דלג לתוכן

בדיקת מבחן התפסת נושא (TAT - Thematic Apperception Test)

מבחן התפסת נושא, TAT (TAT - Thematic Apperception Test) טיפול פסיכולוגי
2 דקות קריאה

TAT הוא מבחן השלכתי הנקרא בעברית "מבחן התפסת נושא". המבחן פותח בתחילת שנות ה- 40 במרפאה של אוניברסיטת הרווארד, ככלי עזר במחקרים על האישיות.

המבחן כולל 31 כרטיסים, שבהם תמונות בשחור- לבן. הכרטיסים לא השתנו מאז גרסתם המקורית ועד היום. בהעברת המבחן מציגים לנבדק חלק מהתמונות ולא את כולן, לפי החלטתו של הבודק ובהתאם לנושאים בהם מתמקד האבחון. ישנן תמונות שיוצגו רק לנשים, חלק אחר מהתמונות מיועד לגברים בלבד, והאחרות מתאימות לשני המינים. ברוב התמונות רואים דמויות אדם במצבי חיים שונים, והנבדק מתבקש לספר סיפור בעל תוכן עבור כל תמונה. במהלך העברת המבחן הבודק יכול לשאול שאלות הבהרה, או לבקש פרטים נוספים על המתרחש בסיפור.

ההנחה היא שהתכונות שהנבדק מייחס לדמויות והסיפורים שהוא מספר עליהן משקפים את עולמו הפנימי ואת הנושאים המעסיקים אותו. ניתוח סיפוריהם של נבדקים מגלה משהו על תפיסתם את עצמם ואת אחרים, על מערכות היחסים שלהם, על דעותיהם, ניסיון חייהם, צרכיהם ושאיפותיהם.

דוגמא לכך היא נבדק המתאר את אחת הדמויות באומרו: "הוא עצוב, כי הוא חושב עכשיו על החברה ממנה נפרד, ומתגעגע אליה". ניתן ללמוד שכנראה אותו נבדק עסוק עכשיו בנושא של פרידה, או מזדהה עם העצב והחסר שבפרידה מסיבה כלשהי (כמובן שללא מידע נוסף ממבחנים נוספים ומשיחה אישית לא ניתן להסיק מסקנות).

הביקורת על המבחן היא שנמצא שהוא מתאים לבדיקת נושאים ומצבים זמניים וחולפים, ולא ברור אם הוא רגיש גם לתכונות אישיות קבועות יותר.

(CAT (Children Apperception Test - אומנם במקור נועד ה- TAT גם לילדים בני 4 ומעלה, אך על פי רוב הוא משמש למבוגרים בלבד.
הגרסה לילדים שבנה בלק (Bellak) מורכבת מסדרת תמונות, בהן מופיעים ציורי בעלי חיים, במקום דמויות אדם. המבחן מבוסס על ההשערה שילדים מזדהים בקלות רבה יותר עם בעלי חיים, ושתמונות אלה עוזרות לעורר את דמיונם. כפי שמקובל בסיפורי ילדים, התמונות מתארות בעלי חיים העוסקים בפעילויות אנושיות. גם במבחן זה הכוונה היא להבין מתוך הסיפורים דחפים, משאלות וקונפליקטים המעסיקים את הילד.

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
 נעמה אילן
נעמה אילן ריפוי בעיסוק
גברת אריאלה בר דויד
גברת אריאלה בר דויד פסיכולוגיה
 ורד ליפשיץ
ורד ליפשיץ פסיכותרפיה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו