דלג לתוכן

חסימה מלאה של כלי דם (Occlusion)

1 דקות קריאה
חסימה מלאה של כלי דם היא סגירת מעבר, סתימה בכלי דם. הכוונה להפסקה של זרם הדם עקב הפרעה קשה למעבר הדם. חסימה מלאה יכולה להופיע בעורקים ובוורידים. בוורידים מצב זה יכול לקרות באופן פתאומי בעקבות חסימת חלל הווריד על ידי קריש דם או פקקת. כאשר קיים לחץ על הווריד כתוצאה מתהליך גידולי יכולה להופיע חסימה חלקית שתתפתח בהדרגה לחסימה מלאה (Occlusion).

בטרשת עורקים, יכולים עורקי-הדם להחסם בצורה הדרגתית או באופן פתאומי. חסימה חלקית נובעת מהימצאות הרובד הטרשתי על הדופן הפנימי של העורק. חסימה מלאה תתרחש כאשר באזור הרובד הטרשתי ייווצרו במהירות קריש דם או פקקת ותיגרם חסימה מלאה. הפסקת הזרימה לאותו אזור תגרום לאוטם באיבר הנגוע. לדוגמה: חסימה של עורק כלילי המספק דם ללב יכולה להוביל לאוטם בלב (Myocardial infarction).

בדרך כלל חסימה פתאומית של העורק נובעת מפקקת או מתסחיף עורקי. אם הגורם הוא תסחיף, התסמינים יהיו בולטים יותר כי הם מתפתחים באופן פתאומי על רקע של עורק בריא או ללא מחלה חדה קודם לכן. לעיתים, מקורו של התסחיף בעורק הוא הלב כשמדובר בחולה שלקה בפרפור פרוזדורים או באוטם חד בשריר הלב.
רופאים בתחום
ד"ר מיכאל טל
ד"ר מיכאל טל כירורגיה
פרופ' סמי ניטצקי
פרופ' סמי ניטצקי כירורגיה
ד"ר עדו תמרי
ד"ר עדו תמרי קרדיולוגיה

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא חסימה מלאה של כלי דם

מה גורם להיווצרות של קרישי דם בחולי קורונה? מדענים מצאו הסבר מעניין במיוחד
מה גורם להיווצרות של קרישי דם בחולי קורונה? מדענים מצאו הסבר מעניין במיוחד
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 09/11/2020

תיאוריות רבות הועלו בנוגע לגורמים המובילים לכשל ריאתי בחולי קוביד 19. אחת המרכזיות גורסת כי קרישי דם הנוצרים בכלי ה... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום קרדיולוגיה וצנתור לב

בניהולו של ד"ר גבריאל גרינברג
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו