דלג לתוכן

בדיקת EEG (Electroencephalography)

EEG, אלקטרו-אנצפלוגרפיה (Electroencephalography) קנאביס בארץ ובעולם
2 דקות קריאה
אלקטרואנצפלוגרפיה (EEG) היא בדיקה שבאמצעותה נרשמת הפעילות החשמלית במוח.

כל מצב שפוגע בתפקוד תאי עצב של המוח יכול להשתקף כהפרעה ברישום גלי המוח ב-EEG. תהליכים הפוגעים במוח בצורה מוקדית מתבטאים ברישום כגלים איטיים באזור הנגוע. תהליכים הפוגעים במוח בצורה מפושטת כגון דלקת מוח, הפרעות מטבוליות, הרעלות ותהליכים ניווניים גורמים להופעת גלים איטיים מפושטים, באזורים רבים. לכן, בדיקת EEG יכולה לשמש באבחון בעיות כגון: הפרעות שינה, אפילפסיה, גידולי מוח, פציעות ראש, דמנציה, שבץ מוחי, דלקת מוח (אנצפליטיס) או בעיות תפקוד אחרות במוח. EEG גם מאפשרת לעקוב אחר פעילות חשמלית של המוח בזמן הרדמה מלאה או במצב של חוסר הכרה.

תרשים תוצאות בדיקת EEG (אלקטרואנצפלוגרפיה)

בדיקת ה-EEG מודדת ישירות את הפעילות החשמלית במוח ולכן משמשת לאבחון אפילפסיה (כפיון), שמאופיינת בפעילות חשמלית מוגברת ובלתי תקינה במוח עם גלי מוח חדים או זיזיים. אצל חלק ניכר מחולי אפילפסיה ה-EEG משקף פעילות אפילפטית גם בין ההתקפים. צורת ההתפרצות החשמלית, שיכולה להופיע באזור ממוקם של המוח או בצורה מפושטת על פני המוח כולו, שבין ההתקפים מסייעת לקביעת סוג ההתקפים של החולה. עם זאת, לחלק מהחולים יכול להיות EEG שמפורש כתקין, ולהיפך, במקרים נדירים, עלולה להופיע פעילות אפילפטית ב-EEG גם אצל אנשים ללא אפילפסיה

אפשר להגדיל את רגישות הבדיקה על ידי רישום EEG במהלך שינה לאחר חסך שינה או על ידי רישום רצוף במשך 24 שעות, באמצעות מכשיר נייד. הבדיקה האמינה ביותר לאבחון אירועים אפילפטיים היא ניטור וידיאו - EEG. הבדיקה מאפשרת רישום בו-זמני של הפעילות החשמלית במוח ומצלמת את התנהגותו של החולה בזמן ההתקף האפילפטי. 
פרופ' מירי נויפלד

אוכלוסיות בסיכון

הבדיקה אינה גורמת לכאב ונטולת סיכונים באופן כללי.

אופן ביצוע הבדיקה

הפעילות החשמלית נקלטת דרך אלקטרודות ה-EEG שמוצמדות בנקודות מוגדרות על פני הקרקפת ומוגברת פי כמיליון. היא נרשמת כגלים בעלי תדירות משתנה על נייר או ישירות בזיכרון המחשב. בעת הבדיקה, נרשמת הפעילות העצמונית של המוח בזמן ערות, במהלך שינה ובעת הפעלה על ידי איוורור-יתר והבהובי אור.


בדיקת EEG נמשכת כשעה במצב רגיל או יותר במידה ובודקים את פעילות המוח בשינה. טווחי התדירות (מס' גלים לשנייה) של גלי ה-EEG הם: דלתא (δ) - פחות מ-4; טטא (σ) בין  7-4; אלפא (α) בין  12-8; בטא (β) - מעל 13 גלים לשנייה.

תדירות הגלים ברישום ה-EEG תלויה בגיל הנבדק ובמצב ההכרה.


הכנה לבדיקה:

אין צורך בהכנה מיוחדת, אך רצוי לדווח לרופא מראש אם נוטלים תרופות, במידה וזה אפשרי. מומלץ להימנע משתיית קפה, כי הוא עלול להשפיע על תוצאות הבדיקה ולא למרוח תכשירי שיער כמו מרכך, קרם, ג'ל או תרסיס אחרי חפיפה, כי זה עלול להקשות על הצמדת האלקטרודות של מכשיר EEG.


תוצאה תקינה אופיינית של בדיקת EEG של אדם מבוגר במצב של ערנות אך עם עיניים סגורות היא פעילות אלפא באזורים האחוריים של המוח, ופעילות בטא מפושטת עם פקיחת עיניים. פעילות גלי טטא ודלתא מופיעה בגיל ילדות בערנות ובכל גיל במהלך שינה.

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר חנא רואשדה
ד"ר חנא רואשדה נוירולוגיה
ד"ר ניזאר חוראני
ד"ר ניזאר חוראני נוירולוגיה
ד"ר שאול סטיר
ד"ר שאול סטיר נוירולוגיה

מאמרים בנושא EEG

12 שאלות על אפילפסיה בילדים – והתשובות
12 שאלות על אפילפסיה בילדים – והתשובות
פרופ' אמריטוס אורי קרמר מאת: פרופ' אמריטוס אורי קרמר 09/12/2020

אפילפסיה, מחלה המתבטאת בהתקפים אשר נובעים מהפרעה בפעילות החשמלית במוח. למרות שהבשורה על המחלה עלולה להיות מאיימת עב... לכתבה המלאה

מחלת הפרה המשוגעת
מחלת הפרה המשוגעת
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 12/03/2001

מחלת הפרה המשוגעת לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום טיפולי קנאביס בילדים

בניהולו של ד"ר ורוניקה צ'רנוחה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו