כריתת מעי חלקית ( Partial colectomy for diverticular disease ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום גסטרואנטרולוגיה

הגדרת הניתוח

טיפול ניתוחי בדלקת דיברטיקולרית (דיברטיקולטיס), או בדימום דיברטיקולרי כרוך בהסרת החלק החולה של המעי (כריתת מעי חלקית) ולאחר מכן חיבור החלקים שנותרו. 

כריתת מעי חלקית מתבצעת בהרדמה כללית.


יתרונות וחסרונות

בעבר, ניתוח לטיפול בדלקת דיברטיקולרית בוצע תמיד כהליך פתוח, במהלכו בוצע חתך גדול בבטן. אולם מאחר וניתוחים לפרוסקופיים הפכו פופולאריים מאד, יותר מנתחים משתמשים בהם לטיפול בדלקת דיברטיקולרית. 

לשני הניתוחים יש יתרונות וחסרונות. לדוגמא, אנשים שעברו ניתוח לפרוסקופי מאושפזים בבית החולים, בדרך כלל, לתקופה קצרה יותר, החלמתם מהירה יותר והסיבוכים לאחר הניתוח מעטים יותר. 

אך כריתת מעי חלקית באמצעות ניתוח לפרוסקופי נחשבת יקרה יותר וחייבת להתבצע על ידי מנתח מנוסה יותר. במקרים מסוימים של דלקת דיברטיקולרית מסובכת, לא ניתן לבצע ניתוח לפרוסקופי.

הליך הניתוח 

כריתת מעי חלקית ניתן לבצע בשלב אחד, אך במקרים מסוימים נדרש יותר מניתוח אחד (ניתוח בשני שלבים). בניתוח בשני שלבים, בשלב הראשון מסירים את החלק החולה של המעי ומחברים את קצה החלק העליון של המעי אל פתח בדופן הבטן (קולוסטומי). 

עד הניתוח הבא הצואה מופרשת מהגוף דרך פתח זה, אל תוך שקית חד פעמית. לאחר שהדלקת והזיהום שנגרמו כתוצאה מהדלקת הדיברטיקולרית נעלמים, מבצעים את הניתוח השני, בו מחברים את שני חלקי המעי זה לזה.

הסיבות לביצוע הניתוח

הרופאים ישקלו לבצע כריתת מעי חלקית באדם הלוקה בדיברטיקולטיס במידה ויש לו:


·        
חסימה חלקית במעי הגס (חסימת מעי), או נקודה צרה במעי (היצרות).
 

·        
התקפים חוזרים ונשנים של דיברטיקולטיס. לעתים קרובות מומלץ לבצע ניתוח, באדם שסבל שני התקפים חמורים, או יותר.
 

·        
סיכון גבוה לסיבוכים (כמו למשל אצל אנשים מתחת לגיל 40, שעברו התקף דיברטיקוליטיס).
 

·        
דימומים חוזרים ונשנים מהמעי (דימום דיברטיקולרי).
 

·        
חשד לסרטן.

יש צורך לבצע כריתת מעי חלקית באמצעות ניתוח באדם הלוקה בדיברטיקוליטיס, כאשר מופיעים אצלו הסיבוכים הבאים:


·        
זיהום בכיס (דיברטיקולום), שנקרע אל תוך חלל הבטן, במיוחד במקרים בהם נוצר כיס של זיהום (אבצס). במקרים מסוימים ניתן לנקז אבצס ללא ניתוח.
 

·        
זיהום שהתפשט אל תוך חלל הבטן- דלקת צפק (פריטוניטיס).
 

·        
חסימה מלאה במעי (חסימת מעי).
 

·        
זיהום שמתפשט דרך הדם, אל חלקים נוספים בגוף (אלח דם-ספסיס).
 

·        
דימום חמור שאינו נפסק לאחר טיפול דרך אנגיוגרפיה, או קולונוסקופיה. (בעיה זו הינה בעיה נפרדת שאינה קשורה לדיברטקוליטיס, אך היא עלולה להופיע).
מומחים


מאמרים לפי נושא כריתת מעי חלקית

מאמרים נוספים בתחום
מחקר ישראלי חדש של פרופ' נדיר ארבר, מנהל המרכז למניעת סרטן במרכז הרפואי תל אביב על שם סוראסקי אשר בוצע בסיוע אייל שגיב דוקטורנט לרפואה ולמחקר, באוניברסיטת תל אביב, מצא גן חדש המעודד את גדילתם של...
ידוע זה מכבר כי נוגדי דלקת לא סטרואידיים כמו אספירין עשויים למנוע את סרטן המעי הגס. במחקר שתוצאותיו נמסרו השבוע, בכינוס האיגוד האמריקאי למחקר סרטן, נבדקה ההשפעה של פאראצטאמול על מניעת גידו...

שאלות ותשובות לפי נושא כריתת מעי חלקית

בתחום
אבחון מחלת מעי דלקתית (קרוהן או קוליטיס) הוא מורכב. תהליך האבחון כולל אנמנזה מפורטת, בדיקה גופנית, בדיקות דם, קולונוסקופיה או גסטרוסקופיה וכן בדיקות הדמייה נוספות כמו בדיקה באמצעות קפסולה מצלמת. ...
אמילאז הוא אנזים המצוי ברוק ובמיצי הלבלב. בדיקתו נעשית בעיקר על מנת לאבחן בעיה בלבלב או במערכת העיכול. בדיקת אמילאז מוגברת מעט לא בהכרח מצביעה על בעיה ויכולה להיות מקרית. CPK הוא אנזים הנמצא בשריר...

פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עצירות וAR בתשבע 25/11/2020 12:27
  • שלום ד"ר, הבנתי שעצירות היא משהו שכיח כשנותנים פורמולות AR ושיש כאלה שפחות גורמות לזה כמו אנפמיל. האם זה נכון? האם יש עדיפות להסמכת תמל רגיל במקום AR מחשש לעצירות?

  • + הוסף תגובה
עצירות דר' דן קרטר 25/11/2020 22:14
דם רקטלי היתוש 25/11/2020 10:45
  • שנים רבות אני סובלת מדם רקטלי לאחרונה עשיתי דם סמוי- יצא שלילי אחרי תקופת מה עשיתי קולונוסקופיה- ( לפני שנה) לא היו ממצאים חריגים דהיינו הבדיקה תקינה הייתה רגיעה ואולם לאחרונה מידי פעם ישנו דימום רקטלי- האם יש לי סיבה לדאגה? בדיקות שעליי לעשות?

  • + הוסף תגובה
דימום רקטלי דר' דן קרטר 25/11/2020 22:13
  • שלום מדובר ככל הנראה בדימום מטחורים ניתן להרגע בהנתן והקולונוסקופיה הייתה תקינה ובהכנה טובה

  • + הוסף תגובה
הליקובקטור פלורי יעל 24/11/2020 15:23
  • שלום, גילו אצל חבר שלי את החיידק הליקובקטור פלורי בקיבה רציתי לדעת האם זה חיידק מדבק? הרופאה שלו אמרה שלא אבל באינטרנט קראתי שכן, אני סובלת מכאבי בטן שבאים והולכים ואי נוחות בבטן לכן רציתי לדעת האם יכול להיות שנדבקתי ממנו?

  • + הוסף תגובה
הליקובקטר דר' דן קרטר 24/11/2020 22:54
  • שלום החיידק מדבק, אולם לא בדרך הרגילה בדרך כלל מדובר בהדבקה בגיל הילדות עקב שימשו בכלים משותפים

  • + הוסף תגובה
חיידק יעל 25/11/2020 01:07

הצטרפו לאינדקס הרופאים!