דלג לתוכן

ייעוץ זוגי במשבר (Couples counseling during crisis)

תפקוד מיני
2 דקות קריאה

המושג משבר זוגיות בדרך כלל נתפס כמאיים על זוגות. החשש מקרע ביחסים שימשיך ויתרחב, עלול לגרום לזוגות להיות מתוחים וערוכים לרע מכל כשהם מצויים בוויכוח. חשוב לדעת כי משברי זוגיות הם נפוצים ולגיטימיים, וכי ניתן להתמודד עמם במסגרת הזוגיות. ייעוץ זוגי במשבר מסייע לאחות את החלקים, להתקרב מחדש, ואף לצמוח מהמשבר.

ייעוץ זוגי במשבר – איך תדעו שאתם במשבר?

נמאס לכם לחזור הביתה בסופו של יום עבודה? מרגישים מתוחים ועצובים בסביבתו של בן הזוג? הצעד הראשון הנו בירור מקור הלחצים אשר מעיבים על הזוגיות שלכם. למשל:

1. התמודדות עם שינויים, חיוביים ושליליים- זוגיות עומדת לא פעם למבחן אל מול שינויים גדולים. פטירה, פיטורין ולחצים כלכליים, עלולים להעיב על הקשר וליצור מתחים. באותה מידה גם שינויים חיוביים, כמו מעבר לארץ חדשה, הולדת ילד, או קידום בעבודה, מצריכים מהזוג להסתגל למציאות חדשה ועשויים להביא לחיכוכים.

2. קשיים סביב גידול הילדים - ההתמודדות עם הילדים עשויה להיות מקור למחלוקות רבות. למשל, במסגרת התמודדות מסגרת קשיים של הילדים, כגון בעיות משמעת, הפרעות קשב וריכוז, או קשיים חברתיים, כאשר קיים קושי בהצבת גבולות, או כשמצטברים מתחים סביב חלוקת התפקידים בין ההורים.

3. כאשר מתרחקים ומתרחקים - לעיתים זוגות מתמודדים עם משברים כאשר כל בן זוג משתקע בעולמו, למשל בעבודה, או מול הילדים, ולא מתפנה לתקשר עם בן הזוג השני. המצבים הללו נובעים לא פעם משחיקה בזוגיות, אשר עם השנים מאבדת את מקומה כזירה של חיים וריגושים. במקרים מסוג זה, עלול להיווצר ריחוק אשר יתבטא במובן הרגשי והגופני, לעיתים גם בפגיעה בפעילות המינית.

ייעוץ זוגי במשבר – לוקחים אחריות, לומדים לבקש עזרה

למרות שמשברים בזוגיות בהחלט לגיטימיים, ההתמודדות עמם עלולה להיות מורכבת וטעונה. ייעוץ זוגי במשבר מסייע להתגבר על המשבר באופן מהיר ואפקטיבי, במספר דרכים. כיצד עוזר הייעוץ? להלן מספר דגשים:

1. מדברים בפתיחות ומפסיקים לצבור כעסים - ייעוץ זוגי במשבר מסייע לבני הזוג להבין כיצד לתקשר באופן פתוח וכנה לגבי רגשות, ציפיות וצרכים של כל אחד מהם. במסגרת זאת כל צד תופס תפקיד כשותף פעיל שיכול להשמיע את דבריו, אך מחויב גם להקשיב ולהתחשב בצד השני. כמו כן ייעוץ זוגי במשבר מבקש לסייע לבני הזוג לווסת כעסים שעולים במהלך האינטראקציה ביניהם, ולמזער את הניסיונות להעניש אחד את השני.

2. משקמים את הרומנטיקה האבודה - במסגרת ייעוץ זוגי במשבר הזוג מקבל בחזרה את מלוא תשומת הלב. הילדים, הקריירה וכל היתר נעלמים אל הרקע, והשניים מקבלים מקום למצוא את דרכם חזרה לאהבה ולתשוקה שחיברה אותם יחד מלכתחילה. במקביל, התחייבות לבילוי זמן זוגי משותף ומחוות של חיבה חשובים בכדי להשיב את הרוך והאינטימיות, ממקום חדש.

3. מחליטים מתי צריך להמשיך הלאה - ייעוץ זוגי במשבר מאפשר לבני זוג אשר נמצאים במצוקה זוגית מתמשכת, להבין אלו מאמצים ניתן לעשות בכדי לשקם את הקשר. כאשר מתקבלת התחושה כי מוצו כל האמצעים, וכי הצרכים השונים של בני הזוג אינם ניתנים לגישור, ייעוץ זוגי במשבר יכול לסייע לעבד את ההחלטה לגבי פרידה. כאשר מדובר בזוגיות ותיקה, בייחוד כאשר ישנם ילדים, הליווי במסגרת של ייעוץ זוגי במשבר מסייע לעבור את התהליך באופן בונה וחיובי ככל הניתן.
רופאים בתחום
ד"ר רות וינברג
ד"ר רות וינברג רפואת שיניים
ד"ר אורנה אפשטיין
ד"ר אורנה אפשטיין ילדים
ד"ר יואל בקר
ד"ר יואל בקר יישור שיניים ולסתות (אורתודונטיה)

מאמרים בנושא ייעוץ זוגי במשבר

מטופלי פוריות? כך תשרדו את ארוחת החג בשלום
מטופלי פוריות? כך תשרדו את ארוחת החג בשלום
ד"ר יעל עזרא מאת: ד"ר יעל עזרא 25/09/2016

שאלות חסרות טאקט, ילדים מתרוצצים וסביבה משפחתית לוחצת: מדוע ארוחות החג קשות במיוחד עבור אלה שמתקשים להביא ילדים לעו... לכתבה המלאה

זוגיות בצל החולי: מתמודדים עם מחלה כרונית
זוגיות בצל החולי: מתמודדים עם מחלה כרונית
אילת מריה מיטש, מערכת אינפומד מאת: אילת מריה מיטש, מערכת אינפומד 15/12/2014

כשם שאי אפשר לחזות בעיות בריאותיות ומחלות, כך אי אפשר לחזות את השפעתן על הזוגיות. בעוד שתמיכה של בן או בת הזוג חיונ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו