דלקת מיקשחת בעמוד השדרה ()

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

דלקת מיקשחת בעמוד השדרה (אנקילוזינג ספונדיליטיס) היא מחלה השייכת לקבוצת הספונדילוארתרופתיות שביניהן גם דלקת מפרקים של פסוריאזיס, דלקת מפרקים במחלה דלקתית של המעי, ודלקת מפרקים תגובתית.
המאפיינים של מחלות אלו הם דלקת מפרקים של עמוד השדרה (חוליות), של מפרק האגן (הסקרואיליאק), דלקת מפרקים היקפית, בדרך כלל של מפרקים גדולים כגון ברך וקרסול, ודלקת הרצועות והגידים הנאחזים בעצמות צמוד למפרקים (אנתיזיטיס - Enthesitis).

ככל שהמחלה מתקדמת, עקב דלקת ממושכת, נוצרת עצם חדשה. החוליות נצמדות בגלל יצירת סינדסמופיטים (עצם חדשה המקבעת את החוליות). התוצאה היא עמוד שדרה קשיח ושאינו גמיש. איחוי בין הצלעות לבין עמוד השדרה גורם לירידה בתפקוד ובקיבולת הריאות.

אנקילוזינג ספונדיליטיס היא מחלה כרונית, ופוגעת ב-129 מתוך 100,000 אנשים בארצות הברית. המחלה שכיחה יותר בגברים ולכן מאובחנת מאוחר יותר בנשים ומופיעה בדרך כלל בגיל 40-16.

הגורם למחלה אינו ידוע, אך חושבים שקיים קשר תורשתי מאחר ש-90% מהחולים הלוקים במחלה נושאים את הגן HLA-B27. לאלו הנושאים את הגן סיכוי גדול יותר ללקות במחלה, אך רק כ-2% מהנושאים את הגן ילקו במחלה. אם האדם נושא את הגן HLA-B27, גילו מתחת ל-40, ויש לו קרוב משפחה הלוקה במחלה, יש לו סיכוי של כ-20% ללקות אף הוא במחלה. אדם העונה על אותם התנאים אך גילו מעל 40, סיכויו ללקות במחלה נמוכים. אם האדם נושא את הגן והוא לקה במחלה, סיכויו להעביר את הגן לילדיו הם 50%.

ד"ר ג'יזל גודארד
האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים


סימני התהליך הדלקתי בעמוד השדרה כוללים כאב בגב תחתון המופיע במנוחה ומשתפר אחרי מאמץ, במיוחד בבוקר, לאחר השינה, או בעכוז. סימנים נוספים הם הרגשת נוקשות, עייפות, ירידה במשקל, או פגיעה בעין עם כאבים (דלקת העינבייה - Uveitis).

ההפרעה בעמידה או בהליכה נובעת מכך שהחוליות מחוברות, מצב הגורם להיעדר תנועתיות של עמוד השדרה. התהליך גורם לעמוד שדרה לקבל צורת ענף במבוק (בדימות).

ההפרעה בנשימה נובעת מחיבור החוליות בעמוד השדרה, המונע התרחבות תקינה של בית החזה בנשימה. פגיעה בלב נובעת מדלקת באזור המסתמים הגורמת לאי-ספיקה של מסתם אב העורקים, או לדלקת של אב העורקים הגורמים לאאורטיטיס.

החולים לוקים בדלקות נישנות בריאות, סיבוך הנפוץ יותר בקרב מעשנים. הסיבוכים בלב ובריאות מתפתחים לאחר כ-20 שנה מתחילת המחלה וכשהמחלה כבר איננה פעילה.

אבחון ובדיקות

המחלה מאובחנת על סמך שילוב ממצאים קליניים וממצאי דימות. אין בדיקות מעבדה לאבחון המחלה. בדרך כלל יימצאו ערכים גבוהים של מדדים דלקתיים, כגון שקיעת דם מוחשת ורמה גבוהה של CRP (חלבון תגובתי C). היקף הדלקת נקבע על ידי מדד BASDAI ומדד תפקוד של ניו-יורק (מידת תפקוד יומיומי ויכולת לעבוד ולעסוק בפעילות גופנית).

טיפולים ותרופות

אין ריפוי למחלה. עיקר הטיפול הוא במניעת מצב האיחוי של החוליות, מצב שהוא בלתי הפיך.

ניתן לטפל בכאבים על ידי תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים כגון אטודולק (אטופן, סלקוקסים). קבוצה נוספת של תרופות היא תרופות נוגדות מחלות רימטיות המשפיעות במחלה (DMARDs) כגון סולפהסלזין ומתוטרקסאט.

ניתן לטפל בסטרואידים על מנת לצמצם את משך הדלקת לתקופה קצרה. כמו כן ניתן להזריק סטרואידים ישירות למפרק בודד מודלק.

לאחרונה פותחו תרופות ביולוגיות הנוגדות דלקת, ואשר חוסמות את הציטוקין TNF. חוסמי ה-TNF הם רמיקאד ואנברל, והם נמצאו יעילים ביותר נגד דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis). הייחוד בתרופות אלו שהן יעילות כנגד דלקת במפרקי עמוד השדרה. הן ניתנות לחולים שלא הגיבו לטיפולים הקודמים כשהמחלה פעילה, מצב הנקבע על פי סימנים קליניים ומעבדתיים של הדלקת.

פיזיותרפיה, הידרותרפיה ופעילות גופנית סדירה חשובות כטיפול. שחייה מומלצת מאוד כדי למנוע כיפוף של עמוד השדרה. כמו כן חשוב לבחור מיטה וכרית מתאימות.

המעקב מבוצע על ידי מומחה למחלות מפרקים (ראומטולוג).
פורומים, ראומטולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ANTYTHROID PEROXID גבוה טליה 30/11/2016 19:17
 • פרופסור משה שלום, אני בת 45, סובלת מאובדן תחושה בשתיכפות הרגליים בזמן שינה. בבדיקות דם שערכתי נמצא TSH 3.88 T3 4.9 T4 15.2 ן ANTYTHROID PEROXID 79.7 ן ESR 15 יתר הבדיקות תקינות. בבדיקת EMG שערכתי מצאו לי פולי נוירופתיה קלה באזור הרגליים. האם זו יכולה להיות מחלת האשימוטו? והאם זה יכול להסביר את אובדן התחושה בכפות הרגליים לאחר השינה בלבד? רציתי להוסיף כי אני סובלת מעייפות כרונית, ואי סבילות לקור, בתודה מראש טליה

 • + הוסף תגובה
השימוטו פרופ' משה טישלר 30/11/2016 21:49
 • יתכן שאת סובלת מהשימוטו אך נוירופתיה אינה סיבוך של השימוטו ויש לברר אותה בהתאם על ידי נוירולוג לגבי הטירואיד אני מציע להתיעץ באתר האנדוקריני

 • + הוסף תגובה
השימוטו, הפרעות נוירולוגיות קארין 21/07/2019 23:18
 • שלום הפרעות נוירולוגיות ונוירופטיה שעשויה להיגרם מהשימוטו. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/12117481/ יש לא מעט מאמרים בנושא

 • + הוסף תגובה
השימוטו פרופ' משה טישלר 21/07/2019 23:21
 • זו אינה. מחלה אוטואימונית בתחום הראומטולוגי ויש לפנות לפורום האנדוקריני לקבלת תשובה

 • + הוסף תגובה
בדיקות סרולוגיה ש.פ 20/07/2019 16:00
 • שלוםרב בני עם וטיליגו קל( כתם אחד בפנים שקטן עם הזמן אך לא נעלם) בבדיקות שביצענו ana ab -negative Ana titer-positive Ana pattern-nuclear dots כל שאר הערכים נעים בין 0.2 היחידי שהוא 0.5 transglutaminase iga בביופסיה לפני שנה נשלל צליאק. הכל היה תקין. מה זה אומר? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
בדיקות דם פרופ' משה טישלר 20/07/2019 16:42
 • הבדיקות הינן חסרות חשיבות ובהחלט לא מעידות על קיום מחלה אוטואימונית

 • + הוסף תגובה
דלקת שגרונית יריב 09/07/2019 11:13
 • בן 43. התלונה שלי על קישיון אצבעות כפות הידיים (סימטרי בשתי הידיים), בעיקר ביקיצה בבוקר אך גם לאורך היום יש תחושה של חוסר נוחות בידיים. באגרוף היד מרגיש מעט את המפרקים. לפעמים הכאב מורגש במפרקי הברך אך זו תופעה שמתרחשת במקרים בודדים. הכאב באצבעות מורגש גם כשאני יוצא להליכה, אז אני מרגיש מעט התנפחות של האצבעות. אין נפיחות נראית לעין ואין שינוי גוון של האצבעות. רק תחושה. התופעה המתוארת הופיעה לפני כשנה וחצי למשך מספר חודשים, חלפה. עכשיו התופעה חזרה. בבדיקות דם ערכי אימונולוגיה נמצא כי: .Streptolysin O (ASLT) Ab - ערך 218 (גבול עליון בסקלה 200) .Smooth Muscle Ab - שלילי (תקין) (Ro Ab (Anti SSA מתחת ל-3 (תקין) La Ab Anti SSB ערך -22 (גבול עליון בסקלה 6.9) Rheumatoid Factor Quantit - ערך 5.9 (תקין) Antiuclear AB Adults - חיובי Antiuclear AB Children- שלילי ייתר המדדים בבדיקת הדם יצאו תקינים משנת 2017 הערך של ה- La Ab Anti SSB נע מעל הערך העליון בין 16-26 בשלוש בדיקות נפרדות בדיקת EMG לכפות הידיים יצאה תקינה נקבע תור לאולטרסאונד של כפות היידים ותור לראומטולוג. יש עוד זמן למועד התור. כרגע לאור הכאב אני לוקח אדוויל 3-4 פעמים ביום, כי אני מעריך שישנה דלקת, אני חושש שמדובר בדלקת שגרונית. יש לי קצת קשיי נשימה שהתלוננתי עליהם בעבר, צילומי ריאות ובדיקת תפקודי ריאות שבוצעה על ידי שני רופאי ריאה שונים שללו בעיה בריאות. האם יש בדיקות דם נוספות שאני יכול לעשות טרם התור אצל הראומטולוג שיאששו או יפריחו את החשש לדלקת שיגרונית? האם בדיקת אולטרסאונד לכפות הידיים יכולה לאשש או להפריח את החשש? מכיוון שהתור נקבע לעוד חודשיים, האם כדאי לקחת אתופן 400 לטפל בדלקת (במקום אדוויל)? או כדור אחר חזק יותר בשביל לדכא את הדלקת? תודה מראש,

 • + הוסף תגובה
דלקת שיגרונית פרופ' משה טישלר 09/07/2019 11:58
 • נכון לעכשיו הבדיקות לא מעידות על דלקת מפרקים יש לראות את התמונה הקלינית שתתפתח בלשב זה אין הבדל מבחינתי בין אטופן ואדויל

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!