דלג לתוכן

בדיקת pH בדם העובר (Fetal Scalp pH Testing)

ערוץ בריאות האישה
2 דקות קריאה

 בזמן הלידה הרחם מתכווץ ואיתו כלי הדם המספקים דם לשליה. כתוצאה מכך, יתכן שאספקת הדם לעובר תפגע. למרות שהעובר לרוב מסוגל להסתדר עם אספקת דם נמוכה יותר בזמן הלידה, במקרים של לידה ממושכת או סיבוכים תתכן פגיעה. ערך ה-pH בדם העובר מתאר עד כמה דם העובר חומצי. בעובר, ערך זה הינו מדד טוב לזרימת הדם אל העובר וממנו. 


בדיקת pH המבוצעת בזמן לידה פעילה על מנת לבדוק אם זרימת הדם לעובר מספיקה. הבדיקה מבוצעת ע"י דיקור של עור הקרקפת של העובר דרך פתח הנרתיק. לפעמים נעזרים גם בבדיקות נוספות על דגימת הדם הנלקחת, כגון בדיקת לקטאט, שמעידה גם היא על מצב של ירידה באספקת הדם.

אוכלוסיות בסיכון

הסיכונים של בדיקת pH הינם דמם מתמשך של העובר מאיזור הדקירה, הווצרות המטומה (דם שדלף מתחת לעור) על גבי הקרקפת או זיהום. התועלת במידע שיתקבל בנוגע לעובר עולה במקרים רבים על הסיכון הקטן. בדיקת pH אינה מומלצת ליולדות הנושאות מזהמים העוברים בדם כגון הפטיטיס C או HIV (הניגוף הגורם למחלת האיידס).

מחלות קשורות

מצוקת עובר, חמצת (אצידוזיס).

מתי עושים את הבדיקה?

כאשר מוניטור לב העובר (אקוטוקוגרפיה) אינו תקין, רק בכמחצית מהמקרים קיימת בעיה אצל העובר המצדיקה התערבות. בדיקת pH בדם עוברי מספקת מידע רב יותר על מצב העובר במקרים אלה. המידע המתקבל בבדיקה יכול להעיד על מצב העובר, והאם יש צורך לבצע התערבות בלידה (לידה עם מכשירים, ניתוח קיסרי דחוף וכו'). למרות שבדיקה זו אינה נדירה, ברוב הלידות אין צורך בה.

איך להתכונן לבדיקה?

בדיקת pH מתבצעת בחדר לידה. אין צורך להתכונן לבדיקה והיא מהווה חלק מהטיפול ביולדת.

אופן ביצוע הבדיקה

על מנת לבצע את הבדיקה, על הצוואר להיות מורחב. הרופא/ה יבצעו בדיקה וגינלית באמצעות מכשיר יעודי. לאחר מכן, יחטאו את קרקפת העובר וישאבו דם לתוך מבחנה. הבדיקה אורכת מספר דקות והתשובות בד"כ זמינות תוך דקות ספורות.

אחרי הבדיקה

ללא הנחיות מיוחדות.

פענוח תוצאות

· pH - ערכים תקינים: 7.25-7.35

· Lactate (לקטאט) - ערכים תקינים: פחות מ-4.2 ממול/ל.

ערך pH מתחת ל-7.21 או ערך Lactate גבוה מ-4.8 ממול/ל נחשבים כמעידים על ירידה באספקת הדם לעובר. ההחלטה בנוגע להמשך הפעולה בהתייחס לערך ה-pH תלויה במקרה המסוים. 

יתכן שיוחלט לחזור על הבדיקה מספר פעמים במהלך הלידה, או שיוחלט שמצוקת העובר מחייבת פעולה מיידית, כגון לידה באמצעות מלקחיים, ואקום או ניתוח קיסרי דחוף.

המאמר נכתב על ידי ד"ר שי אופיר

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר איתן פאר
ד"ר איתן פאר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר ראובן קידר
ד"ר ראובן קידר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר יחיאל בורק
ד"ר יחיאל בורק יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא בדיקת pH בדם העובר

דלקת או פטריה? הדרכים למניעה, אבחון וטיפול
דלקת או פטריה? הדרכים למניעה, אבחון וטיפול
ד"ר אפרים סיגלר מאת: ד"ר אפרים סיגלר 02/04/2012

זיהומים נרתיקיים הם דבר שכיח ומהווים מטרד עבור נשים בכל הגילאים. יש להם השפעה משמעותית על איכות החיים, על יכולת ההנ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום שחלות פוליציסטיות וגידולים בשחלה

בניהולו של ד"ר קובי כהן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו