ניתוח עפעפיים, הרמת עפעפיים ( Blepharoplasty ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום עיניים

מטרת הניתוח

ניתוח עפעפיים נועד על מנת לתקן עפעפיים שמוטות, על ידי הסרת עור עודף, שרירים ורקמת שומן. ככל שאתה מתבגר, העפעפיים נמתחות, והשרירים אשר אמורים לתמוך בהן הולכים ונחלשים. 


תכנון ניתוח עפעפיים עליונים

Shutterstock | puhhhaכתוצאה מכך, תיתכן הצטברות של עודפי שומן מעל ומתחת לעפעפיים שלך, אשר גורם לגבות לשקוע, לעפעפיים שלך להיות שמוטים, ולגרום להיווצרותן של שקיות מתחת לעיניים שלך. מעבר לכך שמראה פניך ייראה מבוגר יותר, עור עודף של עפעפיים שמוטים יכול לפגום בשדה הראיה שלך. ניתוח עפעפיים יכול לצמצם או להעלים לחלוטין את הפגיעה בשדה הראיה שלך.

ניתוח עפעפיים מבוצע בדרך כלל במרפאות החוץ באשפוז יום. על מנת לסייע להחליט האם ניתוח עפעפיים הינו הפתרון הטוב ביותר עבורך, עליך לדעת למה לצפות, ועליך לקחת לעצמך את הזמן על מנת לבחון את היתרונות והסיכונים הכרוכים בביצוע ניתוח עפעפיים.

ייתכן ותשקול לעבור ניתוח עפעפיים במידה והם שמוטים או נפולים ומונעים ממך לפקוח את עיניך במלואן, או שהם מושכים את העפעפיים התחתונות שלך מטה. הסרת הרקמה העודפת מן העפעף העליון, התחתון או שניהם גם יחדיו, יכולה לתרום הן לשיפור שדה הראייה שלך והן להעניק מראה צעיר וחיוני יותר לפניך. 

ניתן לשקול ביצוע ניתוח עפעפיים במידה ואתה סובל מ:

 • עפעפיים עליונות נפוחים או דמויי שקים.
 
 • עודפי עור באזור העפעף העליון אשר חוסמים את שדה הראיה שלך.
 
 • עפעפיים תחתונים נפולים, אשר גורמים לחשיפת לובן העין הנמצא מתחת לקשתית העין (החלק הצבעוני של העין)
 
 • עודפי עור בעפעפיים התחתונות
 
 • שקיות מתחת לעיניים
   ניתן לבצע ניתוח עפעפיים יחד עם ביצוע הליך ניתוחי אחר, כגון הרמת הגבות, מתיחת פנים או החלקת עור הפנים. במידה ואתה עובר את הניתוח רק על מנת לשפר את המראה החיצוני שלך, סביר להניח כי הניתוח לא יכוסה על ידי ביטוח הבריאות שלך.

הכנה לניתוח

עוד בטרם תקבע את התור לביצוע ניתוח עפעפיים, עליך להיפגש עם מנתח פלסטי על מנת לדון איתו לגבי יעילות הטיפול במקרה שלך. פגישה זו כוללת בין השאר:

העבר הרפואי שלך. רופא עיניים ישאל אותך לפני ניתוח עפעפיים שאלות בנוגע למחלות בעבר ובהווה. הוא יבקש ממך לפרט לגבי תופעות של עיניים יבשות, ברקית (גלאוקומה), רגישויות ואלרגיות באזור העיניים שלך, ובעיות עיניים אחרות. עליך לומר לרופא במידה ואתה סובל מבעיות במחזור הדם, בבלוטת התריס, סובל מסוכרת או מחלה קשה אחרת. 

כמו כן ישאל אותך הרופא לפני ניתוח עפעפיים לגבי התרופות אותן אתה נוטל על בסיס קבוע, כולל תרופות אשר נמכרות ללא מרשם. עליך לוודא כי העברת לרופא את כל המידע לגבי תוספי מזון טבעיים שאתה נוטל, חלק מהם – כולל גינקו, ג'ינסנג, שום וזנגוויל – עלולים ליצור בעיות של דימום יתר.

בדיקה גופנית. הרופא המנתח שלך יבצע בדיקת גופנית מקיפה, הכוללת את בדיקת הראייה שלך וייצור הדמעות. הוא ישתמש במכשור מיוחד על מנת למדוד את חלקים מן העפעף שלך.

צילומים. לפני ניתוח עפעפיים הרופא יצלם אותם ממספר זוויות שונות. תמונות אלה יסייעו לאחר מכן בתכנון מהלך הניתוח ויסייעו להעריך את ההשפעות ארוכות הטווח של הניתוח.

דיון בציפיות שלך מן הניתוח. יתקיים דיון אשר יסייע לך לתאם ציפיות על מנת שתוצאות הניתוח יהיו לשביעות רצונך המלאה. היה מוכן לשוחח עם הרופא לגבי המניעים שלך לבצע ניתוח עפעפיים, ומהן התוצאות להן אתה מצפה. הרופא המטפל בך יוכל לומר לך האם הציפיות שלך תואמות את התוצאות הצפויות.

לפני ביצוע ניתוח עפעפיים, תתבקש:

להפסיק ליטול תרופות שונות כגון אספירין, איבופרופן (אדוויל, מורטין ואחרים), ותרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים, כמו גם תוספי מזון על בסיס טבעי אשר ידוע שהם עלולים לגרום לדימום יתר. ההמלצה היא להפסיק ליטול את התרופות שבועיים לפני מועד הניתוח. תוכל להמשיך ליטול תרופות רק במידה והן אושרו על ידי הרופא המנתח שלך.

הימנע מחשיפה מיותרת של העור שלך לאור השמש כשבוע לפני מועד הניתוח ובמשך שלושה חודשים לאחריו.

במידה ואתה עובר ניתוח עפעפיים במרפאות החוץ באשפוז יום, דאג שיהיה לצידך אדם קרוב אשר יוכל להסיע אותך לביתך לאחר הניתוח. בקש ממישהו לשהות לצידך בלילה הראשון שלאחר הניתוח.

למה תוכל לצפות אחרי ביצוע ניתוח עפעפיים?

ניתוח עפעפיים מבוצע בדרך כלל במרפאות החוץ באשפוז יום, והוא מבוצע תחת הרדמה מקומית. הרופא המנתח יזריק אל רקמת העפעפיים שלך חומר מרדים, כמו כן תקבל תרופות במתן תוך ורידי (אינפוזיה) על מנת לסייע לך להירגע. תרופות אלה יגרמו לך להיות מטושטש מעט, אך אתה תמשיך להיות ערני לא תירדם כתוצאה מהן.

תהליך הניתוח

במידה ואתה עובר ניתוח עפעפיים גם בעפעף העליון וגם בעפעף התחתון בו זמנית, המנתח ינתח תחילה את העפעף העליון שלך. הרופא המנתח יבצע חתך לאורך הקפל הטבעי של העפעף העליון. לאחר מכן הוא יסיר את העור העודף ומעט מרקמת השריר והשומן הנמצאים מתחת לעור. הסגירה של החתך מבוצעת על ידי תפירה עדינה שכמעט ולא תותיר אחריה צלקת. לעיתים משתמשים לסגירת החתך באגד מיוחד או דבק כירורגי לעור.

החתך שמבוצע העפעף התחתון מבוצע ממש מתחת לקו הריסים, באזור הקמט הטבעי של העין או ממש בתוך העפעף התחתון. הרופא המנתח יסיר רקמת שומן עודפת, שרירים ועור עודף. מיקום התפרים מצידו הפנימי של העפעף או מתחת לקו הריסים, תלוי במיקומו של החתך המבוצע.

במידה והעפעף של נופל קרוב מאוד לאישון שלך, ניתוח עפעפיים יבוצע יחד עם הליך ניתוחי נוסף לטיפול בבעיה זו המכונה צנחת (ptosis).

סיכונים בניתוח

כמו בכל הליך ניתוחי אחר, כך גם ניתוח עפעפיים נושא בצידו מספר סיכונים, כגון הסכנה להופעתו של זיהום, או תגובה אלרגית לחומר ההרדמה. סיכונים אחרים אשר אופייניים לסוג ניתוח זה, כוללים בין השאר:

- אובדן תחושה זמני באזור העפעפיים.

- עיניים יבשות ומגורות.

- שינויים זמניים בראייה, כגון ראייה כפולה.

- ליקויים בתפקוד העפעפיים.

- צלקות.

- סיכוי קטן מאוד לעיוורון כתוצאה מדימומים בתוך העיניים.

שוחח עם הרופא המטפל בך כיצד סיכונים אלה יכולים להשפיע עליך. ההבנה של כל הסיכונים הכרוכים בביצוע ניתוח עפעפיים, ושקילת כל היתרונות שבו, יכולים לסייע לך להחליט האם ניתוח זה הוא אפשרות אשר טובה ומועילה במקרה שלך.

הטיפול שאחרי הניתוח

ניתוח עפעפיים אורך בדרך כלל פחות משעתיים, הדבר תלוי בכמות ומיקומה של הרקמה העודפת שיש להסיר. לאחר מיכן תוכל להתאושש בחדר ההתאוששות, אשר בו האחיות תוכלנה לעקוב אחר תהליך ההתאוששות לך. מאוחר יותר באותו היום תוכל לשוב ולהמשיך את תהליך ההחלמה בביתך.

לאחר ניתוח עפעפיים תקבל משחה לסיכוך וטיפות עיניים על מנת לשמור על העיניים שלך מפני התייבשות. המשחה תגרום בדרך כלל לטשטוש מסוים בראייה שלך, זהו מצב זמני. ייתכן ולאחר הניתוח תסבול מעיניים דומעות, רגישות יתר לאור, וראייה כפולה. 

בתחילה החתכים שלך יהיו אדומים, ונראים לעין. ייתכן והעפעפיים שלך יהיו נפוחים וחסרי תחושה למשך מספר ימים. נפיחות והופעת חבלות, בדומה ל"פנס" בעין, יימשכו קרוב לוודאי כשבוע ימים ויותר. ניתן להשתמש ברטיות קרח, או תחבושות קרות על העיניים על מנת לצמצם את הנפיחות.

במידה וסגירת החתך בוצעה בעזרת תפרים, אלה יוצאו לאחר כשלושה עד ארבעה ימים.

במידה ולא קיבלת מן הרופא שלך הוראות או הנחיות אחרות, עליך לנקוט באמצעי הזהירות הבאים, בשבוע שלאחר ניתוח עפעפיים:

 אל תרים משאות כבדים במשקל העולה על 9 קילוגרמים.

הימנע משחיה

הימנע מפעילות מאומצת, כגון התעמלות אירובית או ריצה.

הקפד להרים את הראש מעבר לגובה בית החזה בזמן השינה.

הקפד אחר מילוי הוראותיו של הרופא בנוגע לניקוי העיניים והשימוש בטיפות העיניים.

גש במיידי לטיפול רפואי במידה ואתה סובל מקוצר נשימה, כאבים בחזה, הפרעות בקצב הלב, כאבים חריגים, דימומים או הפרעות בראייה.

התוצאות

היעלמותן של הצלקות באזור הניתוח יכול לארוך כשישה חודשים ואף מעבר לכך. עליך לשמור על העור העדין של העפעפיים שלך מפני חשיפה מיותרת לאור השמש במשך זמן זה.

מרבית בני האדם אשר עברו ניתוח עפעפיים יוצאים מרוצים מן התוצאה הסופית של הניתוח. הם מראים עלייה בביטחון העצמי שלהם כתוצאה מן המראה הצעיר והחיוני יותר לו הם זכו בעקבות הניתוח. 

למרבית בני האדם תוצאות ניתוח עפעפיים יישמרו לכל ימי חייהם, אולם ישנם בני אדם אשר צניחת העפעפיים שלהם עלולה לחזור בשנית.

מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח עפעפיים, הרמת עפעפיים

מאמרים נוספים בתחום
לייעוץ חינם על ניתוחי עפעפיים לחצו כאן >>> אחד הניתוחים הפופולארים ביותר כיום בתחום האסתטיקה הוא ניתוח עפעפיים. הסיבה לכך היא שמדובר בניתוח שאומנם הינו מתחום האסתטיקה, אך יש בו גם ממדים בר...
לייעוץ חינם על ניתוחי עפעפיים לחצו כאן >>> כאשר אנו חושבים על ניתוחים פלסטיים, אנו נוטים לראות אותם כניתוחים שמיועדים אך ורק לתיקון הגוף ושינוי המראה הפיזי. אך האמת היא שישנם ניתוחים פלסטי...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח עפעפיים, הרמת עפעפיים

לייעוץ חינם על ניתוחי עפעפיים לחצו כאן >>> לא, גלאוקומה אינה התוויית נגד לביצוע טיפולים קוסמטיים בעיניים. בהצלחה, ד"ר עידו דידי פביאן - אינפומד

פורומים קטרקט וקטרקט בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח קטרקט קולט 22/11/2020 21:00
 • עברתי ניתוח קטרקט בעין ימין לפני שבוע, עדיין מרגישה גוף זר בעניין הראיה שלי מטושטשת ועדיין אין חדות ראיה, כמה זמן יקח לי לעבור את כל התסמינים האלה תודה רבה

 • + הוסף תגובה
עברתי לפני שבוע ניתוח קטרקט סילבי 14/11/2020 18:29
 • יש לי הפרעות בעין ואודם האם זה בסדר להרגיש כך לאחר שבוע ימים מיום הניתוח? תודה

 • + הוסף תגובה
עברתי ד"ר אליה לוינגר 21/11/2020 22:16
 • שלום רב, מקווה שזה הסתדר. בכל מקרה י אם ממשיך לפנות לרופא המטפל

 • + הוסף תגובה
עברתי ד"ר אליה לוינגר 21/11/2020 22:17
 • שלום רב, אם עדיין אין שיפור יש לפנות לרופא המטפל

 • + הוסף תגובה
ניתוח קטראקט! צביקה 21/10/2020 16:08
 • שלום לך ד"ר! לפני חודש עברתי ניתוח קשה {רטארקט) ומצאו לי (IFIS) קשה, בשדה ראיה ממוישב מצאו בעין שמאל המנותחת אמינות בינונית ושארית שדה נוזלי תחתון. האם יש סכנה שאני אשאר עיוור? ורם לא איזה טיפל ניתן? אני צריך לעבור בעין ימין גם ניתוח,והאם יהיה לי אותו סיפור? מחכה לתגובתך צביקה.

 • + הוסף תגובה
קטרקט ד"ר אליה לוינגר 21/10/2020 20:55
 • שלום רב, אין קשר בין הניתוח ככל הנראה וההפרעה בשדה הראיה. אני ממליץ לפנות למומחה גלאוקומה. בכל מקרה אין לי הרושם שיש סכנת עיוורון.

 • + הוסף תגובה
עברתי לפני שבוע ניתוח קטרקט סילבי 14/11/2020 18:22
 • יש לי הפרעות בעין ואודם האם זה בסדר להרגיש כך לאחר שבוע ימים מיום הניתוח? תודה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!