דלג לתוכן

כלורדיאזפוקסיד כלידיניום ברומיד (Clidinium bromide Chlordiazepoxide)

ערוץ בריאות הנפש
3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • גבוה סיכון ממנת יתר גבוה
 • גבוה סיכון מפיתוח תלות גבוה
 • בנזודיאזפינים, חרדה, נוגדי, תרופות אנטיכולינרגיות שייך לקבוצת בנזודיאזפינים, חרדה, נוגדי, תרופות אנטיכולינרגיות

התרופה משלבת שני רכיבים: כלידיניום ברומיד - פועל נגד התכווצויות, מפחית הפרשה של חומציות מהקיבה ואנטי כולינרגי; וכלורדיאזפוקסיד – ממשפחת הבנזודיאזפינים, מדכא את פעילות מערכת העצבים המרכזית ונוגד חרדה. התרופה משמשת לטיפול בכיבים בקיבה ובתסמונת המעי הרגיז (IBS) המתאפיינת בתחושות של מתח וחרדה. בדומה לבנזודיאזפינים נוספים, עלולה להתפתח סבילות לתרופה זו בנטילה סדירה למשך תקופה ארוכה. משום כך לא מומלץ להפסיק את נטילתה באופן פתאומי כדי להימנע מתסמיני הגמילה. תופעות הלוואי העיקריות העלולות ללוות את השימוש בתרופה זו הן: יובש בפה, עצירות, קשיים במתן שתן, ישנוניות, ירידה בעירנות, בלבול, חולשה, חוסר שיווי משקל, סחרחורת ונטייה לדיכאון.

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות.

תדירות וזמן נטילה

תדירות הנטילה: 1-4 פעמים ביום. יש ליטול הטבליה כחצי שעה עד שעה לפני הארוחה.

טווח המינון

1-2 טבליות, 1-4 פעמים ביום. לרוב המינון המקסימלי הוא 8 טבליות ביום (40 מ"ג כלורדיאזפוקסיד ו-20 מ"ג כלידיניום ברומיד). בקרב האוכלוסיה המבוגרת המינון הוא בד"כ: טבליה אחת פעמיים ביום.

תחילת ההשפעה

תוך 1-2 שעות.

משך ההשפעה

כלורדיאזפוקסיד: 5-30 שעות. כלידיניום ברומיד: עד 3 שעות.

מנה שנשכחה

במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לוותר על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.

הפסקת התרופה

אם התרופה נלקחה לתקופה ממושכת, יש להיוועץ ברופא, אשר יפקח על ירידה הדרגתית במינון. הפסקה פתאומית עלולה לגרום לתסמיני גמילה כגון: פרכוסים, התכווציות שרירים, בחילות והקאות והתכווצויות של הבטן.

מינון עודף

תופעות שייתכנו במצב של מינון עודף כוללות: בלבול, קושי במתן שתן, סחרחורת חמורה, יובש חמור בפה, באף ובגרון, קצב לב מהיר, תחושת חום בלתי רגילה, יובש והסמקה של העור, נשימה איטית או שטחית, חולשת שרירים ועילפון. יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

תזונה

יש ליטול הטבליה כחצי שעה עד שעה לפני הארוחה.

הריון

לא ניתן בדרך כלל. התרופה עוברת את השיליה ועלולה לגרום למומים מולדים. הסיכון גבוה במיוחד בשליש הראשון להריון. השימוש בתרופה מוגבל למצבים של סכנת חיים כאשר אין ברירה תרופתית אחרת. יש להיוועץ ברופא (D)

הנקה

לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.

תינוקות וילדים

לא מומלץ בילדים מתחת לגיל 12, אלא בהמלצה רפואית.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.

אלכוהול

מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

 • אלרגיה
 • קשיי השתנה
 • אסתמה
 • הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת)
 • ברקית (glaucoma)
 • יתר לחץ דם
 • חסימת מעי
 • בעיות בעבר של שימוש לרעה בתרופות
 • התמכרות לתרופות
 • מחלת כליה
 • מחלת כבד
 • פעילות יתר של בלוטת התריס
 • מחלה פסיכיאטרית
 • חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis)
 • דלקת כיבית של המעי הגס

תופעות לוואי

תופעות שכיחות כוללות: ערפול, הפחתת הזעה, סחרחורות, יובש בפה, כאב ראש. ייתכן שיופיעו גם: ראייה מטושטשת, איבוד זיכרון, בחילה ועייפות לא רגילה. תופעות לוואי אלו חולפות ברוב המקרים עם המשך השימוש בתרופה, אך יש ליידע את הרופא המטפל במידה ותופעות אלו ממשיכות לאורך זמן. תופעות נפוצות פחות, המחייבות פנייה לקבלת טיפול רפואי הן: עצירות, כאב בעין, דיכאון, פריחה בעור, קצב לב איטי, קשיי נשימה, כאב גרון וחום, הפרעות בשינה, התרגשות מוגזמת, הצהבה של העור והעיניים ועצבנות.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

[תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית]: כל התרופות ממשפחה זו עלולות להעצים את השפעתה של כלורדיאזפוקסיד על מערכת העצבים המרכזית. תרופות אלה כוללות תרופות אחרות לשינה, נוגדי חרדה, אנטיהיסטאמינים, נוגדי דיכאון, משככי כאב נארקוטיים ונוגדי פסיכוזה. [תרופות נוגדות חומצה ונוגדי שלשול]: תרופות מסוג זה מורידות את הרמות בדם של כלידיניום ברומיד וכך גורמות להפחתת השפעתו. יש לקחת שילוב של כלורדיאזפוקסיד + כלידיניום ברומיד לפחות כ-2-3 שעות לאחר נטילת תרופות אלו. [תרופות אנטיכולינרגיות]: תרופות אלו עלולות להעלות את השפעת הכלידיניום ברומיד על המערכת האנטיכולינרגית, וכך עולה הסיכון לתופעות לוואי. [קטוקונאזול]: כלידיניום ברומיד מוריד את הרמות של קטוקונאזול בדם וכתוצאה מכך מופחתת יעילותו. יש להקפיד ליטול כלורדיאזפוקסיד + כלידיניום ברומיד לפחות שעתיים אחרי נטילת קטוקונאזול. [גלולות למניעת הריון המכילות רכיב אסטרוגני]: יעילות הגלולה עלולה לרדץ בשילוב עם כלורדיאזפוקסיד + כלידיניום ברומיד. [מטוקלופראמיד]: כלידיניום ברומיד פועל בניגוד לאפקט של מטוקלופראמיד על התנועתיות במערכת העיכול. [תרופות נוגדות פטריות ממשפחת הazole- כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין ומיץ אשכוליות]: מעכבות את הפירוק של כלורדיאזפוקסיד ולכן גורמות להגברת השפעתו ולחשש מוגבר מתופעות לוואי. [ריפאמפיצין ותרופות אנטיאפילפטיות כגון: פנובארביטאל, קארבאמאזפין]: מזרזות את פירוק הכלורדיאזפוקסיד ולכן מופחתת הפעילות שלו.

השפעת שימוש ממושך

התרופה עלולה לגרום להתרגלות כאשר נקלחת לתקופות ממושכות, במיוחד במינונים גבוהים.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
 רונית פלמון
רונית פלמון פסיכולוגיה קלינית
 אפרים למדן
אפרים למדן פסיכולוגיה חינוכית
 אריאלה בלנק
אריאלה בלנק פסיכותרפיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו