דלג לתוכן

מתילפרדניזולון (Methylprednisolone)

3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • נמוך סיכון ממנת יתר נמוך
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • קורטיקוסטרואידים שייך לקבוצת קורטיקוסטרואידים

שמות מסחריים

 • Depo-Medrol דפו-מדרול Depo-Medrol
 • Medrol מדרול Medrol
 • Methylprednisolone מתילפרדניזולון Methylprednisolone
 • Solu-Medrol סולו-מדרול Solu-Medrol
מתילפרדניזולון הוא קורטיקוסטרואיד סינתטי. התרופה קיימת בתכשירים לטיפול מקומי בבעיות בעור, כגון דרמאטיטיס, אקזמה ופסוריאזיס. בצורת חוקן היא משמשת להקלה במחלה דלקתית של המעי. ניתן להזריק מתילפרדניזולון לפרקים להקלת דלקות פרקים. כמו-כן נותנים אותו דרך הפה כתחליף להורמונים בהפרעות של בלוטת יותרת המוח או יותרת הכליה, בהן קיימת ירידה בייצור הטבעי של קורטיקוסטרואידים. לעיתים נותנים מתילפרדניזולון בטבליות בטיפול לטווח ארוך באסתמה קשה. יש המשלבים תרופה זו בטיפול בממאירות של תאים לימפאטיים ובמצבי אלרגיה. תופעות הלוואי נדירות באשר התרופה ניתנת לתקופה קצרה דרך הפה, בהזרקה, בחוקן, או בתכשירים לעור. עם זאת, נטילה דרך הפה לתקופות ממושכות עלולה לגרום תופעות לוואי, ודיכוי מערכת החיסון.

יש להימנע מחשיפה לחולי שחפת ואבעבועות רוח, או שלבקת חוגרת (Hepres zoster) ולא לקבל חיסונים בנגיפים חיים. במידה ומטופל טרם חלה באבעבועות רוח והיה במגע עם חולה באבעבועות רוח או שלבקת חוגרת, יש להודיע לרופא מטפל מיד. 
כאשר נוטלים תרופה זו ליותר משבועיים דרך הפה, אין להפסיקה בשום אופן בבת אחת ללא ייעוץ רפואי, גם כאשר מתרחשות תופעות לוואי. לאנשים הנוטלים תרופה זו תקופה ממושכת מומלץ לשאת כרטיס טיפול. 

מתילפרדניזולון לטיפול בבעיות עור, דרמטיטיס, אקזמה, פסוריאזיס

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות, זריקות, קרם,משחה ותרחיץ לעור.

תדירות וזמן נטילה

דרך הפה: 1-2 פעמים ביום, או לסירוגין - יום כן יום לא. על העור: 1-4 פעמים ביום.

טווח המינון

המינון שונה בכל מקרה. יש לנהוג לפי ההוראות.

תחילת ההשפעה

תוך 2-4 ימים.

משך ההשפעה

12-36 שעות.

אחסון

לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים

מנה שנשכחה

טבליות או תכשירי עור יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 6 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.

הפסקת התרופה

אין להפסיק את נטילת הטבליות בלי להיוועץ ברופא, אשר עשוי לפקח על ירידה הדרגתית במינון. הפסקה פתאומית עלולה לגרום הלם אדרנאלי או החמרת המחלה.

מינון עודף

מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

תזונה

כאשר נוטלים את התרופה בטבליות או בהזרקה לתקופות ממושכות, מומלץ על תזונה דלת נתרן ועשירה באשלגן. יש להיוועץ ברופא.

הריון

אין עדות לסיכון עם תכשירי עור או הזרקה לפרקים. אך עדיין אין די מחקרים בנשים הרות. ילודים לאמהות שקיבלו את התרופה במהלך ההריון, מחייבים מעקב מיוחד. יש לשקול תועלת מול סיכון לעובר. יש להיוועץ ברופא.

הנקה

התרופה עוברת לחלב אם, אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

אלכוהול

מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

 • ברקית (glaucoma)
 • ראיה מטושטשת או הפרעות ראייה
 • יתר לחץ דם
 • סוכרת
 • שחפת
 • כיב עיכולי
 • דיכאון
 • הרפס
 • נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנדירות - אך קשות יותר - של מתילפרדניזולון מופיעות רק כאשר נוטלים את התרופה דרך הפה במינונים גבוהים או לתקופות ממושכות.

הגברה בהפרשת סידן, אצירת נתרן, צבירת נוזלים, איבוד אשלגן, חולשת שרירים, כאבי שרירים, בחילה, הקאה, שיהוקים, כיב פפטי עם ניקוב אפשרי ודימום, דימום מקיבה, דלקת לבלב, דלקת בושט, ניקוב במעיים, פריחה, פגיעה בריפוי פצעים, עור דק ושברירי, נקודות אדומות (בעקבות דימום פנימי), וסת לא סדירה, סוכרת סמויה, דרישות מוגברות לאינסולין, קטרקט, גלאוקומה עם פגיעה לעצבי הראיה, דפיקות לב, דום לב , יתר או תת לחץ דם, אריטמיות, תופעות אלרגיות או אנפילקטיות. 

אם אתה סובל מאחד או יותר מהמצבים הבאים. יתכן והרופא ינטר את הטיפול TM לפני הטיפול במדרול שלך יותר מקרוב, יתאים את המינון שלך או ירשום עבורך תרופה אחרת:

אבעבועות רוח ,חצבת או שלבקת חוגרת, תולעים, דיכאון חמור או מאניה דפרסיה, תרופות סטרואידיות, סוכרת, או אם קיימת היסטוריה משפחתית של סוכרת, עוויתות, גלאוקומה, או קטרקט. ראייה מטושטשת או הפרעות אחרות בראייה, זיהום ויראלי, כגון: הרפס, או זיהום פטרייתי בעין. 

אוטם בשריר הלב, בעיות בתפקוד הלב, יתר לחץ דם, תת פעילות בלוטת התריס, דלקת של הלבלב, דלקת הצפק, מחלת כבד או כליה, סקלרודרמה (טרשת רקמת חיבור/ טרשת רב מערכתית, הפרעה אוטואימונית), סימנים של משבר סקלרודרמה כלייתי כוללים עלייה בלחץ הדם וירידה בתפוקת השתן. סרקומה על שם קפושי, כאבים או חולשה (שהתרחשו בעת נטילת תרופות סטרואידיות כגון מדרול, מיאסתניה גרביס- מצב רפואי הגורם לחולשה ועייפות שרירים. אוסטאופורוזיס, פאוכרומוציטומה, מורסה בעור, כיב קיבה או בעיות חמורות אחרות במערכת העיכול או במעי, דלקת וריד פקקתית, קרישי דם בוורידים, ורידים אדומים ,נפוחים, רגישים וכואבים, שחפת, מחלת קושינג- מצב רפואי הנגרם מעודף ההורמון קורטיזול בגוף, פגיעה מוחית בעקבות טראומה, לחץ-סטרס יוצא דופן. 

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

[דיגוקסין]: מתילפרדניזולון עלול להגביר את הסיכון של תופעות לוואי מדיגוקסין. [נוגדי קרישה בלקיחה דרך הפה]: מתילפרדניזולון עלול לשנות את השפעתם. יש לעקוב אחר רמותיהם בדם. [אינסולין, תרופות לטיפול בסוכרת ותרופות להורדת לחץ דם]: מתילפרדניזולון בטבליות או בהזרקה עלול להפחית את השפעותיהן של תרופות אלה ולפגוע באיזון הסוכרת. [קטוקונאזול] גורם לעלייה בריכוז מתילפרדניזולון בדם על ידי עיכוב פירוקו בכבד. [אספירין] במתן ממושך ובמנות גבוהות יחד עם מתילפרדניזולון גורם להפחתת פעילותו של אספירין בשל הגברת הפרשתו מהגוף. יש להיזהר במיוחד בעת הפסקת הטיפול במתילפרדניזולון. [בארביטוראטים, פניטואין, ריפאמפיצין]: תרופות אלה מפחיתות את היעילות של מתילפרדניזולון. [ציקלוספורין]: תיתכן עלייה בריכוז שתי התרופות בדם, עלייה בסיכון לתופעות לוואי של שתי התרופות ולהופעת פירכוסים.

השפעת שימוש ממושך

שימוש ממושך בטבליות עלול להוביל לתופעות לוואי קשות כגון סוכרת, גלאוקומה, חולשת שרירים, ירוד ועצמות שבירות, ולהאטת הצמיחה אצל ילדים. ניטור: מומלץ לעבור בדיקות תקופתיות, כולל מדידת לחץ דם ורמות סוכר בדם.

נמצא כמרכיב בתרופות הבאות

 • Depo-Medrol & Lidocaine דפו-מדרול ולידוקאין Depo-Medrol & Lidocaine
 • Neo-Medrol נאו-מדרול Neo-Medrol

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
פרופ' עמירם ניר
פרופ' עמירם ניר קרדיולוגיה
ד"ר ירון אבני
ד"ר ירון אבני רפואת שיניים
ד"ר דן קרת
ד"ר דן קרת גסטרואנטרולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו