דלג לתוכן

מרכזי גמילה וטיפול בהתמכרויות (Rehabilitation Centers)

1 דקות קריאה

התמכרות לחומרים שונים מצריכה, לעיתים קרובות, טיפול ועזרה מקצועית כחלק מתהליך הגמילה.
כיום, אין הוכחות חד-משמעיות לעדיפותם של סוגי טיפול מסוימים על פני סוגים אחרים, אך מרבית הטיפולים מתמקדים בגמילה פיסית ובשיקום פסיכו-סוציאלי. מטרת השיקום היא לאפשר חזרה לתפקוד נורמטיבי ולצמצם את הסיכון להתמכרות חוזרת.

מרכזים לטיפול בהתמכרות מציעים מספר שירותים ומסגרות, בהתאם לסוג ההתמכרות (סמים, אלכוהול וכד'), חומרתה, גיל המטופל וניסיונות טיפוליים קודמים:

• תחנות ייעוץ וטיפול: ברחבי הארץ ישנן תחנות רבות המציעות ייעוץ וטיפול לאנשים המשתמשים בסמים ואלכוהול. בתחנות אלו ניתן לקבל טיפולים פרטניים, משפחתיים או קבוצתיים, המלווים את ההתמודדות עם השימוש בחומרים ממכרים. חלק מהתחנות (אל סם, למשל) מאפשרות חיסיון ושמירה על אנונימיות.

• מוסדות גמילה גופנית: לעיתים, חומרת ההתמכרות יוצרת צורך בגמילה במסגרת אשפוזית. מוסדות אלו מאפשרים לנגמל לעבור את תהליך הגמילה תוך קבלת ליווי נפשי ורפואי מוסדר, ותוך הכנה לתקופת ההתאוששות מהגמילה.

• מסגרות שיקום: גמילה פיסית היא רק החלק הראשון של תהליך הגמילה. מסגרות שיקומיות מלוות את תהליך ההתאוששות של הנגמלים תוך הדגשת חשיבות החזרה לתפקוד התקין. זאת באמצעות טיפולים פסיכולוגיים פרטניים, קבוצתיים ו/או משפחתיים, ובאמצעות סיוע בהשתלבות במערך תעסוקתי/לימודי. חלק ממסגרות השיקום פועלות במתכונת של טיפול יום, וחלקן במתכונת של קהילות טיפוליות סגורות המונעות חזרה לשימוש בחומרים ממכרים.

• קבוצות תמיכה ועזרה עצמית: ברחבי הארץ מתקיימות קבוצות תמיכה ועזרה עצמית המציעות תמיכה וייעוץ למכורים, לנגמלים ולבני משפחותיהם. מסגרות אלו מאפשרות, בדרך כלל, לשמור על אנונימיות החברים בקבוצה (למשל, במסגרת אלכוהוליסטים אנונימיים).
רופאים בתחום
ד"ר נתן שלמקוביץ
ד"ר נתן שלמקוביץ אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר נטלה בלינסון
ד"ר נטלה בלינסון גריאטריה
ד"ר סוייד פורת
ד"ר סוייד פורת כירורגיה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו