//

כריתת מעי חלקית ( Partial colectomy for diverticular disease ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום גסטרואנטרולוגיה

הגדרת הניתוח

טיפול ניתוחי בדלקת דיברטיקולרית (דיברטיקולטיס), או בדימום דיברטיקולרי כרוך בהסרת החלק החולה של המעי (כריתת מעי חלקית) ולאחר מכן חיבור החלקים שנותרו. 

כריתת מעי חלקית מתבצעת בהרדמה כללית.


יתרונות וחסרונות

בעבר, ניתוח לטיפול בדלקת דיברטיקולרית בוצע תמיד כהליך פתוח, במהלכו בוצע חתך גדול בבטן. אולם מאחר וניתוחים לפרוסקופיים הפכו פופולאריים מאד, יותר מנתחים משתמשים בהם לטיפול בדלקת דיברטיקולרית. 

לשני הניתוחים יש יתרונות וחסרונות. לדוגמא, אנשים שעברו ניתוח לפרוסקופי מאושפזים בבית החולים, בדרך כלל, לתקופה קצרה יותר, החלמתם מהירה יותר והסיבוכים לאחר הניתוח מעטים יותר. 

אך כריתת מעי חלקית באמצעות ניתוח לפרוסקופי נחשבת יקרה יותר וחייבת להתבצע על ידי מנתח מנוסה יותר. במקרים מסוימים של דלקת דיברטיקולרית מסובכת, לא ניתן לבצע ניתוח לפרוסקופי.

הליך הניתוח 

כריתת מעי חלקית ניתן לבצע בשלב אחד, אך במקרים מסוימים נדרש יותר מניתוח אחד (ניתוח בשני שלבים). בניתוח בשני שלבים, בשלב הראשון מסירים את החלק החולה של המעי ומחברים את קצה החלק העליון של המעי אל פתח בדופן הבטן (קולוסטומי). 

עד הניתוח הבא הצואה מופרשת מהגוף דרך פתח זה, אל תוך שקית חד פעמית. לאחר שהדלקת והזיהום שנגרמו כתוצאה מהדלקת הדיברטיקולרית נעלמים, מבצעים את הניתוח השני, בו מחברים את שני חלקי המעי זה לזה.

הסיבות לביצוע הניתוח

הרופאים ישקלו לבצע כריתת מעי חלקית באדם הלוקה בדיברטיקולטיס במידה ויש לו:


·        
חסימה חלקית במעי הגס (חסימת מעי), או נקודה צרה במעי (היצרות).
 

·        
התקפים חוזרים ונשנים של דיברטיקולטיס. לעתים קרובות מומלץ לבצע ניתוח, באדם שסבל שני התקפים חמורים, או יותר.
 

·        
סיכון גבוה לסיבוכים (כמו למשל אצל אנשים מתחת לגיל 40, שעברו התקף דיברטיקוליטיס).
 

·        
דימומים חוזרים ונשנים מהמעי (דימום דיברטיקולרי).
 

·        
חשד לסרטן.

יש צורך לבצע כריתת מעי חלקית באמצעות ניתוח באדם הלוקה בדיברטיקוליטיס, כאשר מופיעים אצלו הסיבוכים הבאים:


·        
זיהום בכיס (דיברטיקולום), שנקרע אל תוך חלל הבטן, במיוחד במקרים בהם נוצר כיס של זיהום (אבצס). במקרים מסוימים ניתן לנקז אבצס ללא ניתוח.
 

·        
זיהום שהתפשט אל תוך חלל הבטן- דלקת צפק (פריטוניטיס).
 

·        
חסימה מלאה במעי (חסימת מעי).
 

·        
זיהום שמתפשט דרך הדם, אל חלקים נוספים בגוף (אלח דם-ספסיס).
 

·        
דימום חמור שאינו נפסק לאחר טיפול דרך אנגיוגרפיה, או קולונוסקופיה. (בעיה זו הינה בעיה נפרדת שאינה קשורה לדיברטקוליטיס, אך היא עלולה להופיע).
מומחים


מאמרים לפי נושא כריתת מעי חלקית

מאמרים נוספים בתחום
מחקר ישראלי חדש של פרופ' נדיר ארבר, מנהל המרכז למניעת סרטן במרכז הרפואי תל אביב על שם סוראסקי אשר בוצע בסיוע אייל שגיב דוקטורנט לרפואה ולמחקר, באוניברסיטת תל אביב, מצא גן חדש המעודד את גדילתם של...
ידוע זה מכבר כי נוגדי דלקת לא סטרואידיים כמו אספירין עשויים למנוע את סרטן המעי הגס. במחקר שתוצאותיו נמסרו השבוע, בכינוס האיגוד האמריקאי למחקר סרטן, נבדקה ההשפעה של פאראצטאמול על מניעת גידו...

שאלות ותשובות לפי נושא כריתת מעי חלקית

בתחום
אבחון מחלת מעי דלקתית (קרוהן או קוליטיס) הוא מורכב. תהליך האבחון כולל אנמנזה מפורטת, בדיקה גופנית, בדיקות דם, קולונוסקופיה או גסטרוסקופיה וכן בדיקות הדמייה נוספות כמו בדיקה באמצעות קפסולה מצלמת. ...
אמילאז הוא אנזים המצוי ברוק ובמיצי הלבלב. בדיקתו נעשית בעיקר על מנת לאבחן בעיה בלבלב או במערכת העיכול. בדיקת אמילאז מוגברת מעט לא בהכרח מצביעה על בעיה ויכולה להיות מקרית. CPK הוא אנזים הנמצא בשריר...

פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קליפה אדומה בצואה בלדו 13/08/2020 16:34
 • הייי, בן 29 ושמתי לב שמזה כבר כמה שנים יש לי לפעמים קליפה אדומה בודדת ביציאה..מציין שזה מופיע לסירוגין וממש נראה כמו קליפה. יש מה לבדוק?

 • + הוסף תגובה
קליפה דר' דן קרטר 13/08/2020 22:28
 • שלום סביר להניח שמדובר בקליפה של פרי או ירק ( כמו עגבניה) לא חושב שכדאי לבדוק משהו

 • + הוסף תגובה
אומפרדקס 20 מג ר 10/08/2020 22:42
 • היי אבא שלי בן 73 דמנטי לאחר אירוע מוחי וניתוח מעקפים לפני 4 וחצי שנים. בזמנו משום שקיבל אספירין ניתן לו לוסק להגנה על הקיבה במינון 20 מ"ג ביום. בהמשך הפסיק לקבל אספירין והתחיל לקבל אליקויס. ובאותו זמן אנחנו קראנו על מחקר לגבי קשר אפשרי בין לוסק לנזקים מוחיים. אבא עשה אז גם סיטי חזה (סוף 2016) שהדגים בקע סרעפתי קטן. בייעוץ שקיבלנו בזמנו הגסטרואנטרולוג אמר שבמאזן עלות מול תועלת במניעת דימום מדרכי העיכול אצל חולה עם בקע סרעפתי אל מול פרופיל תופעות הלוואי של התרופה הוא בעד המשך נטילת הלוסק. היום אנחנו כבר 4 שנים אחרי, ובייעוץ שקיבלנו מפנימאי שמטפל בו כעת וכנל יעוץ רוקחי הומלץ על הפסקת הלוסק כמו גם מספר תרופות נוספות שלטענת הרופא מהוות עומס תרופתי מיותר בגילו ומצבו של אבי ובעלות מגוון רחב של תופעות לוואי שיכולות להסביר שינויים כאלה ואחרים במצבו. מה דעתך? האם להפסיק עם הלוסק או שהסכנה בדימום ממערכת העיכול בהנתן בקע סרעפתי גדולה מספיק כדי להמשיך בנטילת התרופה? (אציין שללא קשר לאבא גם בקע משפעתי ענק שחלק גדול מדרכי העיכול שלו נמצאות בו...) תודה

 • + הוסף תגובה
אומפרדקס דר' דן קרטר 11/08/2020 23:30
 • שלום ראשית הוכח שאומפרדקס אינו גורם לנזק מוחי או דמנציה עם הגיל כמובן שי שסכנה בדימום יחד עם זאת- בקע סרעפתי אינו מעלה את הסיכון דימום ממערכת עיכול בצורה משמעותית האם דימם בעבר מערכת העיכול? האם נוטל שילוב של2 תרופות מדללות?

 • + הוסף תגובה
לא ידוע על דימום בעבר ר 12/08/2020 17:14
אומפרדקס דר' דן קרטר 12/08/2020 23:00
 • לאור גילו ונטילת האלקוויס ממליץ להמשיך טיפול

 • + הוסף תגובה
צרבת כרונית יוסי 11/08/2020 07:57
 • שלום אני סובל תקופה ארוכה מצרבת. בחודשים האחרונים הבעיה התגברה ואני מתעורר בבוקר עם תחושה של שריפה בגרון,ובהמשך היום תחושה של גוש בגרון. בבדיקת גסטרוסקופיה נמצאו: בקע בסרעפת באורך 3 ס"מ, לשוניות רירית ורודה לגובה 5 ס"מ, ארוזיות זעירות באנטרום. טופלתי עם כדור אומפראזול וגם קונטרולוק ולא עזרו. האם במקרה שלי מומלץ ניתוח לתיקון הבקע?

 • + הוסף תגובה
צרבת דר' דן קרטר 11/08/2020 23:26
 • שלום במקרה שלך אין ספק שיש מחלת החזר ושטי לדעתי לא מיצית טיפול -נית ןלבצע שינויים טיפוליים תרופתיים ולשלב תרופות שונות כמו כן יש לברר מהי הלשונית על ידי ביופסיות, ובמידת הצורך לעקוב או לטפל הכי נכון יהיה פשוט לפנות למומחה בגסטרו שעיסוקו היו בנוירוגסטרו

 • + הוסף תגובה
מידע נוסף לרופא יוסי 12/08/2020 08:06
 • לשוניות רירית שנמצאו בגסטרוסקופיה מצביעות על תסמונת בארט? האם להערכתך מחלת החזר ושטי , נובעת מהבקע 3 ס"מ שנמצא או מהלשוניות? תודה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!