דלג לתוכן
המומחים של Infomed מסבירים:

לא מעט אנשים סובלים ממראה של סנטר כפול. סנטר כפול יכול לנבוע ממגוון סיבות, לרבות גורמים תורשתיים, משקל, אנטומיה ומיקום דרכי הנשימה. מדובר בתופעה נפוצה מאוד ולפי האגודה האמריקאית לכירורגיה דרמטולוגית, כ-70% מהאנשים סובלים מבעיה זו[1].

חשוב להבין שאין ניתוח סנטר אחד ויחיד המתאים לכולם/ן. מדובר בשילוב של כמה גישות מתחום הרפואה האסתטית שיכולות למצק את האזור סנטר[2].

אישה שוכבת על מיטת המנתחת לפני ניתוח סנטר כפול
צילום: shutterstock

מתי מתבצע

סנטר כפול עלול להיווצר כתוצאה מעודף שומנים, התבגרות או ירידה במשקל, שעלולים אף להוביל למראה של לצוואר נפול ומקומט. במקרים מסוימים, מראה של עור רפוי סביב הסנטר והצוואר הוא תוצר של תורשה[3].

מי מתאים לניתוח סנטר כפול  ​​​​​​​

ניתוח סנטר כפול מוצלח תלוי באיכות העור ובתוצאות הרצויות. אנשים בגילאי 20 עד 50 שיש להם עור אלסטי יותר, עשויים ליהנות מניתוח באזור. כמו כן, בעלי משקל גוף תקין, או מעט מעבר לתקין, שמצב בריאותם תקין, ובעלי מצבור שומני ממוקד אשר מסרב להיעלם בשיטות אחרות, יוכלו להפיק תועלת רבה יותר מהניתוח.

מטרת הניתוח

במידה ושמירה על תזונה נכונה ופעילות גופנית אינם מצמצמים את מצבורי השומן בסנטר, חלק מהאנשים יבחרו לעבור עיצוב סנטר – ניתוח סנטר כפול שמטרתו להעלים את המראה הנפול והכפול של הסנטר. בחירת טכניקת ניתוח סנטר תעשה בהתאם לגורם למראה. במקרים מסוימים יומלץ על שאיבת שומן מהסנטר, במקרים אחרים תתבצע הסרה של רקמות השומן מהאזור בשילוב עם הסרה של עור עודף ו/או הידוק שרירים, וייתכן גם שיתבצע שילוב של שניהם. ​​​​

הכנה לניתוח 

לפני הניתוח, תיבחן ההיסטוריה הרפואית שלך המטופל/ת, כולל מצבים בריאותיים, אלרגיות, ניתוחים קודמים ותרופות נצרכות, כולל ויטמינים ותרופות ללא מרשם[3].

בנוסף, המנתח/ת יבחן את הפנים, הצוואר והסנטר, ויתבצעו תמונות של אזורים אלו, לצורך מעקב והשוואה לאחר הניתוח. במקרים מסוימים תתבקש/י לבצע בדיקת דם או בדיקה גופנית אצל רופא המשפחה[3].

לפני ניתוח סנטר כפול יש צורך להפסיק לעשן וליטול תרופות מסוימות, כגון אספירין[3].

תהליך הניתוח ​​​​​​​

ניתוח סנטר מתבצע על-ידי הזרקת תמיסה המכילה מלח ומשכך כאבים מתון בשילוב עם אפינפרין - תרופה שגורמת להתכווצות כלי הדם. דבר זה מסייע לרופא/ה המנתח/ת להסיר את השומן בקלות רבה יותר, כמו גם לצמצם את איבוד הדם, ולספק שיכוך כאבים במהלך הניתוח ולאחריו.

לאחר ביצוע מספר חתכים קטנים בעור, יתבצע עיצוב סנטר של הרקמות ועודפי שומן כדי ליצור את המראה הרצוי. במידת הצורך ייעשה הידוק של השרירים על ידי תפירתם, הסרה של עור עודף ושאיבה של עודפי השומן באמצעות שאיבת שומן. לצורך השאיבה מוחדר מכשיר אל תוך הרקמה השומנית הנמצאת בין העור ובין רקמת השרירים, ובדרך זו השומן נשאב בעדינות. המקום המנותח מצריך בדרך כלל חבישה של תחבושת לחץ.

מנתחים פלסטיים נוהגים לשלב הסרת סנטר עם מגוון הליכים אחרים ובהם[1]:
 
 • מתיחת פנים - ניתוח שנועד להסיר שומן ועור רפויים סביב הסנטר והצוואר, כמו גם למתוח את הסנטר. לרוב, הניתוח מתבצע בהרדמה כללית.
 • מתיחת צוואר - סוגים שונים של מתיחות צוואר נועדו להסיר עור עודף או להדק את שרירי הצוואר כדי לשפר את קווי המתאר של הצוואר והסנטר. לעיתים נהוג לשלב מתיחת פנים מתיחת צוואר.

הליכים אלו כרוכים ב-10 עד 14 ימים של שטפי דם ונפיחות. ההרדמה הכללית המשמשת לכמה ניתוחי סנטר כפול אינה מתאימה לאנשים עם מצבים בריאותיים מסוימים[1].

אופציה לא ניתוחית לעיצוב הסנטר ​​​​​​

חומצה דאוקסיכולית היא אלטרנטיבה לא כירורגית לעיצוב סנטר. מדובר במילוי סנטר באמצעות הזרקה של החומצה לסנטר. חומצה דאוקסיכולית היא חומר שכיס המרה משתמש בו באופן טבעי כדי להמיס שומן בתזונה. כאשר מזריקים את החומצה המלאכותית לעור שמתחת לסנטר, היא ממיסה את השומן שהגוף סופג באזור[1].

טיפול זה כרוך במספר טיפולים המרווחים על פני מספר שבועות. רוב האנשים מקבלים שניים או שלושה טיפולים, אבל זה יכול לקחת עד שישה טיפולים, תלוי במטופל ובכמות השומן העודף באזור הטיפול[1].

יש לציין שהזרקות של חומצה דאוקסיכולית כואבות למדי, יותר מחומרי מילוי אחרים. גם צפוי להופיע צוואר נפוח במשך כ-10 ימים לאחר כל טיפול. הטיפול מספק תוצאות לאורך זמן, אך רק כל עוד שומרים על משקל תקין[1].

אחרי הניתוח

רוב האנשים שעוברים ניתוח קוסמטי בסנטר ובצוואר הולכים הביתה באותו היום. במקרים מסוימים ייתכן ויהיה צורך בטיפול בנקזים והחלפת התחבושות, לשמור את הראש מורם במהלך הלילה, להימנע מהזזת הצוואר כמה שיותר, לא להיחשף לשמש, להשתמש בתרופות מסוימות כדי להפחית כאב או למנוע זיהום[1].

יש לצפות להופעת חבורות, נפיחות, וכאבים למשך פרק זמן שנע בין 7 ל- 10 ימים. אולם, התוצאה אשר תתקבל תשתנה מאדם לאדם, כאשר הדבר תלוי בהליך עצמו, למשל בכמות תאי השומן שנשאבו בתהליך.

במרבית המקרים, תהליך ההחלמה של ניתוח סנטר הוא מהיר. מרבית בני האדם יוכלו לשוב למקום עבודתם לאחר כמספר ימים ולשוב לפעילות מלאה וסדירה לאחר פרק זמן של כשבועיים.

סיכונים ​​​​​​​

למרות שהופעת סיבוכים היא נדירה, הסיכונים של ניתוח סנטר כפול כוללים[3]:
 
 • אסימטריה בפנים.
 • דימום או קרישי דם.
 • סיבוכים כתוצאה מהרדמה, כגון בחילות, הקאות או בעיות התעוררות.
 • נזק לעצבים, כלי דם, שרירים או איברים.
 • נשירת שיער ליד חתכים.
 • המטומה, שאולי יהיה צורך בניקוזה.
 • חתכים שאינם מתרפאים כראוי.
 • זיהום.
 • פגיעה עצבית שעלולה לגרום לחולשה, חוסר תחושה או שינויים באופן ההרגשה של העור.
 • כאב או נפיחות שנמשכים זמן רב מהצפוי.
 • בעיות בלב או בריאות.
 • תוצאות שאינה לשביעות רצון המטופל/ת או שדורשת מעקב.
 • צלקות או שינוי בצבע העור.

תוצאות הטיפול

תאי שומן אשר נשאבו בתהליך מוסרים לצמיתות, אולם עלייה במשקל לאחר ניתוח סנטר יכולה להוביל להצטברויות שומן גם במקום אשר נותח
על מנת לשמור על הגזרה החדשה ועל המשקל החדש לאחר ביצוע ניתוח סנטר, מומלץ לשמור על תזונה מאוזנת ולהתעמל באופן קבוע.

  רופאים בתחום

  כירורגיה פלסטית
  ד"ר ראניה אלח'טיב פאהום מנהלת המחלקה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת בבית החולים בני ציון, חיפה
  קראו עליי עוד
  כירורגיה פלסטית
  ד"ר יואב אברהמי רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בביה"ח קפלן. בעל ניסיון רב בתחום.
  קראו עליי עוד

  מאמרים בנושא ניתוח סנטר

  ניתוח אף עד הרמת עפעפיים: המדריך המלא לניתוחים פלסטיים בפנים
  ניתוח אף עד הרמת עפעפיים: המדריך המלא לניתוחים פלסטיים בפנים
  נדב בנדל, מערכת אינפומד מאת: נדב בנדל, מערכת אינפומד 06/08/2015

  אף גדול או עקום, אוזניים בולטות ועפעפיים נפולים - את כולם ניתן לתקן כיום על ידי ניתוחים פשוטים יחסית. למי הם מתאימי... לכתבה המלאה

  שאלות מתוך פורום ניתוחים פלסטיים ומתיחת בטן אחרי ירידה במשקל

  בניהולו של ד"ר טלי פרידמן
  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו