דלג לתוכן

צמיגות יתר של הדם (Hyperviscosity)

צמיגות יתר של הדם, יתר צמיגות הדם (Hyperviscosity)
2 דקות קריאה
צמיגות היא תכונה של צמידות או דביקות של הדם. הצמיגות גורמת לנוזל לתנגודת מוגברת, בדרגה זו או אחרת, לזרימה. יתר-צמיגות הדם, השפעתה על הזרימה מוגברת. מקדם צמיגות (Viscosity coefficient) זרימה בנוזל הוא היחס (Ratio) שבין הכוח המתנגד לזרימה לבין הכוח המניע את הזרימה (Shear forces). עם עלייה בטמפרטורה, מקדם הצמיגות קטן ביחס לנוזל ועולה במקרה של גז.

צמיגות יתר מוגדרת על בסיס הצמיגות היחסית של הנסיוב (Serum) לעומת מים. צמיגות תקינה היא 1.8 (הנסיוב צמיג פי 2 בקירוב בהשוואה למים). התסמינים של יתר-צמיגות מופיעים בערכים של 6-5.
תסמונת יתר-צמיגות מתפתחת בדרך כלל כתופעה משנית לריכוזים גבוהים של חלבונים אשר מעלים את הצמיגות של הנסיוב. בצורה קלאסית התסמונת נובעת מריכוזים גבוהים של אימונוגלובולינים מסוג M (IgM immunoglobulin) כפי שניתן לראות במחלת מאקרוגלובולינמיה (Waldenstrom's macroglobulinemia) אך תוארה גם במקרים של מיאלומה נפוצה (Multiple myeloma).

יתר צמיגות יכולה לגרום להפרעה במיקרו-צירקולציה (Microcirculation) במערכת העצבים המרכזית, דבר הגורם, לתסמינים האופייניים לתסמונת זו: סחרחורת, כאבי ראש, ירידה בשמיעה, הפרעות ראייה, הירדמות (Somnolence) ועד לפרכוסים ואיבוד הכרה (Coma).

יתר צמיגות מעלה גם את נפח הדם. כתוצאה מכך יש עומס גדול יותר על תפקוד הלב ולעיתים אי-ספיקת לב. בנוסף, יתר-צמיגות גורמת להפרעות בקרישה ובתפקוד הטסיות ויכולה לגרום לתופעות כיווץ בכלי דם קטנים בידיים וברגליים: תופעת רינו (Raynaud phenomenon).

סימפטומים

סחרחורת, כאבי ראש, ירידה בשמיעה, הפרעות ראייה, הירדמות (Somnolence) ועד לפרכוסים ואיבוד הכרה (Coma)

אבחון ובדיקות

האבחון נעשה על ידי מדידת הצמיגות בנסיוב. הצמיגות הרגילה היא בין 1.4 ל-1.8. חולים עם ערכים בין 2 ל-4 הם בדרך כלל אי-תסמיניים. רוב התסמינים באים לידי ביטוי בערכים בין 4 ל-8. ערכים מעל 10 כמעט תמיד מלווים בתלונות מצד החולה.

טיפולים ותרופות

הטיפול בתסמונת יתר-צמיגות תסמינית היא על ידי החלפת פלסמה (Plasma exchange). בדרך זו ניתן לסלק את החלבון המיותר ולהפחית את הצמיגות. התלונות בדרך כלל מצטמצמות או נעלמות בעקבות טיפול זה, אך חלק מהנזקים הם בלתי הפיכים, כמו ירידה בשמיעה כתוצאה מפקקת ורידית באוזן הפנימית.
רופאים בתחום
ד"ר אנטוניו ריינה
ד"ר אנטוניו ריינה כירורגיה
ד"ר ג'ורג' גרינברג
ד"ר ג'ורג' גרינברג כירורגיה
פרופ' סמי ניטצקי
פרופ' סמי ניטצקי כירורגיה

שאלות מתוך פורום כירורגית כלי דם

בניהולו של ד"ר אסף לבנון
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו