דלג לתוכן

פסיכותרפיה אינטגרטיבית (Integrative psychotherapy)

Integrative psychotherapy
המומחים של Infomed מסבירים:

פסיכותרפיה אינטגרטיבית היא צורת טיפול המשלבת רעיונות תיאורטיים וטכניקות של מספר סוגי פסיכותרפיה. פסיכותרפיה אינטגרטיבית הופכת ליותר ויותר פופולארית בעשורים האחרונים וקיימת כיום במגוון וריאציות.

פסיכותרפיה אינטגרטיבית - רקע

לאורך המחצית השנייה של מאה העשרים, הלכה וגברה ההתעניינות בדומה והשונה בין גישות שונות של פסיכותרפיה. כבר בשנת 1936, פורסם מאמר שהצביע על כך שהגורמים המרכזיים האפקטיביים בפסיכותרפיה משותפים לגישות הטיפוליות השונות (Rosenzweig). בין היתר נמצא כי יש משקל רב לאישיות המטפל, לקשר בין המטפל והמטופל, ולאופן בו כל סוג של טיפול מקנה למטופל דרך להבנת מצבו ומצוקתו. מסקנות אלו הביאו להנחה כי רב המשותף על השונה בין סוגי הטיפול השונים. לצד זאת, נמצא כי אין סוג ספציפי של פסיכותרפיה, אשר מצליח להסביר את כל סוגי המצוקות הנפשיות ולטפל בהן. ממצאים אלו ואחרים העלו צורך בפיתוחה של פסיכותרפיה אינטגרטיבית, אשר תוכל להפגיש בין גישות ושיטות טיפוליות שונות. במובנים רבים פסיכותרפיה אינטגרטיבית עודנה בחיתוליה, מבחינת היותה אסכולה בפני עצמה, הנלמדת ומיושמת במוסדות הכשרה ובמרכזי טיפול. עם זאת, ככל שחולפות השנים גובר השיח בין פסיכולוגים מאסכולות שונות ומתרבים שיתופי פעולה המולידים וריאציות שונות של פסיכותרפיה אינטגרטיבית, שהופכת ליותר ויותר מקובלת.

פסיכותרפיה אינטגרטיבית – וריאציות טיפול שונות

פסיכותרפיה אינטגרטיבית קיימת כיום במגוון וריאציות, הנבדלות זו מזו בסוגי הפסיכותרפיה שמשולבים יחד, כמו גם באופן בו כל אחת מהן משלבת היבטים של תיאוריה וטכניקה. להלן מספר סגנונות טיפול מרכזיים.

• אקלקטיות טכנית - פסיכותרפיה אינטגרטיבית המתבססת על שילוב טכניקות ממספר תחומי טיפול, מבלי שנעשה איחוד בין התיאוריות של סוגי הטיפול השונים. לכל מטופל מותאמים הכלים הטיפוליים המתאימים לו, לאחר תהליך הערכה.

• גישת הגורמים המשותפים - פסיכותרפיה אינטגרטיבית המתבססת על רשימה של גורמים שנמצאו במחקרים כיעילים בטיפול ומשותפים לרוב סוגי הפסיכותרפיה הקיימים. במסגרת הטיפול, מותאמת עבור כל מטופל קומבינציה בה הטיפול יתמקד.

• אינטגרציה תיאורטית - פסיכותרפיה אינטגרטיבית המסתמכת על איחוד של מספר תיאוריות טיפוליות שונות, במטרה ליצור תיאורה אינטגרטיבית מקיפה, בהיבטים של רגש, חשיבה התנהגות, מערכות יחסים ועוד.

• אינטגרציה של הטמעה - פסיכותרפיה אינטגרטיבית המסתמכת על תיאוריה אחת, כאשר לאורך הטיפול משולבות יחד טכניקות טיפוליות שמקורן בגישות אחרות של פסיכותרפיה.

  רופאים בתחום

  נוירולוגיה
  ד"ר ורד ליבנה
  5.0
  ( 7 חוות דעת )
  "לדר' ליבנה הגענו בהמלצת רופא המשפחה לאחר שהיה בהרצאה של דר' ליבנה לרופאים בקהילה. הרופאה הקדישה לי ולביתי (בת 18) את כל הזמן הנחוץ (כמעט שעה), בדקה את כל המסמכים שהבאנו עוד בזמן הביקור, הפנתה את ביתי לעוד בדיקה נוספת - מבחן MOXO (לא כלול בסל) ונתנה לנו את המייל הפרטי שנשלח לה את תוצאות הבדיקה בשביל שתפענח אותה. עוד אציין שבהמשך גם קיבלנו הקלות למבחן הפסיכומטרי. אני רוצה להודות לדר' ליבנה וממליץ עליה בחום."
  קראו עליי עוד
  רפואת שיניים
  ד"ר חוסאם עמאשה
  4.6
  ( 12 חוות דעת )
  "הגעתי לטיפול בהרגשה מפוחדת, יצאתי בהרגשה טובה, שעברתי את זה בלי פחד ובצורה נעימה..."
  קראו עליי עוד

  מאמרים בנושא פסיכותרפיה אינטגרטיבית

  נחשבים לאנשים מאושרים? כנראה שתזכו גם לחיים בריאים יותר
  נחשבים לאנשים מאושרים? כנראה שתזכו גם לחיים בריאים יותר
  מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 22/07/2019

  מחקרים רבים הצביעו על הקשר שבין שמחת חיים ואופטימיות לבין אריכות ימים, אך האם השקפת עולם חיובית הופכת גם את השנים ל... לכתבה המלאה

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו