דלג לתוכן

תיקון רקטוצלה (Repair of rectocele or enterocele)

2 דקות קריאה

מטרת הניתוח

תיקון רקטוצלה ואנצטרוצלה מבוצע על מנת להתגבר על תסמינים, כגון תנועה של המעי שנדחף אל דופן הנרתיק, כאבים בגב התחתון וכאבים בזמן קיום יחסי מין. לעתים אנטרוצלה גורמת לתסמינים, רק כאשר היא גדולה במידה כזו שהיא מתבלטת עד מרכז תעלת הנרתיק.

לעתים קרובות רקטוצלה ואנטרוצלה מתרחשות במקביל לצניחה של איברים נוספים באגן הירכיים, לכן יש ליידע את הרופא לגבי תסמינים נוספים. במקרים בהם הרופא מוצא במהלך בדיקה שגרתית של אגן הירכיים, שיש גם צניחה של שלפוחית השתן (ציסטוצלה), צניחה של השופכה (אורתרוצלה), או צניחה של הרחם, ניתן לטפל גם בבעיות אלו במהלך אותו ניתוח עצמו.

הליך הניתוח
רקטוצלה נגרמת כתוצאה ממצב בו קצה המעי הגס (החלחולת- רקטום) נדחף לכיוון הדופן האחורית של הנרתיק. אנטרוצלה (צניחה של המעי הדק) נגרמת כאשר המעי הדק נלחץ אל הדופן העליונה של הנרתיק ומזיז אותה. 

רקטוצלות ואנטרוצלות מתפתחות במקרים בהם שרירי האגן התחתונים ניזוקים כתוצאה מצירים, לידות, ניתוחים קודמים באגן, או שהם נחלשים עקב הזדקנות. במקרים נדירים רקטוצלה ואנטרוצלה יכולות להיות מולדות.

רקטוצלה או אנטרוצלה גדלה או מתבלטת כתוצאה ממאמץ, או מלחץ (לדוגמא בזמן פעולת מעיים). לעתים רקטוצלה ואנטרוצלה נגרמות בו זמנית, במיוחד אצל נשים שעברו ניתוח לכריתת רחם.

מאחר ורקטוצלה ואנטרוצלה הן פגמים ברקמות התומכות באגן, ולא בדופן המעי, הדרך המוצלחת ביותר לטפל בהן היא באמצעות ניתוח לתיקון דופן הנרתיק. הניתוח משקם את הרקמות שנמתחו, או נקרעו באזור הצניחה. 

בנוסף, תיקון רקטוצלה מחזק את דופן הנרתיק, על מנת למנוע צניחה חוזרת. בדרך כלל תיקוני רקטוצלות ואנטרוצלות מבוצעים דרך הנרתיק, אלא אם קיימת בעיה בריאותית אחרת, שמחייבת ביצוע התיקון באמצעות חתך בבטן.

אחרי הניתוח

תיקון רקטוצלה ואנטרוצלה בדרך כלל משתמשים בהרדמה כללית. יתכן אשפוז ליום או יומיים לאחר הניתוח. רב הנשים חוזרות לפעילות שגרתית תוך ששה שבועות לערך. יש להימנע מפעילות הכרוכה במאמץ במהלך ששת השבועות הראשונים, ולהעלות את רמת הפעילות בהדרגה.

תפקוד נורמלי של המעי חוזר תוך שבועיים עד ארבעה שבועות. חשוב להימנע מעצירות במהלך תקופה זו. הרופא ייתן הנחיות מיוחדות לטיפול במעי, אך חשוב לצרוך מאכלים עשירים בסיבים תזונתיים ולשתות מספיק נוזלים. מומלץ לשתות 6 עד 8 כוסות מים ביום.

רוב הנשים מסוגלות לחזור לקיום יחסי מין, לאחר תקופה של שhשה שבועות לערך.

שייך לתחום: ניתוחים בתחום גסטרואנטרולוגיה

רופאים בתחום
ד"ר אוה ניב
ד"ר אוה ניב גסטרואנטרולוגיה
ד"ר יובל אור
ד"ר יובל אור יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר ניר חייא
ד"ר ניר חייא יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים

שאלות מתוך פורום גסטרו ומחלות כבד

בניהולו של ד"ר אייל הירש
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו