דלג לתוכן

טיפול בדיכאון במתבגרים (Treating depression in adolescents)

Treating depression in adolescents

מתאים לטיפול ב:

  • סוגי דיכאון
המומחים של Infomed מסבירים:
דיכאון מוגדר כהפרעה המשתייכת לקבוצת הפרעות מצב הרוח. זוהי הפרעה שכיחה, אשר לפעמים מתפרצת גם בתקופת גיל ההתבגרות, שהינה תקופה של שינויים ואתגרים אשר נוטים להוות מעמסה רגשית על המתבגר. טיפול בדיכאון מול מתבגרים עוזר להם להתמודד עם המצוקה ולעבד אותה.

טיפול בדיכאון אצל מתבגרים – גיל ההתבגרות כתקופה של שינויים

גיל ההתבגרות הוא תקופה של שינויים רבים, בהיבט הגופני והנפשי, במסגרתם מתבצע תהליך משמעותי של גיבוש הזהות האישית, ובנוסף הרחבת העצמאות מול ההורים. תהליכים אלו מובילים תדיר לסוגים שונים של בעיות גיל ההתבגרות. במקרים אחדים עובר גיל ההתבגרות ללא מפח נפש או דרמות, ועם זאת קיימים מקרים בהם מופיעה מצוקה נפשית, כגון דיכאון.

טיפול בדיכאון אצל מתבגרים – פסיכותרפיה פרטנית

טיפול בדיכאון אצל מתבגרים על ידי פסיכותרפיה פרטנית יוצא מנקודת הנחה ששיחה עם איש מקצוע כפסיכולוג, יכולה להביא למציאת מקור הדיכאון של המתבגר, ולצייד אותו בכלים אשר יסייעו לו להתגבר על המצוקה, בשלב ראשון במסגרת הטיפול ולאחר מכן, בסיום הטיפול, גם באופן עצמאי. כך למשל, פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT) תופסת את הדיכאון כתוצאה של מחשבות שליליות. טיפול בדיכאון אצל מתבגרים באמצעות פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית, מטרתו לאתגר את אותן מחשבות, דהיינו לשכנע את המתבגר שהן אינן רציונאליות ולא מייצגות את המציאות. שיטה נוספת לטיפול בדיכאון בקרב מתבגרים היא פסיכותרפיה דינמית, במסגרתה בוחנים את האופן שבו המצוקה בהווה קשורה למצוקות בעבר, בתקופת הילדות המוקדמת, מתוך מחשבה כי לשנים אלו השפעה רבה על עיצוב האישיות.

טיפול בדיכאון אצל מתבגרים – טיפול קבוצתי

טיפול בדיכאון אצל מתבגרים מתבצע גם במסגרת טיפול קבוצתי. מתבגרים הסובלים מדיכאון מתראים מדי שבוע ומשתפים אחד את השני בחוויותיהם. המפגש הקבוצתי מעניק למתבגרים מקום לתמיכה ולשיתוף הדדי. בנוסף, הטיפול משמש בשביל חברי הקבוצה מרחב מוגן לבדיקת האופן שבו תחושת הדיכאון קשורה לדרך שבה הם מפרשים את התנהגות הזולת ומגיבים אליה. לדוגמה, המנחה עשוי להדגים בפני אחד מחברי הקבוצה כיצד הוא נוטה לפרש תגובות של חוסר הסכמה עמו כדחייה או זלזול.

טיפול בדיכאון אצל מתבגרים – טיפולים נוספים: טיפול תרופתי והדרכת הורים

במקרים מסוימים פסיכותרפיה אישית או קבוצתית אינה אפשרית או יעילה. כאשר הסימפטומים הדיכאוניים יותר חריפים, למשל במקרה בו הם פוגעים בתפקוד המתבגר, קיימת אפשרות פניה לפסיכיאטר, בנוגע לטיפול באמצעות תרופות נגד דיכאון. בנוסף, כאשר המתבגר איננו משתתף בטיפול, או כאשר ההורים מעוניינים לרכוש כלים אשר יעזרו להם בהתמודדות עמו, מומלץ על הדרכת הורים למתבגרים, במסגרתה לומדים ההורים אודות מורכבות גיל ההתבגרות והשיטות בהן ניתן לתמוך במתבגר ולכוון אותו. לדוגמה, כיצד לספק לו יחס חם ותומך, ועם זאת להמשיך להציב לו גבולות.

רופאים בתחום

רפואה אסתטית
יורם בניטה מרפאת - ANEW מומחה למדעי השיער EXPERT TRICHOLOGIST
קראו עליי עוד
יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר אלברט סמנדרוב מומחה ברפואת נשים, מיילדות , מומחה במחלות צוואר הרחם
קראו עליי עוד
אורתופדיה
ד"ר יוסף לייטנר מנהל היחידה לניתוחי עמוד שדרה בבי"ח מאיר, כפר סבא
קראו עליי עוד

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

מאמרים בנושא טיפול בדיכאון במתבגרים

משחקי וידאו הפכו לחלק בלתי נפרד מהשגרה של הילד? יש לזה יתרון מפתיע במיוחד
משחקי וידאו הפכו לחלק בלתי נפרד מהשגרה של הילד? יש לזה יתרון מפתיע במיוחד
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 07/04/2021

מה כבר לא נאמר על הקשר בין מתבגרים למשחקי וידאו. ההרגל הנפוץ בקרב דור המסכים הופך אותו למבודד חברתית, לאגרסיבי יותר... לכתבה המלאה

רובין וויליאמס: למה אנשים שיש להם הכל שמים קץ לחייהם?
רובין וויליאמס: למה אנשים שיש להם הכל שמים קץ לחייהם?
ד"ר (PhD) אמיר טל מאת: ד"ר (PhD) אמיר טל 13/08/2014

מעולם לא הייתי חושב עליו... הוא נראה כה שמח... הוא גרם לכל כך הרבה צחוק ושמחה לעולם... היה לו כל מה שאדם יכול לבקש.... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו