דלג לתוכן

ניתוח הזעת-יתר ראשונית (Primary hyperhidrosis)

Primary hyperhidrosis

מתאים לטיפול ב:

 • הזעת יתר
המומחים של Infomed מסבירים:
הזעת-יתר ראשונית (Primary hyperhidrosis) היא הפרעה המתבטאת בייצור עודף ובלתי נשלט של זיעה בכפות הידיים, אך גם בבתי השחי ובכפות הרגליים, ללא סיבה נראית לעין. ההפרעה שכיחה פחות אצל נשים. הזעת-יתר באורח ניכר יכולה להפריע מבחינה חברתית, להפריע בתפקוד במקום העבודה ובמקרים קיצוניים לגרום לזיהום בעור. האבחון נקבע על סמך תלונות החולה ועל פי התרשמות הרופא מההזעה העודפת.
ההפרעה נגרמת כתוצאה מגירוי-יתר של סיבי העצב הסימפתטיים האחראים להזעת הידיים. סיבים אלה יוצאים מחוט השדרה בקו האמצע, בגובה חוליות החזה העליונות, אל הגפיים העליונים.

קיים מגוון טיפולים כנגד הזעת-יתר. השכיח כיום והיעיל ביותר הוא סימפתקטומיה בניתוח, כלומר, כריתה ("טומיה") של סיבי העצב הסימפתטיים ("סימפת") בגובה חוליות החזה העליונות, ומכאן גם שמה.

הגישה המתקדמת ביותר לניתוח נעשית דרך תורקוסקופיה, בהרדמה כללית בחדר ניתוח. בשיטה זו נעשה חתך יחיד או שני חתכים קצרים בצידי בית החזה, מתחת לבית השחי. דרך חתכים אלו, בין הצלעות, מוחדרים מצלמה הנדרשת לצורך הדגמת חלל בית החזה ולשם זיהוי העצבים, וכן כלים נוספים הדרושים לכריתת העצבים הללו. לאחר גמר ביצוע הניתוח בצד אחד הוא מבוצע באותו האופן מצידו השני של בית החזה.

סיבוכים הקשורים בניתוח סימפתקטומיה כוללים: הזעת-יתר באזורים אחרים שהעצבים המובילים אליהם לא נותקו, כגון הגב או המפשעה, כ"פיצוי" על העצבים שנותקו (לידיים). סיבוך נוסף, "תסמונת הורנר", מאופיין בצניחת עפעף בהרחבת האישון ובהיעדר מוחלט של הזעה בצד אחד של הפנים. סיבוך זה מופיע בשיעור עד 10% מהניתוחים, וסיבתו בניתוק של עצב סימפתטי גבוה מדי. סיבוכים נוספים לאחר הניתוח יכולים להיות הישנות ההזעה העודפת, כאבים בחזה ואוורת בית החזה (פנימותורקס). ככלל נחשבת שיטה זו יעילה ובטוחה.

ד"ר בר אילן
ד"ר בני צוקרמן

  רופאים בתחום

  רפואה אסתטית
  ד"ר ולדימיר וייסרטרייגר
  קראו עליי עוד
  אורתופדיה
  ד"ר נאסים אלקרנאוי מומחה לכירורגיה אורתופדית
  קראו עליי עוד
  ילדים
  פרופ' דניאל לנדאו
  5.0
  ( 21 חוות דעת )
  "חווית טיפול טובה ומקצועית"
  קראו עליי עוד

  המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

  מאמרים בנושא ניתוח הזעת-יתר ראשונית

  הזעת יתר – אילו פתרונות קיימים וכיצד בוטוקס קשור?
  הזעת יתר – אילו פתרונות קיימים וכיצד בוטוקס קשור?
  מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 25/07/2012

  על פי הערכת, ישנם כ-300 אלף ישראלים הסובלים מהזעת יתר. החדשות הטובות הן שמגוון הטיפולים גדול וידידותי יותר מבעבר. לכתבה המלאה

  טיפול ניתוחי בהזעת יתר: הכירו את ההליך שיפתור את המטרד
  טיפול ניתוחי בהזעת יתר: הכירו את ההליך שיפתור את המטרד
  ד"ר רונן גלילי מאת: ד"ר רונן גלילי 09/04/2018

  כולנו מזיעים מפעם לפעם, בזמן פעילות ספורטיבית או כאשר השמש קופחת, אך עבור אלה הסובלים מהזעת יתר, התופעה מהווה מטרד ... לכתבה המלאה

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו