טיפול משפחתי בהפרעות אכילה ( Family therapy for eating disorders ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


רוב האנשים רואים טיפול משפחתי כטיפול שמטרתו לסייע בהתמודדות עם משברים וקשיים ספציפיים במשפחה, כגון אובדן של בן משפחה, אלימות במשפחה, דפוסי תקשורת בעייתיים ואחרים. מוכר פחות הוא הטיפול המשפחתי במקרים בהם רק אחד מבני המשפחה סובל מקושי רגשי, וזאת משום שבמקרים אלו מרבית המשפחות נוטות, באופן טבעי, להפנות את בן המשפחה הסובל לטיפול פסיכולוגי פרטני.
עם זאת, בתחום הפרעות האכילה טיפול משפחתי נמצא כיעיל ומשמעותי, זאת למרות שעל פניו, רק אחד מחברי המשפחה סובל מהפרעת האכילה.

טיפול משפחתי בהפרעות אכילה - מתי ולמה?

טיפול משפחתי בהפרעות אכילה מבוסס על מספר הנחות יסוד:

• דינמיקות משפחתיות תורמות להתפתחות הפרעת האכילה: טיפול משפחתי בהפרעות אכילה מבוסס על ההנחה כי הפרעות אכילה, ובפרט בקרב ילדים ומתבגרים, מתפתחות על רקע דינמיקות משפחתיות ספציפיות. הפרט מפתח הפרעת אכילה כאמצעי התמודדות, דרך ביטוי או כמאבק בדינמיקות אלו. לדוגמא, נערה החיה בבית בו החינוך חודרני ושמרני עלולה לפתח אנורקסיה כדרך לפתח את תחושת העצמאות והשליטה בחייה. מנגד, נערה שהתקשורת במשפחתה רווית מתחים וקונפליקטים עשויה להתקשות לפתח מיומנויות ויסות עצמי וכך לפנות לאוכל כאמצעי לא יעיל להתמודדות עם המצוקה. בנוסף, הפרעת אכילה יכולה להוות איתות על קשיים ואף התעללות במשפחה, או לחלופין לגרום למשפחה להתמקד בטיפול בהפרעת האכילה ולאפשר בכך הזנחה של בעיות רחבות יותר כבגידה, היעדר תקשורת ועוד. אם כן, הטיפול המשפחתי בהפרעות אכילה מדגיש את הקשר בין הפרעת האכילה לדינמיקות המשפחתיות ומניח כי הצורך הלא מודע בקיומה של הפרעת האכילה יפחת עם שינוי הדינמיקות המשפחתיות.

• הפרעת האכילה משפיעה על המשפחה כולה: הפרעת אכילה משפיעה על המערכת המשפחתית כולה שונים בדרכים שונות, למשל בכך שגורמת לדאגה רבה, גוזלת את תשומת הלב מבני משפחה אחרים, יוצרת טריגרים לעימותים ומאבקי כוחות ועוד. לכן, טיפול משפחתי בהפרעות אכילה נותן מקום לכך ומניח כי בני המשפחה של הסובל מהפרעת האכילה זקוקים אף הם לתמיכה, הכוונה, קבלת לגיטימציה לביטוי רגשי ועזרה בהתמודדות עם בן המשפחה הסובל ועם אחרים במשפחה המושפעים מהמצב.

• המשפחה היא גורם תמיכה משמעותי במיוחד: בדומה לטיפולים משפחתיים בנושאים אחרים, טיפול משפחתי בהפרעות אכילה יוצא מתוך הנחה שהמשפחה מהווה את אחד הגורמים המשמעותיים ביותר בחיי האדם, ובייחוד כאשר מדובר בילדים ובבני נוער. לפיכך, טיפול משפחתי בהפרעות אכילה שם לו למטרה להפוך את המשפחה למשאב תמיכה וסיוע, וזאת מתוך אמונה לפיה כוחה של המשפחה לסייע למטופל/ת גדול במיוחד.

טיפול משפחתי בהפרעות אכילה

בהתאם להנחות היסוד עליהן הוא מבוסס, טיפול משפחתי בהפרעות אכילה מתמקד במספר היבטים: מתן מקום ולגיטימציה לביטוי קונפליקטים וקשיים במערכת היחסים המשפחתית; הקניית מיומנויות תקשורת והתמודדות יעילות יותר במשפחה מתן תמיכה לסובל מהפרעת האכילה ולמשפחתו; ובמתן אפשרות לביטוי של רגשות ותחושות קשים המתעוררים סביב הפרעת האכילה ומעבר לה.

לרוב טיפול משפחתי אינו ניתן כטיפול יחיד בהפרעות אכילה. אמנם, הפרעות אכילה מתפתחות במסגרת המשפחתית (עם או ללא קשר ישיר למתרחש בה), אך האופי ההתמכרותי של ההפרעה והסבל שנלווה לה מחייבים, בדרך כלל, גם טיפול פרטני, בו מתאפשרים עיבוד רגשי והגדלת המוטיבציה והיכולת לביסוס דפוסי אכילה ומשקל נורמטיביים. אם כן, טיפול משפחתי בהפרעות אכילה לרוב מתבצע במקביל לטיפול פסיכולוגי או לאחר התחלתו.
מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ
מאמרים בנושא פסיכולוגיה
פריקת כתף: באילו מצבים יהיה צורך בניתוח?


מפרק הכתף הוא נקודת המפגש בין שתי עצמות מרכזיות – עצם הזרוע ועצם השכם. מדובר במפרק כדורי אשר מחבר בין הקצה העליון של עצם הזרוע לבין הגלנויד – מעין חלל גומתי בעצם השכם. חיבור המפרק רופף י...

לא רק בסוכות: סיבות מפתיעות שבגללן מומלץ לאכול בצוותא


זה לא חייב להיות רק בסוכות וגם לא רק בארוחות ערב: לארוחה משפחתית יש מגוון יתרונות מפתיעים, גם לילדים וגם למתבגרים, ובהחלט שווה לאמץ אותן לשגרת הבית.

במשך למעלה משני עשורים ...

צמים? צום לסירוגין מועיל לאנשים בריאים

דיאטת ADF) Alternate Day Fasting), היא תזונה שבה צמים בימים ...

צום יום הכיפורים: היתרונות הבריאותיים, תופעות הלוואי והטיפים שיסייעו לכם לצלוח את הצום


יום הכיפורים כבר בפתח ורבים מהישראלים, בהם גם אלה שאינם מקיימים אורח דתי, בוחרים להתנתק משגרת החיים ומהתזונה אליה הם רגלים ליממה אחת ולצום. מעבר למטרות הדתיות של הצום, מספר מחקרים שבוצעו...

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!