בדיקת אלקטרומיוגרפיה, EMG ( Electromyography ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

עצבים שאחראיים על תנועה שולחים אותות חשמליים שגורמים לשריר להתכווץ.  בדיקת EMG נועדה לבדוק את הפעילות החשמלית במערכת השרירים ואת העצבים המקושרים לשרירים אלו.  הבדיקה למעשה בוחנת את העוצמה והמהירות של האותות החשמליים המועברים בין העצב ההיקפי לשריר.

מחט מוחדרת למטופל לצורך בדיקת EMG, אלקטרומיוגרפיה

מתי עושים את הבדיקה

הבדיקה מתבצעת כאשר ישנם סימנים שעושים להצביע על בעיה בשרירים או בעצבים, סימנים אלו כוללים עקצוץ, חוסר תחושה, חולשה בשרירים, כאבי שרירים או התכווצויות, וסוגים מסוימים של כאבים בגפיים. 

מחלות קשורות

בדיקת EMG מיועדת לאבחון של מערכת העצבים ההיקפית ומערכת השרירים, באמצעות בדיקת הולכה עצבית ובדיקת הפוטנציאלים החשמליים בקבוצות שרירים שונות בהתאמה. 

מחלות שהבדיקה יכולה לשלול או לאבחן כוללות ניוון שרירים, פולימיוזיטיס, מיאסטניה גרוויס, תסמונת התעלה הקרפלית, נוירופתיות היקפיות, ALS ובלט או פריצת דיסקאוכלוסיות בסיכון

אין אוכלוסיות מיוחדת להן מומלץ לבצע את הבדיקה.


אופן ביצוע הבדיקה

במהלך הבדיקה, מוחדרת מחט דקה לתוך השריר, וכך נרשמת הפעילות החשמלית בסיבי השריר. לפני תחילת אלקטרומיוגרפיה  לעיתים נעשה שימוש במשחה מאלחשת להפחתת הכאב שעשוי להיגרם.  הבדיקה עצמה מתבצעת בשכיבה והיא נמשכת כחצי שעה. הבדיקה דורשת את שיתוף הפעולה המלא של הנבדק. 

הכנות לבדיקה

לקראת הבדיקה יש להימנע ממריחת קרם, דיאודורנט, משחה או טלק באזור הבדיקה. 

• תרופה שעלולה להשפיע על הבדיקה היא מסטינון (פירידוסטיגמין), כמו כן, יש ליידע את מבצע הבדיקה אם לוקחים מדללי דם.

• ליידע את הרופא במידה ויש לך קוצב לב או דפיברילטור, אם סובלים מפריחה/פצעים/נפיחות או בצקת באזור הבדיקה. במקרים אלו לא ניתן לבצע את הבדיקה. במידה וסובלים מהמופיליה או מבעיות בקרישה, יש להודיע למבצע הבדיקה. 

אחרי הבדיקה

לאחר הבדיקה עושים להתפתח באזור הבדיקה שטפי דם קלים שנעלמים תוך ימים ספורים.

אלקטרומיוגרפיה היא בדיקה בעלת סיכון נמוך והסיבוכים שלה מאוד נדירים. ישנו סיכון קל לדימום, זיהום ופגיעה בעצב במקום שבו הוחדרה המחט. כאשר הבדיקה מתבצעת על שרירי החזה, ישנו סיכון קל שהמחט תגרום לזליגה של אוויר לאזור שבין הריאות וקיר בית החזה, דבר שיכול להוביל לקריסה של ריאה (פנאומוטורקס).

אין הזהרות מיוחדות בביצוע הבדיקה לנשים בהריון, נשים מניקות, תינוקות וילדים, קשישים, בנהיגה, ולגבי צריכת אלכוהול.


פיענוח תוצאות

תוצאות בדיקת EMG מפוענחות על ידי נוירולוג מומחה (רופא מומחה במערכת העצבים) . בהתאם לפיענוח ולמצבו של המטופל, יכול הרופא לייעץ על המשך בדיקות נוספות, הפנייה לרופאים מומחים אחרים או טיפול.מאמרים לפי נושא אלקטרומיוגרפיה, EMG

מערכת העצבים ההיקפית כוללת רשת מסועפת של עצבים המגיעים כמעט לכל חלק בגופינו ואחראיים על תפקודים רבים. מערכת עצבים זו יוצאת ממערכת העצבים המרכזית (הכוללת את המוח וחוט השדרה) והיא אמונה על מגוון תפקודים...
למרות שבעבר כאבים כרוניים נחשבו כתסמין הנלווה למצבים בריאותיים שונים, כיום מדובר במחלה בפני עצמה לה מגוון טיפולים. אחת מהצורות השכיחות של כאבים כרוניים הם כאבים ממקור עצבי.Stock-Asso |  Shutterst...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!