ספינל סטנוזיס ( Spinal fusion for spinal stenosis ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אורתופדיה

מטרת הניתוח

ניתוח ספינל סטוניזס נועד לבצע איחוי חוליות (ארתרודזיה)  בין שתי עצמות או יותר, באופן כזה שהמפרקים אינם מסוגלים לנוע. 

נהוג לבצע ניתוח ספינל סטוניזס אצל אנשים הלוקים בהיצרות של עמוד השדרה, לשם איחוי חוליות, במהלך ניתוח להפחתת לחץ באמצעות כריתת קשת החוליה, על מנת לסייע בייצוב החלק של עמוד השדרה בו הוסרה, או השתחררה חוליה.  

ייצוב עמוד השדרה עשוי לשפר את התפקוד ולהקל על הכאב. ניתוח לאיחוי חוליות הוא ניתוח גדול, בדרך כלל הוא אורך מספר שעות.

סוגי ניתוחים 

·         בשיטה הנפוצה ביותר, לוקחים עצם ממקום אחר בגוף המנותח, או מבנק העצמות. משתמשים בעצם זו ליצירת "גשר" בין חוליות סמוכות. השתלת העצם ה"חיה" גורמת לצמיחה של עצם חדשה.
 
·         במקרים מסוימים משתמשים בשיטת איחוי נוספת (המכונה איחוי מכשירני), בשיטה זו שתלים (דוגמת פינים, חוטים, או ברגים) מוצמדים אל החוליות, על מנת לחבר אותן זו אל זו, עד שתצמח ביניהן עצם חדשה.

קיימות מגוון שיטות ייחודיות לאיחוי מספר חוליות זו אל זו, אך ההליך הבסיסי זהה. השיטות של ניתוח ספינל סטונזיס שונות זו מזו החל מסוג העצם, או השתלים בהם נעשה שימוש, ועד המיקום דרכו מתבצע הניתוח – מלפנים – מהחלק הקדמי של הגוף, או מאחור – מהגב. 

השיטה בה מבוצע ניתוח ספינל סטונזיס נבחרת תוך התחשבות במספר גורמים, כולל גילו של המנותח ומצבו הבריאותי, חומרת הלחץ על שורשי העצב והתסמינים הקשורים בכך והשיטה בה מתמחה המנתח. תקופת ההחלמה והמוגבלות בביצוע פעילויות שונות נמשכת 6 עד 12 חודשים. 

לאחר כריתת קשת החוליה ואיחוי חוליות, עלולה להתפתח היצרות של עמוד השדרה ממש מעל, או מתחת לאיחוי קודם. ניתוחים חוזרים לטיפול במצבים של היצרות עמוד השדרה, מגדילים את הסיכון לסיבוכים ולחוסר יציבות בעמוד השדרה.
מומחים
פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!