:

1. במחלות דלקתיות של הריאה כגון אסתמה, הוכחה בדיקת ה"כיח המגורה" כיעילה לאבחון הסיבה למחלה. יעילותה הוכחה גם במישור הקליני: על פי נוכחות של תאים דלקתיים כגון אאוזינופילים קובעים את סוג הטיפול ואת רמת המינון.

2. בדיקת "כיח מגורה" יעילה גם לבירור שיעול טורדני. באמצעות צביעה מיוחדת של התאים בדגימה, ניתן לאתר נוכחות של מקרופגים העמוסים בטיפות שומן, עדות לקיומו של תהליך רפלוקס קיבתי-ושטי, או לאבחן שיעול על רקע של דלף אפי אחורי המתאפיין בנוכחות אאוזינופילים בכיח.

3. בדיקת "כיח מגורה" יעילה גם לבירור מחלות ריאה על רקע תעסוקתי. אצל עובדים החשופים לאבק מזיק, חלקיקי האבק נבלעים על ידי המקרופגים שנמצאים בדגימת הכיח. ניתן לזהות חלקיקים אלו באמצעות אלקטרון מיקרוסקופ סורק, אשר בודק את היסודות הכימיים המרכיבים את חלקיקי האבק המזיק.

המומחים שלנו לריאות

ריאות
ד"ר רם מור מנהל מכון השרון לתפקודי הריאה, מנהל מרפאת שיעול בבית החולים שיבא תל השומר
קראו עליי עוד
ריאות
ד"ר אנג'לה פריימן יועצת ריאות ארצית במוקד רב תחומי למחלת COPD בקופת חולים מכבי
קראו עליי עוד
ריאות
פרופ' דב היימר מומחה למחלות ריאה, עוסק בשיעול ממושך, אסתמה ומחלות ריאה על רקע עישון
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לריאות>
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו